oyun şarkısı 2 sınıf / TRT ÇOCUK ŞARKILARI İzle TRT Çocuk

Oyun Şarkısı 2 Sınıf

oyun şarkısı 2 sınıf

Değerler Eğitimi Açısından Müzik Dersi Kitaplarındaki Çocuk Şarkıları

Çocuk, değerler eğitimini ilk iç sosyal çevresi olan ailesinden öğrenir veya edinir. Daha sonra bu değerlerin uygulandığı yer ise dış sosyal çevresi olan sokak ve okuludur. Birey toplum içinde yaşarken öğrendiklerini pekiştirir, geliştirir ve böylece kendi kişiliğini oluşturur. Müzik; insan davranışlarında, ruhunda, fıtratında ve yaşamında derin etkiler bırakan bir sanat dalıdır. İnsan küçük yaştayken müziğe daha düşkün ve yatkındır. Dolayısıyla çocuk gelişiminde müzik dersi göz ardı edilemeyecek kadar önemli bir alandır. Bu çalışmada 2019/2020 eğitim öğretim yılında Millî Eğitim Bakanlığı Talim Terbiye Kurulu tarafından onaylı, ilkokullardaki 1-4. sınıf müzik dersi kitaplarında yer alan çocuk şarkıları, değerler eğitimi açısından incelenmiş, bu şarkılardaki değerler tespit edilerek şarkı metinlerinin değerler eğitimi bakımından önemine dikkat çekilmiştir. Müzik dersi kitaplarında yer alan toplam 60 adet çocuk şarkısı nitel araştırma yaklaşımlarından doküman tarama modeli esas alınarak incelenmiştir. Söz konusu kitaplardaki şarkı metinleri, taranarak değerler fişlenerek sınıflandırılmış, iletiler çıkarılmış ve bunlara bağlı tespit ve değerlendirmeler yapılmıştır. Ayrıca ilkokuldaki müzik dersi programı dışında tüm derslerin (Hayat Bilgisi, Türkçe, Matematik, Görsel Sanatlar, Müzik, İngilizce, Beden Eğitimi ve Oyun, Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi, Sosyal Bilgiler, Fen Bilimleri) 2019 öğretim programları, öğrencinin kazanması gereken değerler açısından incelenmiştir. Araştırma neticesinde toplam 20 değere ait bulgu ve yorumlara ulaşılmış, incelenen şarkıların çocuklara değer aktarımı konusunda zengin örnekler içerdiği tespit edilmiştir. Bu sebeple değerler eğitiminde çocuk şarkılarından yararlanılmasının isabetli olacağı düşünülmektedir.

Anahtar Kelimeler:

değerler eğitimi, çocuk şarkıları, müzik eğitimi, Türkçe eğitimi

Tam Metin

___

• Bayram, Y. (2014). Divan Şiiriyle Değerler Eğitimi. Samsun.
  • Çağlayan, (2013). Ahlâk Pusulası Ahlâk ve Değerler Eğitimi. İstanbul: DEM Yayınları.
  • A Comte-Sponville, A. (2012). Büyük Erdemler Risalesi. Işık Ergüden (çev.). İstanbul: İletişim Yayınları.
  • Erikson, Erik H (1984). İnsanın Sekiz Çağı, Ankara: Birey ve Toplum Yayınları.
  • Hökelekli, H. (2013). Psikoloji, Din ve Eğitim Yönüyle İnsanî Değerler. İstanbul: DEM Yayınları.
  • Janki, D. (2005). İnsani Değerler. Bülent Özsoy (çev.). İstanbul: Okyanus Yayıncılık ve Yapımcılık LTD Şti.
  • Diaz, C. (2009). Değerler Eğitiminde On Anahtar Sözcük. Barış Yıldırım (çev.). İstanbul: Gün Yayıncılık.
  • İlkokul 1. Sınıf Müzik Ders Kitabı, (2019). Ankara: Millî Eğitim Bakanlığı yayınları.
  • İlkokul 2. Sınıf Müzik Ders Kitabı, (2019). Ankara: Millî Eğitim Bakanlığı yayınları.
  • İlkokul 3. Sınıf Müzik Ders Kitabı, (2019). Ankara: Millî Eğitim Bakanlığı yayınları.
  • İlkokul 4. Sınıf Müzik Ders Kitabı, (2019). Ankara: Millî Eğitim Bakanlığı yayınları.
  • Karasar, N. (2008). Bilimsel Araştırma Yöntemleri. Ankara: Nobel Yayınları.
  • Millî Eğitim Bakanlığı (MEB). (2019). İlkokul Müzik Dersi (1, 2, 3, 4. sınıflar) Öğretim Programı.
  • Ulusoy, K. ve Dilmaç B. (2014). Değerler Eğitimi. Ankara: Pegem Akademi Yayınları.
  • Yaman, E. (2012). Değerler Eğitimi Eğitimde Yeni Ufuklar. Ankara: Akçağ Yayınları.
  • Yörükoğlu, A. (2000). Aile ve Çocuk İstanbul: Özgür Yayınları.
  • İnternet Erişim: www.tdk.gov.tr

___

APA Kara, M. & Emirhan, T. (2020). Değerler Eğitimi Açısından Müzik Dersi Kitaplarındaki Çocuk Şarkıları . Ondokuz Mayis University Journal of Education Faculty , 39 (2) , 153-178 .
Anasayfa

12>

SON EKLENEN 20 YAZI
  • 2. Sınıf İngilizce Hello Şarkısı
  • Birini De Yavrum Birini Şarkısı ( Çevremizde Müzik )
  • Atatürk'ü Severim, Cumhuriyet Çocuklarıyız Biz Şarkıları ( Atatürk'ü Anlatan Müzüikler )
  • Hoy Nari, Katip Şarkıları ( Dinlediğimiz Müzikler )
  • Öğretmenim Şarkısı ( Hayatımızda Müzik )
  • Kardan Adam Şarkısı ( Şarkılı Oyunlar )
  • Hayvanların Dansı Şarkısı ( Öyküyü Canlandıralım )
  • Merdiven Şarkısı ( Sesler )
  • Mini Mini Kuş, Neyim Var Şarkıları ( Uzun ve Kısa Süreli Heceler )
  • Ceviz Adam Şarkısı ( Çevremizdeki Çalgılar )
  • İzmir'in Dağlarında, Ninni Şarkıları ( Müziğimizde Gürlük )
  • Atatürk, Canım Atatürk, 10 Kasımda Ben Şarkıları ( Atatürk Şarkıları )
  • Toycular Şarkısı ( Müzik Çalışmalarımız )
  • İstiklal Marşı ( Çocuk Korosu, TRT Korosu, Normal )
  • 23 Nisan Şarkısı ( Özel Günler ve Etkinliklerimiz )
  • Maçka Yolları Şarkısı ( Ritim Çalgısı Yapıyorum )
  • Halay, Tren Gelir Şarkıları ( Şarkı Söylerken )
  • Nereli, Sar Makara Şarkıları ( Vücudumuzu Çalgı Olarak Kullanıyoruz )
  • Hayvanlar Şarkısı ( Şifreli Öykü ve Ses Çalışması )

Web Tasarım ve Kodlama2023 Tüm hakları saklıdır.

Sitemiz, hukuka, yasalara, telif haklarına ve kişilik haklarına saygılı olmayı amaç edinmiştir. Sitemiz, 5651 sayılı yasada tanımlanan yer sağlayıcı olarak hizmet vermektedir. İlgili yasaya göre, site yönetiminin hukuka aykırı içerikleri kontrol etme yükümlülüğü yoktur. Bu nedenle, sitemiz uyar ve kaldır prensibini benimsemiştir. Telif hakkına konu olan eserlerin yasal olmayan bir biçimde paylaşıldığını ve yasal haklarının çiğnendiğini düşünen hak sahipleri veya meslek birlikleri, info(at)muzikkitabisarkilari.com mail adresinden bize ulaşabilirler. Şikayet yerinde görüldüğü takdirde ihlal olduğu düşünülen içerikler sitemizden kaldırılacaktır. Sitemiz hiçbir şekilde kar amacı gütmemektedir ve sitemizde yer alan tüm materyaller yalnızca bilgilendirme ve eğitim amacıyla sunulmaktadır.

2. Sınıf İngilizce 6. Ünite At The Playground (Oyun Alanında) konu anlatımı

Haberin Devamı

Swing: Sallanmak

Şimdi bu oyun ve etkinlikler için yukarıdaki kelimeleri kullanalım ve arkadaşlarımızla beraber hangi oyunları oynayacağımıza bakalım.

Mesela arkadaşlarımızla park alanında buluştuk ve bir oyun oynamak istiyoruz. Ama bu hangi oyunu oynayacağımıza henüz karar vermedik. Şimdi bu konuda öneriler yapalım ve hangi oyunları oynayabileceğinize bakalım. Özellikle arkadaşlarımızdan şu öneriler geliyor.

Let’s run: Hadi konuşalım

Let’s skip rope: Hadi ip atlayalım.

Let’s play hide and seek: Hadi saklambaç oynayalım.

Let’s ride a bike: Hadi bisiklete binelim.

Gördüğünüz gibi arkadaşlarımız birçok değişik oyun önerisinde bulundu. Şimdi oyunlar içerisinden tercih yapacağız. Baktığımız zaman arkadaşlarımız bisiklete binmek istedi. O zaman hep beraber karar veriyoruz ve şu kelimeyi kullanıyoruz;

Okey: Tamam.

Böylece park alanında arkadaşlarımız ile beraber neşe içinde bisikleti biniyoruz.

Şimdi arkadaşlarımıza sorular soralım ve onların cevap vermesini bekleyelim.

Do you run? (Sen koşar mısın?)

Yes, I do. (Evet.)

Do you dance? (Sen dans eder misin?

No, I don’t. (Hayır.)

Do you skip rope. (Sen ip atlar mısın?)

Yes, I do. (Evet.)

Haberin Devamı

Do you play tennis? (Sen tenis oynar mısın?)

No, I don’t. (Hayır.)

Gördüğümüz gibi arkadaşlarımıza neler yapabileceklerini ya da neler yapamayacaklarını sormuş olduk. Böylece onlar da bize evet ya da hayır şeklinde cevap verdiler. Şimdi arkadaşlarımıza bazı önerilerde bulunalım ve arkadaşlarımızla beraber bunları yapalım.

Let’s walk. (Hadi yürüyelim.)

Okay. (Tamam.)

Şimdi arkadaşımızla beraber yürüyoruz. Bu defa arkadaşımızla başka şeyler yapmak için ona bir öneride daha bulunalım.

Let’s play basketball. (Hadi basketbol oynayalım.)

Okay. (Tamam.)

Gördüğümüz gibi bu defa arkadaşımızla birlikte basketbol oynamak için öneride bulunduk. Arkadaşımız bu öneriyi kabul etti ve onunla beraber basketbol oynamaya başladık.

Haberin Devamı

Let’s skip rope. (Hadi ip atlayalım.)

Okay. (Tamam)

Bu sefer arkadaşımıza ya da arkadaşlarımıza ip atlama önerisinde bulunduk. Aynı şekilde arkadaşımız tamam dedi ve beraber ip atladık.

Burada dikkat etmemiz gereken kısım, ‘lets’ kelimesidir. Peki bu kelimenin Türkçe karşılığı nedir?

Lets: Hadi

Gördüğümüz gibi bu kelimenin karşılığı olarak, ‘hadi’ sözcüğünü yazıyoruz. Böylece arkadaşlarımızla beraber bir oyun oynamak istediğimiz zaman, bu kelimeyi kullanarak onlara bir öneride bulunabiliriz. Hadi şimdi küçük birkaç örnek daha yapalım.

Lets play football (Hadi futbol oynayalım.)

Lets sing (Hadi şarkı söyleyelim.)

Lets jump (Hadi zıplayalım.)

Bu defa arkadaşlarımız ile beraber oyunlar oynamak için değişik önerilerde bulunduk. Siz de arkadaşlarınızla böyle farklı önerilerde bulunarak onları oyuna davet edebilirsiniz.

