harita kapmaca / ekşi duyuru - küçükken oynadığımız bir oyun

Harita Kapmaca

harita kapmaca

Seterra - Coğrafyayı öğrenmek

Seterra 'den fazla farklı harita testi oyunuyla meydan okuyan eğitici bir coğrafya web sitesidir. Afrika, Avrupa, Güney Amerika, Kuzey Amerika ve Asya'daki ülkeleri, başkentleri, okyanusları öğren. Seterra yılından bu yana piyasada olup 40 farklı dile çevrilmiş ve dünya çapında insanlar tarafından sevilmektedir.

Kuzey Amerika

Güney Amerika

Avrupa

Afrika

Asya

Okyanusya

Dünya

• Dünya: Kıtalar
  • Kıtalar
  • Dünya: Kıtalar ve Okyanuslar
  • Dünya: Kıtalar ve Okyanuslar (resim versiyon)
  • Dünya: Fiziki Harita
  • Dünya: OECD Üye Ülkeleri
  • Dünya: G Üye Ülkeleri
  • G20 Üye Ülkeler, Başkentler
  • Milletler Topluluğu
  • G20 Üye Ülkeler, Liderler
  • NATO üyesi ülkeler
  • Barış Üyesi Ülkeler için Ortaklık
  • Dünya: En Kalabalık Nüfuslu 30 Ülke
  • Dünya: En Kalabalık Nüfuslu 50 Ülke
  • Dünya: En Kalabalık Nüfuslu 70 Ülke
  • Dünya: En Kalabalık Nüfuslu 90 Ülke
  • Dünya: En Kalabalık Nüfuslu 30 Ülke, Başkentler
  • Dünya: En Kalabalık Nüfuslu 50 Ülke, Başkentler
  • Dünya: En Kalabalık Nüfuslu 70 Ülke, Başkentler
  • Dünya: En Kalabalık Nüfuslu 90 Ülke, Başkentler
  • Dünya: Yüzölçümüne Göre En Büyük 30 Ülke
  • Bölgeye Göre En Küçük 32 Ülke
  • Dünya: 30 En Kalabalık Ülkeler
  • Dünya: Yüzölçümüne Göre En Büyük 50 Ülke
  • Dünya: Yüzölçümüne Göre En Büyük 70 Ülke
  • Dünya: Yüzölçümüne Göre En Büyük 90 Ülke
  • Dünya: Yüzölçümüne Göre En Büyük Ülke
  • Dünya: Yüzölçümüne Göre En Büyük Ülke, Başkentler
  • Dünya: Yüzölçümüne Göre En Büyük Ülke, Başkentler
  • Dünya: Birleşmiş Milletler Üye Ülkeleri
  • Birleşmiş Milletler Üye Devletleri, Başkentler
  • Dünya: Birleşmiş Milletler Üye Devletleri
  • Birleşmiş Milletler Üye Devletleri: Ana Hatlar
  • Büyük Ülkeler
  • + Ülke ve Bölge
  • Birleşmiş Milletler Tarafından Tanınan Devletler
Dünya hakkında tüm oyunları görüntüle >>

başka yerlerde başka ismi var mı bilmiyorum, belki birtek biz oynuyoruz onu da bilmiyorum çünkü başlık açılmamış. normal adını bilen özelden ulaşsın.
neyse efendim ilkokuldan bu güne oynadığımız nacizane bir oyun, kağıda harita çizilir. herkes bir ülke seçer ve para ile yazı tura atılarak işgaller başlatılır. riskin fakir versiyonu da denebilir. baba mesleğinden dolayı çok şehir ve okul değiştirdim hep harita kapmaca olarak söylendi ve oynandı. hayret başlık açılmamış

biz de oynardık. ancak biz şöyle oynardık; kareli bir deftere harita çizilirdi. zar atılırdı. atıyorum ki sen kaç atarsan haritada o kadar kare işgal edersin. sonrada savaşlar başlar. savaşa girince sen 2 ben 6 mı attım. arada ki fark kaç? 4. 4 kareni işgal ederim.

oynanışı farklılık gösterir. biz boş kağıda rasgele büyüklükte el kararı çizer, işgal edilecek kadar toprağı kalem ile çizerdik, yazı tura sonucuna göre (yazı daima kazanır) aradaki çizgi silinerek toprak kazanılır veya verilir. biz devamlı oynadığımız için seçtiğimiz ülke beylik ile başlayıp her haritanın tamamına sahip oldukça level atlardı. beylikten imparatorluğa kadar yolu vardı.

tüm haritaların afrika haritası* gibi olduğu oyundur. hafif kaymalarla falan daha büyük olan ülkeyi kapmak için tartışmalar falan da olur. bir zamanlar zevkliydi, evet.

Bugün oynadığım fevkalade zevkli oyun.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir