duyarsızlık sözleri / Duyarsızlık İle İlgili Sözler, Duyarsızlık Sözleri - Pek Güzel Sözler

Duyarsızlık Sözleri

duyarsızlık sözleri

Duyarsızlık ile ilgili kompozisyon örnekleriniz sizin için kısa ve uzun versiyonları ille giriş gelişme sonuç halinde sunduk. Duyarsızlık konulu yazılarda toplumsal duyarlılık, sosyal duyarlılık konuları üzerinde durduk. İyi okumalar.

DUYARSIZLIK (Kısa Kompozisyon)

İnsanların veya diğer canlıların yaşadığı kötü durumlara karşı ilgisiz kalmaya duyarsızlık diyoruz. Bir toplumun gerilemesinin, o toplumda yaşanamaz gale gelmenin en önemli sebeplerinden biri duyarsızlıktır.

Eğer insanlar, başkalarına yapılan zulmü görmezden geliyor, hayvanlara zarar verildiğinde sesini çıkarmıyor, doğa kirletildiğinde, ağaçlar yok edildiğinde içinde bir şeyler hissetmiyor ve tepki vermiyorsa, o insanlar duyarsızlaşmış demektir. İnsanların duyarsızlığı ise o bir toplumun başına gelen en kötü şeylerden biridir. İnsanlar duyarsızlaştığında kötüler daha güçlü hale gelir. Kendilerine tepki veren olmadığı için yaptıkları kötülükleri daha rahat bir şekilde yapar ve her seferinde daha büyük bir kötülükle karşımıza çıkarlar.

Eğer kötülüklerin yayılmasını istemiyorsak duyarlı olmalı, her türlü kötülük ve haksızlığa sesimizi çıkarmalıyız. Aksi takdirde o kötülük bir gün bizi de bulacaktır.

-SON-

DUYARSIZLIK (Uzun Kompozisyon)

Duyarsızlık, insanların çevresinde olup bitenlerle ilgilenmemesi, toplumun aksayan yönlerini görmemesi, görse bile bunları düzeltmek için bir şeyler yapmamasıdır.

İnsan toplumsal bir varlıktır ve beraber yaşadığı topluluklarla sürekli bir iletişim halindedir. Bu nedenle kendi çevresiyle ilgilenmek, mevcut sorunları gidermek için bir şeyler yapmalıdır; zira ortaya çıkan bir sorun günün birinde mutlaka kendisine de dokunacaktır. Ancak ne yazık ki insanlar birçok şeye karşı duyarsız hale gelmişler.

Toplumda ne kadar çirkin olaylar olursa olsun, bunları görmezden gelip herhangi bir müdahalede bulunmuyorlar. Sanki o olaylar kendilerinin de başına hiç gelmeyecekmiş gibi davranıyorlar. Bugün bana, yarın sana, diye bir söz vardır. Evet, bugün başkasına bir haksızlık yapıldığında ona tepki vermeyip gerekeni yapmazsak o şey mutlaka bizim de başımıza gelecektir. Bu nedenle insanların daima birlik ve dayanışma içinde olması, toplumsal olaylara karşı duyarlı olması gerekir.

İçinde yaşadığımız dünya günden güne kötüye gidiyor. Birçok ülkede savaşlar hakim. Yine birçok ülke açlıkla boğuşurken bazı ülkeler bolluk içinde yaşıyor. Ancak tüm bunlar insanları pek ilgilendirmiyor. Sadece devletler arası bir durum değil bu. Bir ülkenin içinde de çeşitli sorunlar yaşanabiliyor. Ancak insanlar olaylara sadece kendi pencerelerinden bakıyor ve kendilerine dokunan bir şey yoksa sessiz kalmayı tercih ediyorlar.

Bana dokunmayan yılan bin yaşasın, mantığıyla hareket etmek kimseye fayda getirmez. O yılan bir gün daha da güçlendiğinde bize de dokunacaktır. Bir toplumun şekillenmesinde tüm insanların etkisi vardır. Eğer içinde yaşadığımız toplumda haksızlıklar, adaletsizlikler hüküm sürüyorsa bunda bizim de payımız vardır. Eğer bize bu adaletsizliklere karşı duyarsız kalırsak, adaletsizliği yapan kişi kendisini daha güçlü hissedecek ve işin boyutunu büyütecektir.