İBB Şehir Tiyatroları, Anton Çehov’un yazdığı Bora Seçkin’in yönettiği Kuğunun Şarkısı isimli oyunu İstanbul seyircisiyle buluşturuyor. 2022-2023 sezonunun yeni oyunu “Kuğunun Şarkısı” 14 Aralık 2022 Çarşamba günü 20.30’da Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde prömiyerini yapıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Şehir Tiyatroları, Anton Çehov’un yazdığı, Bora Seçkin’in yönettiği; klasik eserlerin ön planda olduğu İstanbul Klasiklerle Buluşuyor sezonunun yeni oyunu “Kuğunun Şarkısı”nı seyirciyle buluşturuyor. “Kuğunun Şarkısı” ikinci sınıf bir taşra tiyatrosunun köhne sahnesinde, hatıralarının ağırlığı ile ilerleyen yaşının verdiği yalnızlık duygusu arasında kalan Svetlovidov’un hikâyesini anlatıyor. Anton Çehov’un tek perdelik kısa oyunlarından biri olan Kuğunun Şarkısı’nda yaşlı bir aktörün geçmişiyle yüzleşmesine, hayatını sorgulamasına, pişmanlıklarına, yalnızlığına ve aradan geçen onca yıla rağmen, hala, hayatta en iyi yaptığı şeye, aktörlüğe tutunmaya çalışmasına tanık oluyoruz. Yılmaz Gruda’nın çevirdiği, dramaturgisini Özge Ökten Yılmaz’ın, müziğini Emrah Can Yaylı’nın, dekor-kostüm tasarımını Almila Altunsoy’un, ışık tasarımını Özcan Çelik’in, efekt tasarımını Umut Yüzbaşıoğlu’nun, hareket düzenini Özge Midilli’nin, görsel tasarımını Enes Altuğ Avşar'ın yaptığı, fotoğraflarını Sadi Ayan’ın çektiği oyunda Bora Seçkin, Ertan Kılıç, Naşit Özcan, Yeliz Şatıroğlu rol alıyor.

Oyun, 14-17 Aralık 2022 tarihleri arasında Üsküdar Musahipzade Celal Sahnesi’nde.

Oyunun Yönetmeni Bora Seçkin’in Kuğunun Şarkısı’na Dair Yazısı

Eksikliği giderme çabasıdır, anlamı aramak. Yaradılışın genlerini taşıyan yaşam, yaratı yoluyla görünür kılmaya çalışır kendini. Ancak bu görüntü net değil, bulanıktır. Çünkü insana görünen veya dokunan bu sorunun yanıtını bulabilseydik, bu defter kapanırdı. Oysa biz, ifade etmeye çalışırız. Bu ifadeler ya kaçışın ya cesaretin şekillendirdikleridir. Var oluşundan bu yana bölünen, azalan insan, bütüne varmak için ruhunun bir parçasını öldürmek pahasına bu karşı konulmaz yanıtın ifade edicileri konumundadır. İnsana dokunan ve görünen bir anlık boyutun, cesur sorularıyla  bir anlık dokunanı ve görüneni olur tiyatro. Ve seyirci hep o anı bulmaya çalışır. Hep o anı bekler. O an, ölümsüz ölümdür. Oyunumuz bütün  ölümsüz rollere, aktristlere, aktörlere,  tiyatronun her alanında emek veren fiziksel, görsel, düşünsel  yaratı emekçilerine, söylense de bitmeyen bütün şarkılara bir selam niteliğindedir.

İyi seyirler...

Kuğunun Şarkısı

Anton Çehov’un tek perdelik kısa oyunlarından biri olan Kuğunun Şarkısı’nda, yaşlı ve yalnız bir aktörün geçmişiyle yüzleşmesine, hayatını sorgulamasına, pişmanlıklarına ve aradan geçen onca yıla rağmen, hala, hayatta en iyi yaptığı şeye, aktörlüğe tutunmaya çalışmasına tanık oluyoruz. Oyunda, insan doğasının gizli özlemlerini, öfkelerini ve tutkularını yansıtan önemli bir Çehov karakteri olarak karşımızda duran Svetlevidov’un anılarında yeniden canlanan Shakespeare’nin seçme tiradları, izleyenleri de oyuncunun geçmişine doğru bir yolculuğa çıkarıyor. Alkışlar, tebrikler, aşklar ve şöhretin sarhoşluğuyla, yaşamı boyunca mutluluğu ve hayatın anlamını arayan Svetlevidov, geride bıraktığı onca hayal kırıklığına ve çektiği bütün sıkıntılara rağmen, sahnede ölümü bekliyor olduğu gerçeğinin önünde bile başını eğmeden durmaya devam ediyor.

Şehir Tiyatroları’nın Yeni Klasik Oyunu Anton Çehov’un “Kuğunun Şarkısı”

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir