iktisat mezunu ücretli öğretmenlik yapabilir mi / Iktisat mezunu ücretli öğretmenlik yapabilir mi - seafoodplus.info

Iktisat Mezunu Ücretli Öğretmenlik Yapabilir Mi

iktisat mezunu ücretli öğretmenlik yapabilir mi

Halk Eğitim Usta Öğretici Görevlendirilmesi

Halk Eğitim Merkezi Usta Öğretici Görevlendirilmesi

Halk Eğitim Merkezlerinde Usta Öğretici Ve Ücretli Uzman Öğretici Görevlendirilmesinde Aranılan Şartlar Nelerdir, Usta Öğretici Başvuru Belgeleri Nelerdir.

Görev Süreleri
Ders Görevi İle Görevlendirilen Sigortalı Usta Öğreticilerin Günlük Çalışma Süresi En Fazla 8 Ders Saatidir. Bu Çalışma Süresi Resmi Görevi Bulunmayanlar (Herhangi Bir İş Akdi İle Başka Kurum Veya Kuruluşta Çalışmayanlar) İçin Haftada 40, Emekliler İçin 30, Başka Kurum Ve Kuruluşta İş Akdi İle SGK&#;lı Çalışanlar İçin 10 Ders Saatini Geçemez. Sigortalı Usta Öğreticiler Bir Mali Yıl İçinde En Fazla 11 Ay Çalışabilirler.

Ek Ders Yönetmeliği
Ders Ücreti Karşılığında Görevlendirme

MADDE 9- (1) Öğretmen sayısının yetersiz olması hâlinde;
a) Yüksek öğrenimli olmak koşuluyla;
1) (Değişik: 24/09/ tarihli ve / sayılı BKK) Bu Karar kapsamındaki yönetici ve öğretmenler dışındaki resmi görevliler ile sınıf öğretmenlerine ilköğretim, orta öğretim ve yaygın eğitim kurumlarında haftada 8 saate,
2) (Değişik: 13/03/ tarihli ve / sayılı BKK) Resmî görevi bulunmayanlar ile emeklilere okul öncesi, ilköğretim, orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumları ile yabancı uyrukluların eğitim gördüğü geçici eğitim merkezlerinde haftada 30 saate,
kadar ek ders görevi verilebilir.
b) İlgili mevzuatında belirtilen esaslara göre uzman ve usta öğretici olarak nitelendirilenlerden;
1) Resmî görevi bulunanlara haftada 10 saate,
2) Resmî görevi bulunmayanlara haftada 40 saate,
kadar okul öncesi, meslekî ve teknik orta öğretim, özel eğitim ve yaygın eğitim kurumlarında ek ders görevi verilebilir.

(2) (Ek fıkra/7/ tarihli ve sayılı CK) Bu madde kapsamında ders görevi verilenlerden resmi görevi bulunmayanlara, fiilen okuttukları her 5 ders saati için 1 saat daha eğitim öğretime destek görevi karşılığında ayrıca ek ders ücreti ödenir.
seafoodplus.info

Denklik Yolu İle Kalfalık Ustalık Belgesi Alma Koşulları İçin Tıklayın.

Ücretli Usta Öğretici Başvuruları Her Yıl Ağustos Ayı İçerisinde Millî Eğitim Müdürlükleri Ve Kurum Müdürlüklerinin İnternet Sitesi Ve İlan Panolarında Ek-1’deki İlan Örneği İle En Az 15 Gün Süreli Duyuru Yapılarak Başvuru Takvimine Göre Alınır. Başvurular E-Yaygın Sistemi Üzerinden E-Devlet Şifresi ile Yapılır.”

“a) Görev verilecek ücretli usta öğreticiler, Ek-2’deki Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formuna göre belirlenir. Başvuru sonuçları eylül ayının 15’ine kadar ilan edilir. Bu sıralama bir yıl süreyle geçerlidir.”
“c) Yeni kurs talebi olması hâlinde, sıralamada bulunan ücretli usta öğreticilerden görevlendirme yapılır. Sıralamada yeterli ücretli usta öğretici bulunmaması durumunda, kursun açılmasından 7 gün önce duyuru yapılması şartıyla komisyonca gerekli iş ve işlemler tekrarlanarak e-Yaygın sistemi üzerinden sıralama yapılır.”
“(13) Üçüncü ve dördüncü fıkrada sayılanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda emekli kişiler, Ek-2’deki Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formuna göre sıralanarak usta öğretici olarak görevlendirilir.”
“(15) Üçüncü fıkranın (a) bendi kapsamında yapılacak görevlendirmelerde öncelik sırası, sırasıyla alanında eğitim seviyesi ve hizmet puanına göre belirlenir. Aynı fıkranın (b) ve (c) bendi kapsamında yapılacak görevlendirmelerde öncelik sırası, Ek-2’deki Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formuna göre belirlenir.”

Mücbir sebepler haricinde kurs onayından sonra göreve başlamayanlar ile verilen görevi bırakanlar için bir yıl süreyle kurslarda görevlendirilmez ve bu durum e-Yaygın Sistemine işlenir.”

E-Yaygın Usta Öğretici Başvurusu Nasıl Yapılır Tıklayın.

Halk Eğitim Merkezlerinde Usta Öğretici BaşvurularıAğustos Ayında E-Yaygın Sistemi Üzerinden Yapılır (Yıl İçerisinde Alım Yapılan Halk Eğitim Merkezleri Bulunabilir). Başvuru Süreleri Tamamlandıktan Sonra Takvim Dışı Başvurular Devam Eder. Kurumlar Yüklenen Belgeleri Onayladıktan Sonra Başvurular Komisyon Tarafından Onaylanır.

Usta Öğretici Sıralama Listeleri Belli Olduktan Sonra Listedeki Sıralamaya Göre Kurs Açacak Usta Öğreticiler Kurum Tarafından Çağrılır.

• Halk Eğitim Merkezlerinde Yeterli Sayıda Öğretmen Veya Kadrolu Usta Öğretici Bulunmaması Durumunda İhtiyaç, Ek Ders Ücreti Karşılığında Görev Yapacak Ücretli Uzman Ve Usta Öğreticilerden Karşılanır. Ek Ders Ücreti Karşılığında Uzman Ve Usta Öğretici Görevlendirilmesinde; Öncelikle Çevredeki Yüksek Öğretim Kurumlarında Görevli Öğretim Üyesi, Öğretim Görevlileri, Alan Uzmanları, Örgün Ve Yaygın Eğitim Kurumlarında Görevli Öğretmenler Ve Diğer Resmî Ve Özel Kurum Ve Kuruluşlarda Çalışan Uzman Kişiler, Emekli; Öğretim Üyeleri, Öğretim Görevlileri, Alan Uzmanları, Öğretmenler Ve Kadrolu Usta Öğreticiler İle Bakanlığa Bağlı Yaygın Eğitim Kurumlarında En Az İki Kurs Dönemi Başarılı Şekilde Uzman Ve Usta Öğreticilik Yapmış Olanlar, Öğreticilik Yapabilme Yeterliliğine Sahip Olup Herhangi Bir Kurum Ve Kuruluşta Veya Kendi Adına Sigortalı Çalışanlardan Karşılanır.

• Kendi Okulunda Veya Kurumunda Aylık Karşılığı Ve Zorunlu Ücretli Ek Ders Karşılığındaki Çalışma Sürelerini Tamamlayamayan Öğretmenlerin, Merkezlerde Görevlendirilmesi İstek Ve İhtiyaç Doğrultusunda Olur. Kurslarda Görevlendirilmeleri Kadrolarının Bulunduğu Okul Ve Kurumların Günlük Çalışma Saatleri İçinde Olur. Kadrolarının Bulunduğu Okul/Kurumların Resmi Çalışma Saatleri Dışında Kurslarda Görevlendirilmesi, Öğretmenin İsteğine Bağlıdır.

Usta Öğretici Belgesi Nasıl Alınır? Usta Öğreticilik Belgesi Alma Koşulları Yazımızı Okumak İçin Tıklayın
• Yukarıda Nitelikleri Belirtilenlerden İhtiyaç Karşılanamaz İse Aşağıdaki Şartları Taşıyanlar Arasından İlk Defa Ücretli Uzman Ve Usta Öğretici Görevlendirilmesi Yoluna Gidilir.

Merkezlerde Görev Yapacak Ücretli Uzman Ve Usta Öğreticilerin Branş/Alan Yeterliliklerinde Öncelik Sırasına Göre;

Kadrolu Usta Öğretici
MADDE 25 –
1) Usta Öğreticiye Kurum Müdürü Tarafından İhtiyaç Olması Hâlinde Açılan Kurslarda Görev Verilir. Gerektiğinde Birden Çok Kurs Merkezinde De Görev Verilebilir.
2) Kurs Görevi Verilemediği Takdirde, Görevli Bulunduğu Çevrede, Kurum Müdürlüğünün Uygun Göreceği Planlama, Kursa Hazırlık, Öğretim Programı Geliştirme Çalışmaları, Kurs Materyali Geliştirme Çalışması, Alan Araştırmaları Ve Çevre İnceleme, Atölyelerde Üretim Çalışmaları Görevi Verilir.
3) Asıl Alanlarında Kurs Açılmamışsa İstekleri De Dikkate Alınarak Alanlarına Yakın Kurslarda Görev Verilebilir. Alanında Veya Yan Alanda Kurs Açılamaması Durumunda Kurumunun Uygun Göreceği Büro Ve Üretim Hizmetlerinde Görevlendirilir.

Ders Ücreti Karşılığı Görevlendirme
MADDE 26 –
1) Kurs açılacak alanda, kurumda ve kurumun bulunduğu eğitim bölgesinde yeterli sayıda öğretmen ve kadrolu usta öğretici bulunmaması durumunda ihtiyaç, ders ücreti karşılığı görev yapacak istekliler arasından karşılanır.

2) İhtiyaç hâlinde ders ücreti karşılığı görevlendirmeler, resmî kurumlardan veya ilan yoluyla yapılır.

3) Ders ücreti karşılığı görevlendirmeler, aşağıda belirtilen öncelik sırasına göre yapılır:
a) Örgün eğitim ve hayat boyu öğrenme kurumlarındaki öğretmenler ve kadrolu usta öğreticiler.
b) (Mülga:RG/6/)
c) Yükseköğretim kurumlarında görevli öğretim üyesi ile öğretim görevlileri.
ç) Resmî kurumlarda çalışanlardan ihtiyaç duyulan alanda lisans mezunu kişiler.

4) Üçüncü fıkrada sayılanlardan görevlendirme yapılamaması durumunda ilan yoluyla ücretli usta öğretici görevlendirmesi yapılır.

5) İlan yoluyla ücretli usta öğretici görevlendirmesinde aranacak şartlar şunlardır:
a) Görev alacağı kursun öğretim programında belirtilen eğitici şartını taşımak.
b) Türk vatandaşı olmak.
c) 18 yaşını doldurmuş olmak.
ç) Kamu haklarından mahrum bulunmamak.
d) 26/9/ tarihli ve sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.
e) Askerlikle ilişiği bulunmamak.
f) Sağlık durumu yönünden görevini yapmasına engel bir durumu olmamak.

6) İlan yoluyla ücretli usta öğretici görevlendirmelerinde yapılacak değerlendirmeler, millî eğitim müdürlüklerinde hayat boyu öğrenmeden sorumlu müdür yardımcısı veya şube müdürünün başkanlığında, bir hayat boyu öğrenme kurum müdürü ile bir örgün eğitim kurum müdüründen oluşan komisyon tarafından yapılır ve mülki idare amirinin onayına sunulur.

7) (Değişik:RG/6/)(1) Ücretli usta öğretici başvuruları her yıl ağustos ayı içerisinde millî eğitim müdürlükleri ve kurum müdürlüklerinin internet sitesi ve ilan panolarında Ek-1’deki ilan örneği ile en az 15 gün süreli duyuru yapılarak başvuru takvimine göre alınır. Başvurular, doğrudan kurum müdürlüklerine veya e-Yaygın sistemi üzerinden yapılır.

8) Başvuruda bulunacaklardan;
a) Hangi kurs/kurslarda görev almak istediğini belirten dilekçe,
b) Ek-2’deki Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formundaki puana esas olan belgelerin aslı ve fotokopileri,
istenir.

9) Başvuruların değerlendirilmesine ilişkin hususlar şunlardır:
a) (Değişik:RG/6/)(1) Görev verilecek ücretli usta öğreticiler, Ek-2’deki Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formuna göre belirlenir. Başvuru sonuçları eylül ayının 15’ine kadar ilan edilir. Bu sıralama bir yıl süreyle geçerlidir.
b) Görevlendirmeler yüksek puan alandan başlamak üzere tercih sırasına göre yapılır.
c) (Değişik:RG/6/)(1) Yeni kurs talebi olması hâlinde, sıralamada bulunan ücretli usta öğreticilerden görevlendirme yapılır. Sıralamada yeterli ücretli usta öğretici bulunmaması durumunda, kursun açılmasından 7 gün önce duyuru yapılması şartıyla komisyonca gerekli iş ve işlemler tekrarlanarak e-Yaygın sistemi üzerinden sıralama yapılır.
ç) (Mülga:RG/6/)(1)

10) Resmî kurumlardan veya ilan yoluyla ders ücreti karşılığı görevlendirmelerle ihtiyacın karşılanamaması hâlinde, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığınca çalışma izni, İçişleri Bakanlığınca oturma izni ve alanında yeterlilik belgesinin denkliğinin yapılmış olması şartıyla ilgili mevzuat kapsamında yabancı uyruklular ders ücreti karşılığında görevlendirilebilir.

11) Ceza ve tutukevlerinde hükümlü ve tutuklulara yönelik açılacak kurslarda, öğreticilik görevi öncelikle cezaevi ve tutukevinde görev yapan öğretici niteliğine sahip kişilerden karşılanır. Talep olmaması hâlinde üçüncü ve dördüncü fıkra hükümlerine göre görevlendirme yapılır.

12) Ücretli usta öğreticiler, bir mali yıl içerisinde 11 aydan fazla görevlendirilemez.

13) (Değişik:RG/6/)(1) Üçüncü ve dördüncü fıkrada sayılanlarla ihtiyacın karşılanamaması durumunda emekli kişiler, Ek-2’deki Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formuna göre sıralanarak usta öğretici olarak görevlendirilir.

14) Ücretli usta öğretici olarak görev verileceklere, Bakanlıkça hazırlanan programa göre eğitim verilir.

15) (Ek:RG/6/)(1) Üçüncü fıkranın (a) bendi kapsamında yapılacak görevlendirmelerde öncelik sırası, sırasıyla alanında eğitim seviyesi ve hizmet puanına göre belirlenir. Aynı fıkranın (Değişik ibare:RG-3/8/) (c) ve (ç) bendi kapsamında yapılacak görevlendirmelerde öncelik sırası, Ek-2’deki Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formuna göre belirlenir.

Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formu EK-2

KURS ALANINDA EĞİTİM

(Bu bölümden sadece biri değerlendirilecektir.)

DOKTORA65
TEZLİ YÜKSEK LİSANS55
Eğitim Fakültesi (Lisans)47
Lisans40
Ön Lisans25
Ustalık Belgesi / Meslek Lisesi Diploması/
4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi/
4. Seviye Mesleki Yeterlik Belgesi
10

ALANINDA EĞİTİM TOPLAM PUANI

65

ALANINDA HİZMET/

İŞ DENEYİMİ

Alanında hizmet / iş deneyimi yıl için 1 puan

HİZMET / İŞ DENEYİMİ PUAN TOPLAMI

10

EK PUAN

Tezli Yüksek Lisans7
Pedagojik Formasyon6
Tezsiz Yüksek Lisans5
Lisans4
Ön Lisans2
Usta Öğreticilik Belgesi1

EK PUAN TOPLAMI

25

TOPLAM PUAN

Açıklamalar
• Alanında hizmet iş deneyimi “eğitici sigorta günü/” olarak hesaplanacaktır.
• Alanında hizmet iş deneyimi hesabında, kamu kurum ve kuruluşları ile Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî ve özel kurumlarda eğitici olarak çalışılan süreler dikkate alınacaktır.
• Puanların eşitliği hâlinde sırasıyla; alanında eğitim seviyesi en yüksek olana, eğitim alanında mesleki deneyimi fazla olana öncelik verilir; eşitliğin devamı hâlinde ise kura ile belirlenir.
• Eğitim Fakültesi mezunları Pedagojik Formasyon belgesinden ayrıca puan almayacaktır.
• “Kurs Alanında Eğitim” bölümünden puanı hesaplanan diploma/belge için ayrıca “Ek Puan” bölümünden puan verilmeyecektir.

Usta Öğretici Değerlendirme Formu (EK-2) 3 Kısımdan Oluşmaktadır.
Kurs Alanında Eğitim
Alanında Hizmet / İş Deneyimi
Ek Puan
Alanında Kurs Açanlar Kurs Alanında Eğitim Durumundaki Puanları Alırlar. Bu Bölümdeki Puanlardan Sadece Biri Geçerlidir. En Fazla 65 Puan (Alanında Doktora) Alınabilir. Lisans Mezunu Olanlar 40 Puan Alır. Bilgisayar Alanında Lisans Mezunu Bilişim Teknolojisi Alanında Kurs Açmak İsterse 40 Puan Alacaktır.
Alanında Hizmet / İş Deneyimi Kısmanda Toplam Eğitici Olarak Çalışılan Gün Sayısına Göre Sistem Otomatik Puan Vermektedir. Bu Kısımdan Alınabilecek En Fazla Puan 10’dur.
Ek Puan Kısmı Alan Dışı Kurs Açanlar Kurs Alanında Eğitim Kısmından Puan Alamamaktadır. Alan Dışı Kurs Açanlar Mezuniyet Durumlarına Göre Belirtilen Puanı Almaktadır. Ayrıca Usta Öğretici Belgesi Bir Puan Almaktadır.

Başvuruların Değerlendirilmesine İlişkin Hususlar
a) Görev verilecek ücretli usta öğreticiler, Ek-2&#;deki Ücretli Usta Öğretici Başvuru Değerlendirme Formuna göre belirlenir. Başvuru sonuçları Eylül ayında ilan edilir. Bu sıralama bir yıl süreyle geçerlidir.
b) Görevlendirmeler yüksek puan alandan başlamak üzere tercih sırasına göre yapılır.
c) Yeni kurs talebi olması hâlinde, sıralamada bulunan ücretli usta öğreticilerden görevlendirme yapılır. Sıralamada yeterli ücretli usta öğretici bulunmaması durumunda, kursun açılmasından 15 gün önce duyuru yapılması şartıyla komisyonca gerekli iş ve işlemler tekrarlanarak sıralama yapılır.
d) Mücbir sebepler haricinde göreve başlamayanlar ile verilen görevi bırakanlar için bir yıl süreyle görevlendirme yapılmaz.
e) Denetimlerde kursu kapatılan usta öğreticiye bir yıl süreyle görevlendirme yapılmaz.

Ücretli Usta Öğreticilerin Görev Ve Sorumlulukları

MADDE 27 – (1) Kurumlarda görevlendirilen ücretli usta öğreticiler, öğreticilik görevlerini plan ve program dâhilinde yürütürler. Bu kişiler, görevleri süresince Devlet memurlarının tutum, davranış ve vakarına uygun davranmakla sorumludur.

(2) Ücretli usta öğreticilere çalıştıkları ders saati karşılığında ek ders ücreti ödenir.

(3) Ders görevi ile görevlendirilen ücretli usta öğreticilerin günlük çalışma süresi en fazla sekiz ders saatidir. Müdür, cumartesi ve pazar günleri de dâhil olmak üzere ücretli usta öğreticilere günün ile saatleri arasında görev verebilir. Bu çalışma süresi haftada 40 ders saatini geçemez.

(4) Ücretli usta öğreticilere alan taraması görevi verilmez.

(5) Kursiyerlerin çeşitli nedenlerle öğrenime devam etmemeleri hâlinde kursun kapatılması durumunda, ücretli usta öğreticilerin başka bir kursta görev almaları sağlanır. Bu durumun mümkün olmaması durumunda görevlendirmeleri iptal edilir. Bu kişilere görev yaptığı süre kadar ücret ödenir.

(6) Ücretli usta öğreticilerin, birinci fıkrada belirtilen şartları taşımadıkları, görevlerinde Ek-5 Değerlendirme Formuna göre başarısız oldukları, bu Yönetmelik hükümlerine uymadıkları kurum müdürlüğü, mülki idare amirleri veya denetlemeye yetkili birimlerce belirlenmesi durumunda, usta öğreticilerin görevlendirmeleri iptal edilir. Bu kişilere görev yaptığı süre kadar ücret ödenir.

Usta Öğretici Başvuruları Sırasında İstenilen Belgeler (Görev Alanlardan İstenir)
1-Başvuru Formu (Kurumdan Alınacak)
2-Kimlik Fotokopisi
3-Öğrenim Belgesi Fotokopisi (En Son Mezun Olunan Okulun Diploma Fotokopisi (Aslını Da Gerekli)
4-Antrenörlük (Vizeleri Alınmış) / Usta Öğreticilik Belgesi / Yeterlilik Belgesi / Sertifikalar)
5-Usta Öğretici Oryantasyon Belgesi ( Belgeniz Yok İse Halk Eğitim Merkezine Başvuru Yapınız.) ( Eğitim Fakültesi Mezunu Ve Formasyon Eğitimi Alanlardan İstenilmemektedir.)
6-SGK Hizmet Dökümü/ (4-A/BARKODLU / E-Devlet&#;ten Alınabilir)
7-Erkek Çalışanlar İçin Askerlikle İlişkisinin Olmadığına Dair Belge
8-Adli Sicil Kaydı- (Yakın Tarihli-E-Devlet&#;ten Alınabiliyor)
9- İş Güvenliği Ve İşçi Sağlığı Sertifikası (Varsa)
Sağlık Raporu (Herhangi Bir Sağlık Kurumundan Alınabilir)
Aile Bildirim Formu (Kurumdan Alınacak)
Emekliler İçin ( Emekli Olduğunu Gösterir Belge )
Hijyen Eğitimi (Güzellik Ve Sac Bakımı Alanında Başvuruda Bulunanlar Tarafından Verilecektir.)
Her Branş Kendi İçinde Değerlendirileceği İçin Görev Almak İstediğiniz Her Branş İçin Ayrı Ayrı Dosya Oluşturmanız Gerekmektedir. (Örneğin Bir Beden Eğitimi Öğretmeni Hem Futbol Hem De Basketbol Kursu Açmak İstiyorsa İki Ayrı Dosya Teslim Etmesi Gerekmektedir.)
MEB-Örgün Eğitim Kurumları İle Diğer Resmi Kurumlarda Görev Yapan Kamu Görevlilerinin Getireceği Evraklar:
1. A) Başvuru Formu (Kurumdan )
2. B) Görev Yeri Belgesi
3. C) Diploma
4. D) Oryantasyon Belgesi ( Eğitim Fakültesi Mezunu Ve Formasyon Eğitimi Alanlardan İstenilmemektedir.) Vermesi Yeterlidir.
5. E) Var İse ( Antrenörlük, Sertifika Vb. Gibi )
Başvurularda İstenilen Evrakları Telli Mavi Dosya İçerisinde Sırasına Göre Dizerek, Alındı Belgesi Karşılığında Teslim Edilecektir.

Merkezde görevlendirilen Uzman ve Usta Öğretici, öğreticilik görevini plan ve program dâhilinde yürütür. Kendisine modüler sistemde kurs açılan Uzman ve Usta Öğretici, modüler sistemin tüm gereksinimlerini bilmek ve plan ve programlarını buna uygun olarak hazırlamakla yükümlüdür.
Uzman Ve Usta Öğreticinin Günlük Çalışma Süresi En Fazla 8 Saattir. Merkez, Uzman Ve Usta Öğreticiyi Cumartesi-Pazar Günleri De Dâhil Olmak Üzere Saatleri Arasında Görevlendirebilir. Resmi Tatil Günlerinde Görev Yapamaz.
Uzman Ve Usta Öğretici, Merkezce Tespit Edilecek Yerde Görev Yapmakla Yükümlüdür.
Uzman Ve Usta Öğretici, Merkezce Kabul Edilebilir Bir Mazereti Olmadığı Sürece Kursunu Bitirmekle Yükümlüdür. Uzman Ve Usta Öğretici Kursu Bitirmesine Mani Olan Mazeretini Merkeze Yazılı Olarak Bildirir.
İlgili Uzman Ve Usta Öğreticilerin Sigorta İş Ve İşlemleri Merkezce Yürütülür, Usta Öğreticilerin Sağlık Raporları Aldığı Zaman Kurumumuza İbraz Etmek Durumundadırlar Aksi Takdirde Oluşan Cezai Ödemeler Usta Öğretici Tarafından Ödenecektir.
Sonraki Öğretim Yıllarında Görev Almak İsteyen Uzman Ve Usta Öğreticilerin Sözleşmeleri Öğretim Yılı Başından İtibaren Yenilenir.

E-Yaygın Üzerinden Ücretli Usta Öğretici Başvuru Nasıl Yapılır?
Ücretli Usta Öğretici Başvuruları için e-Yaygın sistemine e-Devlet şifresi ile giriş yapılır.

Başvuru İşlemleri Altı Başlıkta Tamamlanacaktır.
Mezuniyet Belgeleri
Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri
İş Deneyimi Belgeleri
Başarı Belgeleri
Kurum ve Kurs Seçimi
Başvuruyu Tamamla

Mezuniyet Belgeleri Bölümü
Mezuniyet Belgeleri Bölümünde öncelikle mezun olduğunuz alanı doğru seçiniz.
Örneğin Eğitim Fakültesi Mezunu iseniz Lisans (Pedagojik Formasyon/Eğitim Fakültesi) seçeneğini, diğer fakültelerden mezun iseniz Lisans, iki yıllık Yüksekokul mezunları Önlisans vb.
Mezuniyet Bilgileri kısmını alt bölümleri ile birlikte eksiksiz bir şekilde doldurduktan sonra KAYDET butonuna tıklayarak Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri Bölümüne geçiniz.

Mesleki Kurs Bitirme Belgeleri Bölümü
Bu bölümde Ustalık Belgesi, 4. Seviye Kurs Bitirme Belgesi, 4. Seviye ve üzeri Mesleki Yeterlilik Belgelerinden herhangi birine sahip olanlar tüm belgeleri için yükleme yapabilirler. Belgesi olmayanlar boş bırakıp KAYDET butonuna tıklayarak İş Deneyimi Bilgileri Bölümüne geçmeleri gerekmektedir.

İş Deneyimi Bilgileri Bölümü
Bu bölümde e-Devlet üzerinden alınan barkodlu ayrıntılı SGK Hizmet Dökümü yüklenerek bu belgede yer alan bilgilere göre doldurulacaktır. Bu bölümde dikkat edilecek en önemli husus Usta Öğreticilik, Öğretmenlik ve ücretli öğretmenlikte geçen süreler sayılarak işlenecektir. Diğer hizmet kollarında çalışılan süreler dikkate alınmayacaktır. Hizmet dökümünde yer alan meslek kodları kısımlarından bakarak kendi alanınızda çalıştığınız süreyi hesap edebilirsiniz. Yıllara göre çalışılan süreler tabloda toplanarak işlendikten sonra KAYDET butonuna tıklayarak, alanlarında ilk defa görev alacak kişiler herhangi bir işlem yapmadan KAYDET butonuna tıklayarak Başarı Belgeleri Bölümüne geçmeleri gerekmektedir.

Başarı Belgeleri Bölümü
Başarı Belgesi kısmında yer alan belgelerden almış olduğunuz belgeleriniz varsa başındaki çentiğe tik atarak karşısındaki dosya seç kısmından ilgili belgeyi ya da belgeleri yükleyip kaydediniz. Bu bölümle ilgili belgeniz yoksa boş bırakarak KAYDET butonuna tıklayarak Kurum ve Kurs Seçimi kısmına geçiniz.

Kurum ve Kurs Seçimi Bölümü
Kurum ve Kurs Seçimi bölümünde yeterlilik belgelerinize uygun olarak hangi alanlarda kurs verebileceğinizi seafoodplus.info adresinde kurs programlarındaki eğitici niteliğini kontrol ederek yeterlilik sahibi olunan kurslar tercih edilmelidir. Birden fazla kurs programında görev alabilirsiniz. Ayrıca eğitici olarak görev almak istediğiniz Halk Eğitimi Merkezini seçip KAYDET butonuna tıklayarak Başvuruyu Tamamlayın kısmına geçiniz.

Başvuruyu Tamamlayın Bölümü
Başvurunuzun son aşaması olan Başvuruyu Tamamlayın kısmında Telefon Numarası ve e-mail adresi girildikten sonra İş Durumu kısmına Ücretli Usta Öğretici seçeneğini seçip KAYDET butonuna tıklayarak başvuruyu tamamlayın.
• Her sayfada ayrı ayrı kaydetme işlemi yapmayı unutmayınız.
• Sistemden başvuru yaptıktan sonra belgelerin aslını kurumumuza getirerek onaylatmayı unutmayınız.

Vekil öğretmenlik ve ücretli öğretmenlik nedir? İşletme mezunları başvurabilir mi?

ben işletme lisans mezunuyum ankarada oturuyorun acaba veil öğretmenlik seafoodplus.infoştırdım ama bişi bulamadım işletme mezunu alıyorlarmı oyksa sadece eğitim fakültesi mezunlarımı alınıyor vekilliğe eğer işletme mezunu alınıyorsa ankaradan nasıl basvurabilirim duyuruları da nerden görebilirim.tşk.

EN İYİ CEVABI Hi-LaL verdi

Alıntı

mltm_kzlrmk adlı kullanıcıdan alıntı

ben işletme lisans mezunuyum ankarada oturuyorun acaba veil öğretmenlik seafoodplus.infoştırdım ama bişi bulamadım işletme mezunu alıyorlarmı oyksa sadece eğitim fakültesi mezunlarımı alınıyor vekilliğe eğer işletme mezunu alınıyorsa ankaradan nasıl basvurabilirim duyuruları da nerden görebilirim.tşk.

Öncelikle merhaba

Sorularınıza bilgim dahilinde cevap vermeye çalışayım Öncelikle vekil öğretmen olabilmeniz için mutlaka "pedagojik formasyon" belgesine sahip olmalısınız. Ancak bu belgesi olmayanlar için "ücretli öğretmenlik" denen başka bir statü var. Bahsettiğim ücretli öğretmenlik için formasyon zorunluluğu aranmamakta. 4 yıllık bir fakülte mezunu olan herkes başvurabilir ve eğitim alanına uygun bir branşta ders verebilir.

Fakat ücretli öğretmen arayışı genelde yeterli öğretmen atamasının olmadığı köy/ilçe okullarında başvurulan bir yöntemdir. Ve yine de başvurular içinden öncelikli olarak formasyonu olan kişileri tercih ederler.

Başvurular için standart bir başvuru tarihi yoktur. Her ilin/ilçenin kendi Milli Eğitim Müdürlüğü tarihi belirler ve varsa internet sitelerinde ya da kurum panolarında duyurusunu yapar. Bildiğim kadarıyla şu sıralar çoğu yerde başvurular ya tamamlanmış durumda ya da tamamlanmak üzereAtamalar ve vekil öğretmenlik başvuruları değerlendirildikten sonra şayet boş yerler kaldı ise ücretli öğretmen başvurularını dikkate alırlar. Bulunduğunuz şehri Ankara olarak belirtmişsiniz. Korkarım ki Ankara gibi merkezi bir şehirde ücretli öğretmenlere sıra gelmesi zor görünüyor. Olsa bile çok ücra bir yerdedir büyük ihtimalle.. Ya da kimsenin çalışmak istemediği bir semtte Yine de Ankara Milli Eğitim Müdürlüğünün web sayfasına bakın derim ben size.

Tüm bunların haricinde, ücretli öğretmene ödenen ücretler çok düşüktür. Sadece ve sadece birebir verdiğiniz ders saatine göre ücret alırsınız. Zaten ücretli öğretmenlere haftada maksimum 30 ders saatine girme limiti verilmiştir. Ayda da maksimum saat eder.

Geçen sene ödenen ders saati ücreti net ,5 TL arasında değişiyordu. Aslında brütü daha fazla , fakat çalıştığınız gün kadar yatırılan SSK priminin bir kısmı ücretten kesildiği için net rakam daha düşük oluyor.

Örnek bir hesaplama yapmak gerekirse; bir ilköğretim okulunda matematik derslerine gireceksiniz diyelim. Matematik ders saati haftada 4 saattir. 3 adet sınıf olduğunu düşünelim ( tabii ki bu rakam farazi bir rakam). 3*4= 12 saat haftada derse girersiniz. Ayda 12*4=48 saat eder. Saatine 5,5 ytl ödendiğini farzedelim. O zaman ayda yaklaşık olarak 48* 5,5 = ~ TL yapar Ayrıca tatil resmi bayramlar, sömestr gibi okulların tatil olduğu günlerde de ücret alamazsınız. Sanırım ne demek istediğimi anlamışsınızdır :)

Farzedelim ki Ankara merkezden uzak bir köy okulunda ve yine farzedelim maksimum ders saati ile ücretli öğretmenlik yapıyorsunuz. Yani ayda saat *5,5 =~ TL net geliriniz olur ve gidiş/dönüş yol masrafını da hesaba katmanız gerekir.

Ha unutmadan şunu söyleyim. Ücretli öğretmenlik yaptığınız okulda sizin branşınızda bir öğretmen ataması olursa malesef size kibarca "güle güle" denir anında

Vekil öğretmenlikte ( formasyon belgesi zorunluluğu olan) alınan ücretler daha fazladır. Öğretmen maaşının 2/3 ü kadar verilir ki yaklaşık TL yi bulur ancak onda da garanti yoktur. Öğretmen ataması olduğu anda yine size veda ederlerBaşvuruları "ücretli öğretmenlik" başvuruları ile beraber il/ilçe Milli Eğitim Müdürlüklerince alınır.

Özetlemek gerekirse; Anadolunun küçük bir ilçesinde olsaydınız hem gelir hem de başvuru imkanları açısından ücretli öğretmenlik yapmak (en azından branşınızla ilgili bir iş bulana kadar) iyi bir seçenek olabilirdi. Ancak Ankara'da durum nasıl bilemeyeceğimUmarım verdiğim bilgilerin size bir nebze de olsa faydası olur. En kısa sürede gönlünüze göre bir iş bulmanız dileğiyleİyi günler

Ücretli öğretmenlik formasyon istiyor mu?

İçindekiler:

1. Ücretli öğretmenlik formasyon istiyor mu?
  2. Ücretli öğretmenlik atama KPSS şartı var mı?
  3. Ücretli öğretmen ek ders ücreti ne kadar?
  4. Lisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?
  5. Özel okullarda öğretmen olmak için formasyon şart mı?
  6. 4 yıllık üniversite mezunları öğretmen olabilir mi?
  7. Iktisat mezunu ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Ücretli öğretmenlik formasyon istiyor mu?