İnsanların yaşadıkları her türlü kötülüğe karşı duyarlı olmalı, gerektiğinde kötülere karşı biz de sesimizi yükseltmeyi bilmeliyiz. Duyarsızlık duygusunun hakim olduğu bir toplumda huzur ve mutluluğun hüküm sürmesi mümkün değildir.

-SON-

Duyarsızlık hakkında kompozisyon örneklerimizi beğendiğinizi umarız. Sizler de insanların duyarsızlığı ile ilgili duygu ve düşüncelerinizi yorum bölümünden paylaşabilirsiniz.

Koca derya kirlenir mi hiç! Akarsu pislik tutmaz. İşte size kulağınızda yer etmiş çocukluğumdan kalma bazı sözler. O zamanlar bu sözlere tartışılmaz doğrular olarak bakılırdı. Ama günümüzde koca derya bakın nasıl da kirlendi. Akarsu pislik tuttu alabildiğine. Çevre kirlenmesi öyle büyük boyutlara ulaştı ki, bu konuda en duyarsız kişileri bile kaygıya düşürdü. Kirlilik önlem alınması gereken en yaşamsal sorunu haline geldi dünyamızın. Bugün aklı başında herkes çevreyi koruma konusunda yıllar önce gösterilmesi gereken bir duyarlılığın bayraktarlığını yapıyor. Zararın neresinden dönülürse kardır ama, böylesine küçük bir kar payıyla dönülen zarar görülmemiştir herhalde.

Çevre kirliliğini önemsemediğim ya da hafife aldığım sanılmasın sakın. Ama bu yazının konusu çevre kirlenmesi değil. Bir bakıma ondan daha vahim sonuçlar doğurabilecek olan, henüz tam fark edilememiş, bu nedenle de önlemi alınmamış başka bir kirliliktir. Geleceğe olduğu kadar, geçmişe de yönelik bu kirliliğe ben "insan kirliliği" diyorum. Düşünsel ve duygusal planda beşeri diye bildiğimiz hemen her değerin içini boşaltan ve bu değerleri anlamsızlaştıran insan kirliliği, bir yandan geçmişi silip unuttururken, diğer yandan insan ne getireceği belli olmayan karanlık bir gelecek hazırlamaktadır. Bugün toplumun büyük çoğunluğu giderek artan bu kirlenmeyle iç içe yaşıyor.

Sözünü ettiğimiz bu insan kirlenmesinin kaynağı insanın öz değerlerine yabacılaşmasıdır. Ama burada faturayı bireye kesmek insafsızlık olur. Çünkü yabancılaşmanın temelinde, insanın toplumsal yaşam içinde yürekten inandığı değerlerin geçerliliğini yitirip erimesi yatmaktadır. Yani sorun bireysel olmaktan çok toplumsal bir düzen kirliliği olarak çıkmaktadır karşımıza. İşte bu düzen kirliliği, içindeki insanı da kirletmektedir. Emeğin değil paranın para kazandığı, dürüstlüğün değil sahtekarlığın prim yaptığı bir düzende, insandan saf ve temiz kalması beklenemez. Çünkü herşeyden önce, karnını bile doyuramayan, emeğine yabancılaşan insana kirlenmekten başka yol kalmamaktır.

"Tanrı olmasaydı herşey mübah olurdu" diyor Dostoyevski. İşte günümüzde, bize özgü ilkesiz bir pazar ekonomisinde yaşanan budur. Gerçi Tanrı'nın varlığını yadsıyan yoktur ortada. Ama mukaddesatçıların da katılımıyla gerçekleştirilen bir by-pass operasyonuyla Tanrı sanki devre dışı bırakılmış gibidir. Çünkü herşey garip bir biçimde mübah olmuş, en utanılacak işler bile herkesin gözü önünde yapılmaya başlanmıştır. İşte böylesine çarpık bir çıkar ortamında aşk bile alınır satılır olmuş, insan onuruna fiyat konmuştur. Artık insanlar kaygan bir zeminde birbirlerinin ayağını yerden kesmek için itişip durmaktadır. Yani insan kirletilmiş, dahası bunun iyi olduğuna inandırılmıştır.

Sözün burasında medyaya bir atıfta bulunmak gereği vardır. Çünkü medya bu kirlenmenin en büyük destekçisidir. Televizyon kanalları yarışma programlarıyla, 'lü telefon hatlarıyla insanı küçültme ve kirletme yarışına girmişlerdir. Her gün yüz binlerce Ali'den topladıkları paranın bir kısmını verdikleri Veli'lerle halkın önünde bir kurtarıcı edasıyla çıkan bu kanallar, bir yandan milyarları bulan cirolarıyla keselerini doldururken, diğer yandan kirlenme sürecinde üstlerine düşen görevi yapmanın sinsi keyfini yaşamaktadırlar. Şu bir gerçektir ki, günümüz insanı medyaya çok gafil yakalanmış ve şimdiye kadar hiç görmediği bu tuzağa biraz da gönüllü olarak düşmüştür.

İşte burada aydına düşen görev.. Boş versenize; hangi aydın, hangi görev! O aydın bugün medyada kendine yer açmaya bakıyor.

METİN ALTIOK
Aydınlık, 17 mayıs

Bencil İnsanlara Sert Sözler

Bencillik Sözleri

Bencillik insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarına da kendisi gibi yaşamayı önermesidir.

Egoistlerin iyi bir yanı vardır: Başkaları hakkında konuşmazlar.

İnsanları dinleyin ve onlara kendilerinden bahsetme fırsatı verin. P. Corneille

bencillikle ilgili sözler

Yalnız kendini düşünen adam, yumurtasını pişirmek için komşusunun evini yakar.  Bacon

İnsanların ruhlarından söküp atacakları yalnız iki şey vardır: Bencillik ve imansızlık.

İnsanların size karşı olmaları diye bir şey yoktur. Onlar kendilerinden yanadırlar, hepsi o kadar.  Gene Fowler

Herkesin anlayış derecesi farklıdır. Benim sana anlatacaklarım ancak senin anlayacağın kadardır.

Bizzat katlanamadığınız eziyete, başkasının tahammül etmesini istemeyin.

Bencil insanda zihinsel körlük ve realite körlüğü vardır ve kendi hatalarını görmez.

Dünya hep bir bencillik, hep bir bağırma ve acıtma yarışının içinde…

En iyiler bile bencil düşüncelerden uzak değillerdir.  Victor Hugo

Kendinden başkasını düşünmemek, insan ırkının en büyük lanetidir.

Bencil insan, tek başına kalmış meyvesiz bir ağaç gibi kurur gider.  - Turgenyev

Cilve, güzellik biçimine girmiş bir bencilliktir.  Goethe

Bencillik, dostluğun zehridir. -  H. Balzac

Bencillik bir doğa vergisidir, bencil olmamak ise bir değerdir. -  Joseph Mayer

Bencillikle İlgili Özlü Sözler

Bencillik, gözüne takılmış ayna gibidir. O gözler nereye bakarsa baksın kendinden başka birini görmez.

Aşk insanı birliğe, bencillik yalnızlığa götürür.

Zaman, bütün hayallerimize ağzının payını verdi.

En büyük bencillik, kendi hatasının bedelini başkalarına ödetmektir.

Biz insana yolu gösterdik. İster şükreden olsun, ister nankör (İnsan 76/3)

Bencilliğin gözü perdelidir.

Yalnız kendi için yaşayan ve sadece kendini korumaya çalışan insan, mükemmel bir hayata erişmiş sayılmaz. - Auerbach

Tek bir insan yoktur ki, bencil olmasın. - Brachvogel

Bencil kişilerin tek iyi tarafı, başkaları hakkında konuşmamalarıdır.

Bencil adam, can sıkıntısından kurtulamaz. Goethe

Bencillik, insanlığın en büyük lanetidir.

Bencillikle aşk, kardeş çocuklarıdır.

Bencillik iyi bir şey değildir. Bir insan sadece kendisini düşünüp başkasını düşünmeden hareket ediyorsa o kişi bencildir.

Bencillik ferdi diğer fertlerden ayırır, toplumu parçalara böler, müşterek çalışmayı güçleştirir.

Düşüncesiz İnsanlarla İlgili Sözler

Bencilliğin gözünde bir perde vardır.  - Mahatma Gandhi

Bencil adam, can sıkıntısından kurtulamaz.

Bencillik, insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarına da kendisi gibi yaşamayı önermesidir.

Bencil insan kendi esaretine zincirlenmiş bir köledir.

Kendine hayran olanlara kimse hayran olmaz.  Anonim

Bencillik, insanların gözlerine perde çeker ve insanlar birtakım belirsiz anlaşmalarla hem kendilerini hem de başkalarını aldatırlar.

Egoist daima en sevdiği kişiye, yani kendine zarar verir.

Yalnız kendisi için yaşayan ve sadece kendini korumaya çalışan insan, mükemmel bir hayata erişmiş sayılmaz.

Egoizm öyle bir dehşet yaratır ki onu saklamak için nezaketi icat etmişizdir fakat o bütün perdeleri deler geçer ve her fırsatta kendini gösterir.

Bencillik, insanın istediği gibi yaşaması değil, başkalarına da kendisi gibi yaşamayı önermesidir.-  Oscar Wilde

Kendini Düşünen Bencil İnsanlar İçin Sözler

Bir insana, kendi iyiliğine çalıştığı için değil, komşusunun iyiliğine çalışmadığı için bencil deriz.  - R. Whately

Bencillik bütün insanlarda aynıdır, sadece ortaya çıkış şekli farklıdır.  - Dale Carnegie

Bencil olmayan, başkalarının bencilliğinden şikayetçi olmaz.  - La Rochefoucauld

Bencil, her yerde yalnızdır. - G. Sand

Bencil kadın, yuvasının yıkılmasına neden olur.  - Charles Chaplin

Ben kelimesini sözcük dağarcığınızdan çıkartın. - Anonim

Bencil insan, tek başına kalmış meyvesiz bir ağaç gibi kurur gider.

İyilik ve kötülük büyüklüğüyle değil, duyarlılık derecesiyle bizi etkiler. La Rochefoucauld

Artık duyarsızlığın bir erdem gibi görüldüğü ve çoğaldığı bir yerde yaşamak istemiyorum. Morgan Freeman

Yazarlar, yazmadıkları ya da korku, çıkar ve duyarsızlık gibi nedenlerden dolayı yazamadıkları yazılardan da sorumludurlar. Aziz Nesin

Sizden kim bir kötülük görürse onu eliyle değiştirsin. Buna gücü yetmezse diliyle onun kötülüğünü söylesin. Buna da gücü yetmezse kalbiyle ona buğz etsin. Bu ise imanın en zayıf derecesidir. Müslim

İnsanların çoğunun muhakeme gücü körleşmiştir. Kendilerine doğrudan dokunmayan, sivri ucu ısrarla sert bir şekilde duyularına kadar nüfuz etmeyen şey, onları neredeyse hiç harekete geçirmez; ancak gözlerinin önünde cereyan eden, duygularına dokunacak en ufak şey bile içlerinde ölçüsüz bir tutkuyu ateşler. İşte o zaman duyarsızlıklarının yerini gereksiz ve aşırı öfke alır. Stefan Zweig

Duyarsız İnsanlara Sözler

Hayat çözülmesi gereken bir sorun değildir. Her gün olabildiğince akıllıca, olabildiğince bütün ve olabildiğince duyarlılıkla yaşanması gereken bir şeydir hayat. Katlanmamız gereken bir şeydir. Onun çözümü yoktur. Thomas Szasz

Tanıdığım en güzel insanlar, yenilgiyi, acıyı, mücadeleyi ve kaybı yaşamış olan ve diplerden çıkış yolunu kendileri bulmuş romantik ve anarşist olan insanlardır. Bu kişiler yaşama karşı geliştirdikleri kendine has takdir, direniş, duyarlılık ve anlayışla; şefkat, nezaket, bilgelik ve derin sevgiden kaynaklanan bir ilgi ve sorumlulukla doludurlar. Güzel insanlar öylece ortaya çıkmazlar; onlar oluşurlar. Elisabeth Kubler Ross

İnsanı insan yapan özellik, “duyma”sıdır. Duyma, kulağın işitmesi değil, kalbin sızlayabilmesi hâseafoodplus.info duyabildiği kadar insan, duyabildiği kadar anne, baba, eş ve dosttur. Duyamadığı kadar zarar verici. Duyarsızlaşmış bir kalp önce en yakınlarına acı çektirir, unutmayın. Adem Güneş

Pişmiş aşım, ağrısız başım. Atasözü

Komşusu aç iken kendisi tok yatan bizden değildir. Buharî

Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın. Atasözü

Rahatlığı duyarsızlıkla, açık sözlü olmayı edepsizlikle karıştırmamak lazım.

Bütün acı çektiriciler, duyarsızlardır. Adem Güneş

Rahat olmak lazım fakat duyarsız değil. Açık sözlü olmak lazım fakat edepsiz değil. Sadi Şirazi

Bir soğan soyuluyor. Yaşarıyor gözler. Bir devlet soyuluyor. Aldırmıyor öküzler. Şair Eşref

Toplumların tepkisiz olmalarının asıl nedeni korkak olmaları değil. Rahat olmalarıdır. Rollo May

Rahat olmak lazım fakat duyarsız değil. Açık sözlü olmak lazım fakat edepsiz değil. Anonim

Ey sol yanıma düşen ince sızım, Öyle tepkisiz kalma. Yaktığın yürektir, çıra değil. Nazım Hikmet Ran

Duyarsızlara Sözler

Sen günüme doğan güneş, gecemi aydınlatan yıldızsın. Seni çok seviyorum ve seni kırdığım için çok özür diliyorum.

Sevgilim ne olur, darılma bana. Seni üzgün görmek beni yıkıyor. İnsan hata yapar, sözüm yok sana, bir sitemin bile, yürek yakıyor.

Söyle güzel kalbin, affetsin beni, bir sayfa açalım, tertemiz yeni. Çok özür dilerim, kırdıysam seni, şuan çektiğimi, Allah biliyor.

Sen benim hayatımda olduğun sürece, ne sen kimseye rakip, ne de kimse sana rakipti. Çünkü sen benim için daima tektin, Lütfen AFFET!

Beyaz bir güvercin yolluyorum sana bu mesajla birlikte. Bu bir barış mesajı. Tüm kırgınlıkları yok etsin ve sen özürlerimi kabul et diye.

Sanırım özür dilemek için çok geç kaldım ama yine de son kez şansımı denemek istiyorum: Özür dilerim! Seni sevdiğimi düşün ve beni affet.

Beyaz bir güvercin gönderiyorum sana bu mesajla birlikte. Bu bir barış mesajı. Tüm kırgınlıkları yok etsin ve sen özürlerimi kabul et diye.

Yaptığım hatadan dolayı özür diler, bundan sonra böyle bir hatanın tekrar etmeyeceğine bildirerek, özürlerimin kabul edilmesini temenni ederim. Saygılarımla?

Senden özür dilemek için bana bir fırsat daha vermeni istesem ne dersin? Buluşmak ve konuşmak isteğimi söylesem bana bu şansı tanır mısın?

Sağa dönüyorum olmuyor? Sola dönüyorum olmuyor? Yok, nafile uyku tutmuyor çünkü aklım sende ve bugünkü kavgamızda. Tüm kalbimle özür diliyorum. Seni seviyorum?

Ben seni bilirim dayanamazsın gülüşüme, sen de beni bilirsin hasretim gözlerine, bırak hadi inadı uzat elini elime, gözlerime bir baksan diyeceğim tek kelime. Seni seviyorum.

Günlerdir özrümü kabul etmen için mesaj yolluyorum… Lütfen, lütfen artık olumlu bir yanıt ver de içimdeki sıkıntıyı hafiflet! Tekrar yazıyorum. Özür dilerim tüm olanlar için. Gerçekten çok üzgünüm.

Ne kötülük gördün benden, ölürüm geçemem senden, affet beni sen sevgilim, özür diliyorum senden. Artık suçumu anladım, senden ayrı çok ağladım, affet beni sen sevgilim, özür diliyorum senden.

Sadece özür dilemek istemiştim ama yapamadım saçma gururuma yenildim ve beni terslemenden korktum, ama sebepsizce çekip gitmene de dayanamadım ve bu mesajı yolluyorum şimdi… Beni affet olur mu? Çok üzgünüm. Geçmişte yaşadığımız tüm kırgınlıklar için özür diliyorum senden.

Biliyorum bugün seni istemeden kırdım ve sonra pişmanlıklar denizinde kulaç atıp durdum çaresizce. Biliyorum gözlerinden okudum kırgınlığını. Affet beni ne olur sevdiğim. Özürlerimi kabul et. Seni seviyorum!

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir