pwd komutu / Örneklerle Linux’ta Pwd Komutu Nasıl Kullanılır – Linux Data – Linux Sysadmin

Pwd Komutu

pwd komutu

Örneklerle Linux’ta Pwd Komutu Nasıl Kullanılır

Merhabalar,

Linux komut satırı ile çalışanlar için, kökten (/) başlayarak nerede olduğunuzu – hangi dizinde olduğunuzu söyleyen ‘pwd’ komutu çok yararlıdır. Navigasyon sırasında komut satırı arayüzündeki dizinler arasında kaybolabilecek Linux’a yeni başlayanlar için ‘pwd’ komutu sizi kurtarmaya geliyor.

pwd nedir?

‘pwd’, ‘Çalışma Dizini Yazdır’ anlamına gelir. Adından da anlaşılacağı gibi, ‘pwd’ komutu mevcut çalışma dizinini veya şu anda  kullanıcının bulunduğu dizini yazdırır. Geçerli dizin adını kökten (/) başlayarak tam yol ile yazdırır. Bu komut shell içinde mevcuttur ve bir çok shell` in oğunda bulunur – bash, Bourne kabuğu, ksh, zsh, vb.

pwd’nin temel söz dizimi:

pwd ile kullanılabilecek seçenekler:

Options Description
 -L (logical) Use PWD from environment, even if it contains symbolic links
 -P (physical) Avoid all symbolic links
 –help  Display this help and exit
 –version Output version information and exit

Hem ‘-L’ hem de ‘-P’ seçenekleri kullanılıyorsa, ‘L’ seçeneği önceliklendirilir. İstemde herhangi bir seçenek belirtilmezse, pwd tüm sembolik bağlantıları engelleyecektir.Kısacası ‘-P’ seçeneğini hesaba katacaktır.

pwd komutunun çıkış durumu:

0Success (Başarılı)
Non-zeroFailure (Başarısız)

Bu eğitim makalesi, pratik örneklerle size pwd komutu hakkında  sizleri bilgilendirmeyi amaçlamaktadır.

1. Mevcut çalışma dizinini yazdırma:

2. Bir klasörün sembolik bağlantısını oluşturun ( www/wordpress/wp-content/themes/ dizinini seçiyorum, ana dizinime themes olarak bir tane sembolik bağlantı oluşturuyorum). Yeni oluşturulan dizine gidelim ve çalışma dizinini sembolik linklerle ve sembolik linkler olmadan yazdırın.

ilk önce sembolik bağlantı oluşturma komutu

Şimdi işlemi yapmadan önce themes sembolik bağlantı içine gideyim.

3. Çalışma dizinini, sembolik bağlantılar içerse bile mevcut dizini yazdıracak deneyelim.

veya

4. aşağıdaki komutla sembolik bağlatıları çözerek gerçek fiziksel mevcut çalışma dizinini yazdırmayı görelim.

5. “pwd” ve “pwd -P” komutunun çıktısının aynı olup olmadığını kontrol edelim, yani çalışma anında herhangi bir seçenek verilmezse “pwd”, -P seçeneğini otomatik olarak dikkate alıyor mu, almıyor mu? Aslında biraz önce onu yukarıda yaptım tekrar yapayım.

yukarıda görüldüğü gibi sadece pwd  yazdığınızda  sembolik bağlantı dizinini gösteriyor.Pwd -P ile kullanırsak sembolik bağlantının gerçekte gösterdiği  gerçek yolu gösteriyor.

Bu işlemlerin hepsi ana  bin/pwd içindeki komutu çalıştırdınızda tam tersi şekilde çalışır.Ne demek istiyorum. pwd ve pwd -P aynı şeyi döndürür. pwd -L sembolik bağlantıyı döndürür sadece.Hemen deneyelim bu çok önemli.

Yukarıda görüldüğü pwd ve pwd -P  aynı şekilde fiziksel yolu döndürdü.Burası unutulmamalıdır.pwd ve /bin/pwd  komutu çalıştırdığınız tam tersi dönüş alırsınız.

6. ‘pwd’ komutunuzun sürümünü yazdırma:

Not: Bir “pwd” komutu genellikle seçenekler olmadan kullanılır ve hiçbir zaman bağımsız değişkenlerle birlikte kullanılmaz.

Önemli: Yukarıdaki komutu “pwd” değil “/bin/pwd” olarak uyguladığımızı fark etmişsinizdir.Biraz önce açıkladım aslında konuyu.Tekrar kısaca açıklayayım.

Fark nedir? Tek başına “pwd”, shell built-in (kabuğun yerleşik) pwd’si anlamına gelir. Sizin shell (Kabuğunuz)` iniz farklı bir pwd sürümüne sahip olabilir. /bin/pwd şeklinde kullandığımızda, bu komutun binary versiyonunu çağırıyoruz. Komutun hem shell hem de  binary sürümü Geçerli Çalışma Dizinini Yazdırır, ancak binary sürümün daha fazla seçeneği vardır.

8. “pwd” komutunun değerini değişkende saklayın (a diyelim) ve değerini değişkenden yazdırın (kabuk komut dosyası oluşturma perspektifi için önemlidir).

Alternatif olarak yukarıdaki örnek için printf kullanabiliriz.

9. Geçerli çalışma dizinini herhangi bir şeyle değiştirin ( /home deyin) ve komut satırı isteminde görüntüleyin. Her şeyin yolunda olduğunu doğrulamak için bir komut yürütün (‘ls’ deyin).

11. Geçerli çalışma dizinini ve önceki çalışma dizinini tek bir GO!

12. pwd b dosyasının mutlak yolu (/’den başlayarak) nedir.

15. Bir shell script yazalım, ana dizininizdeki geçerli dizininin (örneğin  global-protect) olup olmadığını kontrol eder. Eğer global-protect) dizini altındaysanız “Eh! global-protect dizinin içindesiniz” ve ardından “Hoşçakal” yazdıralım aksi takdirde ana dizininizin altında bir global-protect dizini oluşturup bunun bilgisini ekranan yazdıralım.

Önce bir ‘global-protect’ dizini oluşturalım, altında ‘pwd.sh’ adında bir aşağıdaki shell komut dosyası oluşturalım.

Ardından, aşağıdaki betiği pwd.sh dosyasına ekleyin.

Yürütme izni verin ve çalıştırın.

Bu eğitim yazımızında sonuna geldik.Umarım sizler için faydalı olur.

Bu eğiticiye oy ver

[Total: 5 Average: 5]

Related

Medyan işlemi olasılık hesaplamalarında sıkça kullanılan bir sayı dizisinin ortalamasını hesaplamak için alternatif yöntemlerden bir tanesidir. Ortanca medyan işleminin diğer adıdır. Matematiksel olarak medyan işlemi bir sayı dizisi küçükten büyüğe sıralayarak ortada kalan elemanı medyan değeri olarak belirleme işlemidir. Örnek verecek olursak: 2, 1, 5, 4, 5, 1, 2, 3, 5 serisi sıralanırsa 1, 1, 2, 2, 3, 4, 5, 5, 5 serisi elde edilir. Bu seri 9 elemanlı olduğundan ortadaki, yani 5. eleman (medyan) olacaktır. 5. eleman 3 sayısıdır. Yani ortanca değeri 3'dür Eleman sayısı tek sayı olan bir seride medyan değerin sırasının hesaplaması şu şekilde formüle edilir. Medyanın Sırası = (Eleman Sayısı + 1) / 2 Bu formülü yukarıdaki örneği uygulayacak olursak; Medyanın Sırası = (9 + 1) / 2 = 5 Veri serisi eleman sayısı bir çift sayı ise bu durumda serinin 2 medyanı olacaktır. Örneğin 2, 1, 5, 4, 5, 1, 2, 3, 5, 4 serisi sıralandığında 1, 1, 2, 2, 3, 4, 4, 5, 5, 5 s

Benzer belgeler

Temel Linux Komutları

Temel Linux Komutları Yrd.Doç.Dr. Murat Olcay ÖZCAN Temel Linux Komutları Linux Komut Yapısı Örnek: > ls l /home/coldfish > cd /home/coldfish Yardım Komutları Linux ta komutlar hakkında yardım

Detaylı

Komut Penceresi ile Çalışmaya Başlamak

Komut Penceresi ile Çalışmaya Başlamak Komut Penceresi ile Çalışmaya Başlamak Gökhan SELAMET Terminal Penceresi / CLI Nasıl Açılır Standart Olarak Bilgisayar Adı Bulunduğu Dizin Kullanıcı Yetki Klasör Sistemi Terminalde çalışırken üç önemli

Detaylı

3. DOSYA SİSTEMİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI

3. DOSYA SİSTEMİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI 3. DOSYA SİSTEMİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI 3.1. Dosya Sistemi Dosya sistemi disk üzerindeki dosyaların organize edilmesidir. Bir işletim sisteminin bir disk veya bölümleri üzerindeki dosyalarının izlerini bulmak

Detaylı

Linux altında komut satırında...

Linux altında komut satırında... -Kabuk (Shell) Unix ve benzeri işletim sistemlerinde kullanıcının komut yazmasını sağlayan, bu komutları yorumlayarak gerekli işlemleri yapan programlara kabuk (shell) adı verilir. Linux da bir kullanıcı

Detaylı

Temel Linux Eğitimi 1., 2. ve 3. Bölümler

Temel Linux Eğitimi 1., 2. ve 3. Bölümler Süha TUNA Bilişim Enstitüsü UHeM Yaz Çalıştayı - 11.06.2012 İçerik 1. Linux, Kavramlar ve Dizin Yapısı 2. Temel Linux Komutları 3. Sunucuya Uzaktan Bağlanma 1. Linux, Kavramlar ve Dizin Yapısı Linux Linux,

Detaylı

Pardus ta Komutlarla Çalışmak

Pardus ta Komutlarla Çalışmak KONSOL KOMUTLARI Pardus ta Komutlarla Çalışmak Pardus üzerinde şu ana kadar tüm işlemlerimizi grafik ara yüz ile fare ve klavyeyi kullanarak gerçekleştirdik. Şimdiye kadar yaptığımız tüm işlemler ve daha

Detaylı

FreeBSD Erişim Kontrol Listeleri

FreeBSD Erişim Kontrol Listeleri FreeBSD Erişim Kontrol Listeleri Unix dosya izinleri çok esnek ve nerdeyse bütün erişim problemlerini çözebiliyorlar.peki ya çözemedikleri?her dosyayı başka bir kullanıcı ile paylaşmak için yeni bir grup

Detaylı

LİNUX. Dosyalar ve dizinler

LİNUX. Dosyalar ve dizinler LİNUX Dosyalar ve dizinler Dosya sistemi Linux işletim sisteminde de dosya ve dizinler diğer Unix türevi işletim sistemlerinde olduğu gibi hiyerarşik yapıya sahiptir. En üst düzeyde olan kök dizini olarak

Detaylı

LİNUX. Dosyalar ve dizinler

LİNUX. Dosyalar ve dizinler LİNUX Dosyalar ve dizinler Dosya sistemi Linux işletim sisteminde de dosya ve dizinler diğer Unix türevi işletim sistemlerinde olduğu gibi hiyerarşik yapıya sahiptir. En üst düzeyde olan kök dizini olarak

Detaylı

Temel LINUX Komutları

Temel LINUX Komutları Ders 8 LINUX OS (Temel Komutlar) BİLGİ & İLETİŞİM TEKNOLOJİLERİ 1 Konsole kullanımı için birçok komut bulunmaktadır. Bunlardan bir kısmı betik (script) yazımında kullanılır. Burada gereksinim duyulan en

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. A. Burak İNNER

Yrd. Doç. Dr. A. Burak İNNER Yrd. Doç. Dr. A. Burak İNNER Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yapay Zeka ve Benzetim Sistemleri Ar-Ge Lab. http://yapbenzet.kocaeli.edu.tr Unix başlangıçta birden fazla kullanıcıyla çalışmak

Detaylı

LİNUX SERVER TEMEL KOMUTLAR

LİNUX SERVER TEMEL KOMUTLAR LİNUX SERVER TEMEL KOMUTLAR Linux Server İşletim Sistemleri Nedir? Linux Server işletim sistemleri internet ortamında ücretsiz olarak indirilebilen ve ücretsiz olarak kullanılabilen işletim sistemleridir.

Detaylı

Linux Dosya ve Dizin Yapısı

Linux Dosya ve Dizin Yapısı Linux Dosya ve Dizin Yapısı Dosya ve Dizin Sistemi Linux te kök dizin (/) sembolü ile ifade edilir. Windowsta kök dizin C: ise Linux ta / sembolüdür. 1 Kök dizini (/) İşletim Sisteminin çalışabilmesi için

Detaylı

Kullanıcı ve Grupların yönetimi

Kullanıcı ve Grupların yönetimi Kullanıcı ve Grupların yönetimi Linux doğuşundan itibaren çok kullanıcılı bir işletim sistemi olmuştur. Bir çok kullanıcı aynı anda sisteme bağlanabilir vede sistemde aynı anda farklı uygulamaları çalıştırabilir.

Detaylı

Temel Linux Eğitimi. İçindekiler

Temel Linux Eğitimi. İçindekiler Temel Linux Eğitimi İçindekiler 1. Linux Topluluğu ve Açık Kaynak Sistemlerde Kariyer İmkanları...3 1.1 Linux tarihsel gelişim ve popüler İşletim Sistemleri...3...3...3...3 1.2 Ana Açık Kaynak Uygulamalar...3...3...3...3

Detaylı

Paralel Hesaplama - Beowulf Cluster

Paralel Hesaplama - Beowulf Cluster Paralel Hesaplama - Beowulf Cluster Bahadır Demircioğlu Ekim, 2013 Ev kullanıcıları büyük hesaplama gücüne ihtiyaç duyduğunda sahip oldukları işlemci gücü ya da RAM miktarı yetersiz gelecektir. Bu sorunları

Detaylı

*nix' lerde Etkin ve Pratik Arama Yöntemleri

*nix' lerde Etkin ve Pratik Arama Yöntemleri *nix' lerde Etkin ve Pratik Arama Yöntemleri /****************************************************************************** * Bâkır EMRE * * emre [at] enderunix [dot] org * * EnderUNIX Yazılım Geliştirme

Detaylı

Temel Kavramlar. İşletim Sistemi

Temel Kavramlar. İşletim Sistemi Temel Kavramlar İşletim Sistemi Bilgisayar kullanıcısı ile bilgisayarı oluşturan donanım arasındaki iletişimi sağlayan, aynı zamanda diğer uygulama yazılımlarını çalıştırmaktan sorumlu olan sistem yazılımıdır.

Detaylı

CYGWIN KURULUMU ve KULLANIMI

CYGWIN KURULUMU ve KULLANIMI CYGWIN KURULUMU ve KULLANIMI Cygwin, Microsoft Windows işletim sistemi üzerinde çalışan, open source, bir UNIX simülatörüdür. Cygwin`in asıl amacı *nix türevi sistemlerde yer alan yazılımların Windows

Detaylı

SIMAN KULLANIM KILAVUZU

SIMAN KULLANIM KILAVUZU SIMAN KULLANIM KILAVUZU Önder Öndemir SIMAN Simülasyon programı Model Çatı ve Deneysel Çatı olmak üzere iki kısımdan oluşur. Model çatı genel itibariyle modullerin ve işlem bloklarının yazıldığı kısımdır.

Detaylı

Pardus 2013 te Metin Editörleri

Pardus 2013 te Metin Editörleri METİN EDİTÖRLERİ Pardus 2013 te Metin Editörleri Editör metin düzenleyicisi demektir. Linux işletim sistemlerinde, metin oluşturma ya da düzenleme işlemleri için farklı metin düzenleyici programları vardır.

Detaylı

CHAPTER 5 DOSYA-DİZİN İŞLEMLERİ

CHAPTER 5 DOSYA-DİZİN İŞLEMLERİ CHAPTER 5 DOSYA-DİZİN İŞLEMLERİ 5.0 Genel Bilgiler Tüm bilgisayar işletim sistemlerinin olduğu gibi, UNIX in de en temel amacı kullanıcıların verilerini ve programlarını bilgisayar ortamında düzenli bir

Detaylı

Linux Kurulumu (Sürüm 1.52) İçindekiler

Linux Kurulumu (Sürüm 1.52) İçindekiler Linux Kurulumu (Sürüm 1.52) İçindekiler 1. Kurulum Başlangıcı 2. Kurulum Yönergeleri 3. Uygulama Çalıştırma Yönergeleri 4. Uygulama Kaldırma 5. Notlar 6. Ek: Sürüm 1.5.2 7. Logoların değiştirilmesi 8.

Detaylı

Yrd. Doç. Dr. A. Burak İNNER

Yrd. Doç. Dr. A. Burak İNNER Yrd. Doç. Dr. A. Burak İNNER Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği Yapay Zeka ve Benzetim Sistemleri Ar-Ge Lab. http://yapbenzet.kocaeli.edu.tr Dosya adları herha gi ir karakteri kulla a ilir. abc??##.a1

Detaylı

İLETİNİN İLETİLMESİ 1. ADRES DEFTERI

İLETİNİN İLETİLMESİ 1. ADRES DEFTERI G İLETİNİN İLETİLMESİ Konuya Hazırlık 1. Adres defteri nedir? Hangi amaçla kullanılır? 2. E-posta iletisine dosya eklerken nelere dikkat etmeliyiz? 1. ADRES DEFTERI a. Adres defterini kullanma: Günlük

Detaylı

Grid Veri Yönetimi Özgür Erbaş

Grid Veri Yönetimi Özgür Erbaş Grid Veri Yönetimi Özgür Erbaş [email protected] www.grid.org.tr Grid Veri Yönetimi Nedir? Kullanıcı ve uygulamaların ürettiği ya da ihtiyaç duyduğu verilerin Grid ortamında saklanması amaçlanır. Depolama

Detaylı

KLAVYEDE TUŞLAR İMLEÇ NEDİR?

KLAVYEDE TUŞLAR İMLEÇ NEDİR? KLAVYE TUŞLARI İMLEÇ NEDİR? Klavye ile yazı yazabilmemiz için yazı yazacağımız yerde imleci konumlandırmamız gerekir. Klavye Çeşitleri Q ve F olmak üzere iki çeşit klavye vardır. Klavyenin alfabe tuşlarının

Detaylı

Kurumsal Güvenlik ve Web Filtreleme

Kurumsal Güvenlik ve Web Filtreleme S a y f a 1 antikor Kurumsal Güvenlik ve Web Filtreleme SshClient, Putty v.s. S a y f a 2 S a y f a 3 Yönetici olarak AntiKor a girmek için SshClient veya Putty programı kullanılır. IP olarak kurum içinden

Detaylı

Regular Expressions Version 0.1

Regular Expressions Version 0.1 Regular Expressions Version 0.1 Hüseyin Kaya [email protected] 2001 Özet Bu belge Linux and Unix Shell Programming adlı kitaptan faydalalınarak yazılmıştır. Kitabın yazarı David Tansley. İngilizce bilenler

Detaylı

Kabuk Programlama (Bash)

Kabuk Programlama (Bash) Kabuk Programlama (Bash) Erkan Esmer Ocak, 2013 İçindekiler 1 Giriş.................................................... 2 2 Kabuk(Shell)............................................... 3 3 Çekirdek(Kernel).............................................

Detaylı

Kurumsal Güvenlik ve Web Filtreleme

Kurumsal Güvenlik ve Web Filtreleme S a y f a 1 antikor Kurumsal Güvenlik ve Web Filtreleme SshClient, Putty v.s. S a y f a 2 S a y f a 3 S a y f a 4 S a y f a 5 S a y f a 6 S a y f a 7 şeklini alır. Bu durumda kullanıcı yasaklı konumdadır.

Detaylı

C Konsol ve Komut Satırı

C Konsol ve Komut Satırı C Konsol ve Komut Satırı Öğr. Gör. M. Ozan AKI Rev 1.0 C:\> Konsol ekranı, işletim sistemi ve dosya yönetiminin metin tabanlı yönetilebilmesini sağlayan arabirimdir. Windows işletim sistemi ortaya çıkmadan

Detaylı

Temel masaüstü bileşenleri

Temel masaüstü bileşenleri Temel masaüstü bileşenleri Bu bölümde önce kısaca masaüstünün ne olduğundan, nasıl kullanılabileceğinden bahsedip, ardından da masaüstünün temel bileşenlerini anlatacağız. Masaüstü, simgeler, pencereler,

Detaylı

1 STUNNEL NEDİR? 2 STUNNEL KURULUMU

1 STUNNEL NEDİR? 2 STUNNEL KURULUMU /*******************************************************\ * Gökhan ALKAN * gokhan [at] enderunix [dot] org * EnderUNIX Yazılım Gelistirme Takımı * http://www.enderunix.org * * Sürüm : 1.0 * Tarih : 06.08.2006

Detaylı

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ

BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ BÖLÜM 1 GİRİŞ 1.1 GİRİŞ Microsoft Excel de dosyalar çalışma kitabı olarak isimlendirilir. Bu dosyalar normal belge türüdür. Dosya ismi üzerine fare ile tıklandığında dosya açılır. Excel dosyaları tablolardan

Detaylı

Linux Dosya Yapısı. Eren BAŞTÜRK.

Linux Dosya Yapısı. Eren BAŞTÜRK. Linux Dosya Yapısı Eren BAŞTÜRK [email protected] Giriş Kernel Derleme Ramdisk oluşturma /dev/shm Aygıtı Kabuk Programlama Dosya Türlerinin Sisteme Yüklenmesi Linux Dosya Yapısı Giriş Kernel Derleme

Detaylı

TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ

TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ TABLO ve HÜCRE SEÇİMİ ÇALIŞMA TABLOSU (SAYFASI) İŞLEMLERİ Tablo seçimi: Çalışma kitabında işlemler normal olarak etkin bir çalışma tablosunda yapılır. Bazı hallerde birden fazla çalışma tablosu etkin hale

Detaylı

WebInstaller. 1. Kurulum Đçin Gereksinimler

WebInstaller. 1. Kurulum Đçin Gereksinimler WebInstaller Ürün Grubu [X] Fusion@6 [X] Fusion@6 Standard Kategori [X] Yeni Fonksiyon Versiyon Önkoşulu @6 Uygulama E-Netsis.Net uygulamasının kurulumu Netsis\ENetsis.Net\Kurulum dizininde bulunan NetsisWebInstall.exe

Detaylı

LINUX YAPISI VE KOMUTLARI

LINUX YAPISI VE KOMUTLARI LINUX YAPISI VE KOMUTLARI Bazı Özellikleri: Unix, komutların ve dosya isimlerinin küçük/büyük harf olmalarına dikkat eder. mozilla ve Mozilla tamamen farklı komutlar olabilir. Sisteme giriş yaptığınız

Detaylı

Exploit Nedir, Nasıl Kullanılır?

Exploit Nedir, Nasıl Kullanılır? Exploit Nedir, Nasıl Kullanılır? İşletim sistemlerin çok kullanıcılı sistemlerde kullanılmaya başlamasıyla birlikte sistemlerde kullanıcıların yetkisi de sözkonusu olmuştur. Kişisel işletim Sistemlerinde

Detaylı

BTP 205 İŞLETİM SİSTEMLERİ

BTP 205 İŞLETİM SİSTEMLERİ BTP 205 İŞLETİM SİSTEMLERİ DOSYA SİSTEMİ Dr. Önder EYECİOĞLU 2012 DOSYA SİSTEMİ 1. Dosya Kavramı: 1. Dosya Özellikleri 2. Dosya Türleri 3. Dosya Operasyonları 4. Dosya Yapısı 5. Dahili Dosya Yapısı 2.

Detaylı

3. DOSYA SİSTEMİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI

3. DOSYA SİSTEMİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI 3. DOSYA SİSTEMİ VE ÇALIŞMA MANTIĞI 3.1. Dosya Sistemi Dosya sistemi disk üzerindeki dosyaların organize edilmesidir. Bir işletim sisteminin bir disk veya bölümleri üzerindeki dosyalarının izlerini bulmak

Detaylı

http://alikoker.name.tr

http://alikoker.name.tr Turbo Pascal Menüsünün Kullanımı File New:Editörde yeni bir pascal dosyası yaratmak için kullanılır.dosya açıldığında dosya adı NONAME00.PAS olarak gelecektir.eğer bu dosya saklanmadan yeni bir pascal

Detaylı

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu

Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace LOGO Entegrasyonu Kets DocPlace Kurulumu Öncesinde Yapılması Gereken İşlemler Windows 7, Windows 8, Windows Server 2008 R2, Windows Server 2012 veya daha yeni işletim sistemlerinde Programlar

Detaylı

Erişim Hakları ve Linux Dosya İşlemleri

Erişim Hakları ve Linux Dosya İşlemleri Erişim Hakları ve Linux Dosya İşlemleri 1. Erişim Hakları Erişim hakları, Linux dosya sistemi güvenliğinin belkemiğini oluşturur. Her dosyaya ayrı verilebilen erişim izinleri sayesinde çok daha rahat bir

Detaylı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı

SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı SQL Uyarı Programı Kurulum ve Kullanımı Kurulum 1. SQL Uyarı.zip dosyası açılır. 2. SQL Uyarı.exe programı çalıştırılır. 3. Üstteki ekran açılır ok. Butonuna basılır. 4. Ayarlar ekranı seçilir. 4.1 Server

Detaylı

Zaman Ayarlayıcı İşlemler

Zaman Ayarlayıcı İşlemler Zaman Ayarlayıcı İşlemler LOGO Haziran 2008 İçindekiler Logo-GO Zaman Ayarlayıcı İşlemler...3 Zamanlanmış Görevler...5 Zamanlanmış Görev Bilgileri...5 Hatırlatıcı...8 Hatırlatıcı Bilgileri...9 Mesajlar...11

Detaylı

AYDES PROJESİ MESAJ KUTUSU EĞİTİM DOKÜMANI

AYDES PROJESİ MESAJ KUTUSU EĞİTİM DOKÜMANI AYDES PROJESİ MESAJ KUTUSU İÇINDEKILER 1. DOKÜMAN SÜRÜMLERİ... 4 2. MESAJ KUTUSU ÖZELLİKLERİ... 4 2.1 Mesaj Kutusu Seçim... 4 2.1.1 Mesaj Dizinleri Listeleme / Mesaj Gösterme... 5 2.1.2 Mesaj Silme...

Detaylı

E - YENİLİKLER BÜLTENİ

E - YENİLİKLER BÜLTENİ Satınalma Yönetimi Uygulaması fatura girişi ekranına, Sabit Kıymet Modülünde Sabit Kıymeti Görüntüle seçeneği eklenmiştir. (Proje No: 222317) Satınalma Fatura Bilgileri ekranında girişi yapılan Sabit Kıymet

Detaylı

Dosya ve Klasör İşlemleri

Dosya ve Klasör İşlemleri Öğr.Gör.Günay TEMÜR Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Dosya ve Klasör İşlemleri Dosya ve Klasör İşlemleri 1 Dosya ve Klasör Nedir? 2 Bilinen Dosya Uzantıları 3 Yeni Klasör Oluşturmak 4 Dosya ve Klasörleri Yeniden

Detaylı

Genel Programlama I. 14.10.2010 Ders 3

Genel Programlama I. 14.10.2010 Ders 3 Genel Programlama I 14.10.2010 Ders 3 1 LİNUX NEDİR? Microsoft Windows a elternatif bir işletim sistemidir. Açık kaynaklıdır. Ücretsizdir. Daha güvenilirdir. Laboratuar ve bilimsel çalışma ortamlarında

Detaylı

1.1 KULLANICI YÖNETİMİ

1.1 KULLANICI YÖNETİMİ X7 KULLANIM KLAVUZU 1.1 KULLANICI YÖNETİMİ 1.2 Yönetici Doğrulama İşlemleri Yönetici Şifresini Doğrulama Önce * tuşuna ardından # tuşuna basılır. 1234 fabrikasyon şifresi girilir. Doğrulama başarılı olacak

Detaylı

BÖLÜM 8 8. UNIX İŞLETİM SİSTEMİ

BÖLÜM 8 8. UNIX İŞLETİM SİSTEMİ BÖLÜM 8 8. UNIX İŞLETİM SİSTEMİ 1969 yılında Bell laboratuarlarında çalışan Ken Thompson ucuz ve kolay bir programlama ortamı geliştirmeyi düşündü. Üzerinde çalıştığı Uzay Gezisi (Space Travel) adlı programı,

Detaylı

4. Bağlantı (Köprü) Oluşturma

4. Bağlantı (Köprü) Oluşturma 4. Bağlantı (Köprü) Oluşturma Bu bölümü bitirdiğinizde, HTML dosyalarında nasıl bağlantı oluşturulduğunu, Bağ etiketinin ne olduğunu, Yerel dosyalara nasıl bağlantı kurulduğunu, İnternet üzerindeki dosyalara

Detaylı

nest...

oksabron ne için kullanılır patates yardımı başvurusu adana yüzme ihtisas spor kulübü izmit doğantepe satılık arsa bir örümceğin kaç bacağı vardır