Ücretli öğretmenolmak için KPSS puanına ya da formasyonbelgesine sahip olma zorunluluğu yoktur. Ancak pedagojik formasyonuolan adaylar öncelikli olmaktadır. Görevlendirilen öğretmenlerin, aşağıdaki evrakların asılları ve fotokopilerini görevlendirildikleri Okul Müdürlüğüne elden teslim etmesi gerekiyor.

Ücretli öğretmenlik atama KPSS şartı var mı?

Ataması yapılan öğretmenler gelecek eğitim öğretim döneminde sözleşmeli olarak göreve başlayacak. Milli Eğitim Bakanlığı, ek ders ücreti karşılığında okullarda görev yapan ücretliöğretmenleri, KPSS şartıaranmadan ancak sözlü sınavla Sözleşmeli Öğretmenkadrosuna atayacak.

Ücretli öğretmen ek ders ücreti ne kadar?

ÖĞRETMEN EK DERS ÜCRETLERİ NE KADAR? Öğretmen ek dersücret zammı enflasyon rakamlarına göre belirleniyor. Bu değerlendirmenin ardından, sözleşmeli öğretmen ek ders ücreti18,21 TL olarak belirlendi. Devlet okullarında çalışan ücretlive kadrolu öğretmenlerin ek ders ücretiise 21,46 TL oldu.

Lisans mezunları ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

Fen - Edebiyat Fakültelerinin 4 yıllık lisansprogramından mezun olan herkes devlet okullarında öğretmenlik yapabilir. 2 yıllık ön lisansprogramlarından mezun olanlar ve pedagojik formasyon eğitimi alanlar da ücretli öğretmenlikyapmak için başvuru yapabilir.

Özel okullarda öğretmen olmak için formasyon şart mı?

Özelkurslarda öğretmenlikyapmak isteyenlerden daha önce aynı ilde başka bir özelöğretim kurumunda aynı alanda çalışmış kişilerden pedagojik formasyonbelgesi istenmez.

4 yıllık üniversite mezunları öğretmen olabilir mi?

Fen - Edebiyat Fakültelerinin 4 yıllıklisans programından mezun olan herkes devlet okullarında öğretmenlik yapabilir. 2 yıllıkön lisans programlarından mezun olanlar ve pedagojik formasyon eğitimi alanlar da ücretli öğretmenlik yapmak için başvuru yapabilir.

Iktisat mezunu ücretli öğretmenlik yapabilir mi?

İİBF mezunları, pedagojik formasyon eğitimi alarak bazı branşlarda öğretmenlikyapabiliyorlar. İBF'nin diğer bölümlerinden mezun olanların ise öğretmenlikyapmak gibi bir alternatifleri yok.

Öğretmen açığı kapatılamıyor…

Öğretmen olmak için okuyan adayların yerine işletme mezunlarının atanması ‘Yoksa öğretmenleri işletiyorlar mı?’ sorularını akıllara getirdi.

Yapboza dönen eğitim sistemi, sürekli değişen sınavların ardından, şimdi bir darbe de öğretmenlere… Milli Eğitim Bakanlığı verilerine göre eğitim fakültelerinden mezun olan bin öğretmen adayı atama beklerken, öğretmen açığı uzun yıllardır ücretli öğretmenlik sistemi ile kapatılmaya çalışılıyor. eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla açıklanan ücretli öğretmenlik sonuçlarına bakıldığında ise ücretli öğretmenlerin büyük bölümünün, ataması yapılan branşla ilgisiz olarak atandığı ortaya çıktı.

FORMASYONSUZ ÖĞRETMEN(!)

Hükümet tarafından yıllar önce başlatılan ücretli öğretmenlik uygulaması birçok öğretmen adayının hakkının yenmesine neden oluyor. yılı eğitim dönemi için Ağustos ayı başında e-devlet üzerinden başlatılan ücretli öğretmenlik başvuruları sırasında eğitim fakültesi mezunu şartı aranmadığı için öğretmenlik ile alakası olmayan kişiler de başvuru yaptı. Başvurular sonucunda formasyonu olmayanların dahi ataması gerçekleşti.

KAMU YÖNETİMİ MEZUNU ÖĞRETMEN OLDU

MEB, ek ders ücreti karşılığında toplamda 2 bin kişinin atamasını gerçekleştirdi. MEB tarafından gerçekleştirilen ücretli öğretmenlik atamalarında üniversitelerin kamu yönetimi bölümünden mezun olanların okul öncesi öğretmenliğine atanmış olması dikkat çekti. Ücretli okul öncesi öğretmenliği için MEB tarafından için formasyon aranmıyor. Bu nedenle hangi bölümden mezun olursa olsun okul öncesi öğretmen olunabiliyor.

İŞLETME MEZUNU SINIF ÖĞRETMENİ OLDU

Atanan ücretli öğretmenler arasında dikkat çeken bir diğer nokta ise sınıf öğretmenlerinde oldu. MEB tarafından atanan sınıf öğretmenlerinin arasında sosyal hizmetler, işletme ve iktisat bölümlerinden mezunlar yer aldı. Öğretmenlik ile ilgili hiçbir bağı olmayan bu kişilerin öğretmenlik yapmalarına fırsat verilmesi Türk eğitim sisteminin giderek sorunlu hale geleceğini gösteriyor.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir