patoloji laboratuvar teknikleri dgs geçiş bölümleri / Patoloji Laboratuvar (MYO) Bölümü Nedir? Mezunu Ne İş Yapar? | Kariyer.net

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Dgs Geçiş Bölümleri

patoloji laboratuvar teknikleri dgs geçiş bölümleri

İstanbul Gelişim Üniversitesi bünyesinde görev alan, alanlarında deneyimli ve donanımlı kişilerdir. Kaygı ve Motivasyon, Verimli Ders Çalışma Teknikleri, Sınav Sistemi, Meslek Seçimi gibi birçok konuda bilgi almak istiyorsanız “Rehberlik Uzmanını” seçtikten sonra uzmanımız tarafından bilgi almak istediğiniz tarihi ve saat dilimini de girmeniz gerekmektedir.

İstanbul Gelişim Üniversitesi bünyesinde görev alan, alanlarında deneyimli ve donanımlı kişilerdir. Kaygı ve Motivasyon, Verimli Ders Çalışma Teknikleri, Sınav Sistemi, Meslek Seçimi gibi birçok konuda bilgi almak istiyorsanız “Rehberlik Uzmanını” seçtikten sonra uzmanımız tarafından bilgi almak istediğiniz tarihi ve saat dilimini de girmeniz gerekmektedir.

Program Koordinatörü:Dr. Öğr. Üyesi Naziye Özkan
E_Posta Adresi:[email protected]
Telefon: 
Dahili

Kuruluş:

Ülkemizde ilk kez 1991-1992 Eğitim Öğretim Yılında Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Sevgi Küllü’nün öncülüğünde, Marmara Üniversitesi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu bünyesinde açılmasına karar verilen Patoloji Laboratuvar Programı 1992-1993 eğitim öğretim yılında 15 öğrenci ile eğitim öğretime başlamıştır.

Kazanılan Derece:

Programı başarı ile tamamlayan mezunlara Patoloji Laboratuvar Teknikeri alanında ön lisans diploması verilir ve Patoloji Laboratuvar Teknikeri unvanı alırlar.

Kabul ve Kayıt Koşulları:

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)  Temel Yeterlilik sınavı (TYT) ile öğrenci kabul edilir.

Önceki Öğrenmenin Tanınması Hakkında Kurallar:

Üniversitemizde öğrenim gören öğrenciler bazı derslerden belirli yönetmelikler çerçevesinde muaf olabilirler. Yüksekokul yönetim kurulu tarafından ders içeriğinin onaylanması ve süresi içinde başvurulması durumunda öğrenciler belirlenen derslerden muaf tutulabilmektedir.

Yeterlilik Koşulları ve Kuralları:

Programda mevcut olan derslerin tümünün başarıyla tamamlanması, 4.00 üzerinden en az 2.0 ağırlıklı not ortalaması elde etmek.

Program Profili:

Patoloji Laboratuvarlarında; doku ve vücut sıvılarının mikroskobik incelemeye hazır hale getirilmesine dek tüm teknik hizmetlerin yürütülmesinde ve gelişen teknolojiyi uygulayabilecek, yeni tekniklerin oturtulmasında çalışacak, problem çözme yetisinde, göz ve el koordinasyonunu iyi kullanabilen teknik elemanlar yetiştirmektir.

Mezunların İstihdam Profilleri:

Üniversite Hastaneleri, Eğitim ve Araştırma Hastaneleri, Özel Hastanelerin Patoloji Laboratuvarları, Özel Patoloji Laboratuvarları, Adli Tıp Kurumu Patoloji Laboratuvarları, Tıp Fakültesi Histoloji Laboratuvarları, Moleküler Patoloji Laboratuvarı, Sitogenetik Laboratuvarı.

Üst Derece Programlarına Geçiş:

Önlisans eğitimini başarıyla tamamlayan adaylar Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ya da üniversite sınavları ile lisans eğitimine devam edebilirler. Dikey Geçiş Sınavı ile öğrencilerin devam edebileceği programlar: Biyoloji, Moleküler Biyoloji ve Genetik, Biyoteknoloji, Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji,  Genetik ve Biyomühendislik, Biyomühendislik, Hemşirelik, Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleridir.

Sınavlar, Ölçme ve Değerlendirme:

Eğitim öğretim faaliyetleri boyunca, öğrencilerin bilgi ve becerisini ölçmek ve değerlendirmek amacıyla; her dönem ara ve final sınavları, quiz sınavları, laboratuvar teorik ve pratik sınavları yapılmaktadır.

Mezuniyet Koşulları:

Öğrencilerin programdan mezun olabilmesi için, alınan ders kredi sayısının 130; ECTS kredi sayısının 130 olması gerekmektedir; teorik ve uygulama derslerinin genel ağırlıklı not ortalaması (GANO) en az 2,00 olmalıdır.

Olanaklar:

Günümüzde hastalıkların tanısında patolojik tanı önemli bir yer tutmaktadır. İlerleyen teknolojinin ve yeni tekniklerin kullanıldığı bu alanda, teknik ve teorik donanımı tam olan Patoloji Laboratuvar Teknikerleri önemli bir yere sahiptir. Üniversitelerin ve araştırma hastanelerinin ülkedeki dağılımı göz önüne alındığında iş bulmada bölgeler arası farklılık bulunmamaktadır.

Akademik Kadro:

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Programı'nda 3 Dr. Öğr. Üyesi ve 1 Sağlık Teknikeri görev yapmaktadır. Ayrıca program derslerinin yürütülmesinde diğer programlardan ve fakültelerden görevlendirilen öğretim elemanları görev yapmaktadırlar.

Bu sayfa Pathology Laboratory Techniques tarafından en son 27.12.2021 15:25:30 tarihinde güncellenmiştir.

Patoloji Laboratuvar (MYO) Bölümü

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Nedir?

Patoloji laboratuvar teknikleri, doku veya vücut sıvılarının incelenmesi ve değerlendirilmesi konusunda eğitim veren bir bölümdür. Özellikle hastalıkların tanımlanması için oldukça önemli bir meslek koludur. Bu bölüm içerisinde verilen eğitimler kapsamında en ileri düzeyde teknolojilerden faydalanılır. Patoloji laboratuvar teknikleri bölümü bir ön lisans bölümüdür. Çalışma alanı oldukça geniş olan bu bölüm öğrenciler tarafından oldukça ilgi görür. Bu nedenle patoloji laboratuvar teknikleri 2 yıllık taban puanları yıllara göre farklılıklar gösterir. Bu bölümden mezun olan öğrenciler direkt olarak patoloji ve sitoloji laboratuvarlarında iş hayatına başlayabilirler. Özel işletmelerde çalışma imkanı bulunduğu gibi resmi kuruluşlarda da çalışma imkanı sunan bir bölümdür. Hastanelerin en önemli personellerinden biri olan patoloji teknikerleri bu bölümden mezun olurlar.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Eğitim Süresi Kaç Yıldır?

Patoloji laboratuvar teknikleri nedir sorusu üniversite tercihi yapacak öğrenciler tarafından sıklıkla sorulur. Bu bölümde özel üniversitelerin sağlık meslek yüksek okulları tarafından 2 yıllık eğitim verilir. Bu eğitimi alabilmek için öncelikle üniversite sınavına giriş yapmak gerekir. Diğer sağlık bölümlerinde olduğu gibi patoloji laboratuvar teknikleri bölümünde de sayısal puan türü esas alınır. Yapılacak sınav sonucunda alınan puan ve patoloji laboratuvar teknikleri sıralamasına göre adaylar bu bölümü tercih edebilirler. Patoloji laboratuvar teknikleri taban puanları tercih edilen üniversiteye ve okulun kontenjan sayısına göre farklılıklar gösterir. Yapılan tercih sonuçlarına göre üniversitenin patoloji laboratuvar teknikleri bölümüne kayıt işlemi yapılır. Böylece öğrenciler bu alanda eğitim görmeye hak kazanır. Bu bölümden mezun olan adaylar Dikey Geçiş Sınavı (DGS) ile eğitimlerini 4 yıla tamamlayabilir. Bu bölümden geçiş yapılabilen 4 yıllık lisans programları şunlardır:

• Biyoteknoloji ve Moleküler Biyoloji
  • Hemşirelik
  • Moleküler Biyoloji ve Genetik
  • Biyoteknoloji
  • Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
  • Biyoloji
  • Biyomühendislik
  • Genetik ve Biyomühendislik

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Dersleri Nelerdir?

Patoloji laboratuvar teknikleri dersleri öğrencileri mesleki anlamda çalışmaya hazırlayan derslerdir. Üniversitede verilen derslerin çok az bir kısmı temel dersleri içerirken çoğunluğu ise mesleğe yönelik bilgiler içerir. Patoloji laboratuvar teknikleri okuyanlar tarafından görülen derslerden bazıları şunlardır;

• Anatomi
  • İlk Yardım
  • Hastalıklar Bilgisi
  • Moleküler Patoloji
  • Makroskobik Diseksiyon
  • Histoloji
  • Patoloji Laboratuvar Teknikleri Uygulaması
  • Genel Kimya
  • Genel Histoteknoloji
  • Genel Mikrobiyoloji
  • Laboratuvar Güvenliği
  • Adli Patoloji
  • Sitoteknoloji II
  • Sitoteknoloji I
  • Patolojide Temel Kavramlar
  • Patolojide Kullanılan Cihaz ve Bakımı

Mesleki alanda bilgi veren bu dersler dışında ayrıca öğrenciler seçmeli dersler, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi, İngilizce ve Türk Dili gibi dersler de alırlar. Bu derslerden üniversite tarafından belirlenen geçer ders notunu alarak başarı gösteren adaylar mezun olmaya ve diploma almaya hak kazanırlar. Bu bölüm belirli bir dönem staj zorunluluğu bulunan bir bölümdür. Bu nedenle zorunlu staj eğitiminin de başarı ile tamamlanması gerekir. Aksi halde öğrenciler bölümden mezun olamazlar. Verilen eğitimi başarı ile tamamlayan öğrencilere Patoloji Laboratuvar ön lisans diploması verilir. Öğrenciler mezun olduktan sonra Patoloji Teknikeri olarak çalışabilir.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Mezunu Ne İş Yapar?

Patoloji laboratuvar teknikleri mezunu ne iş yapar sorusu bu alanda çalışmak isteyen öğrenciler için oldukça merak edilen bir konudur. Bu alanda eğitim alan kişilerin çalışma alanı dokulardır. Herhangi bir yöntem ile insan vücudundan alınan parçaların uygun malzemeler ile tetkikinin yapılması sağlar. Hastalıkların tespiti konusunda oldukça önemli bir işleve sahiptir. Patoloji teknikeri kesit için su banyosunu hazır hale getirir. Doku takip işlemlerini otomatik ya da manuel bir biçimde yapar. Her doku birbiri ile aynı olmadığından dolayı her dokuya özel kesit alır. Alınan kesitlerin incelenmesi için dokuya boyama işlemi uygular. Mikroskop altında dokuları inceleyerek normal olan ve olmayan kısımları belirler. Yaptığı tüm test, deney ve analizleri düzenli bir biçimde kayıt altına alır. Çalıştığı ortamda yer alan tüm medikal malzemeleri temizleyerek dezenfekte eder. Mikroskoba ait lam ve blokların arşivlenmesi işlemini gerçekleştirir. Bölüm mezunlarının yaptığı tüm işlemleri büyük bir titizlik ve özen ile gerçekleştirmesi gerekir. Patoloji laboratuvar teknikleri bölümü mezunları mikroskop, kan sayım cihazı, bilgisayar, santrifuj, yarı otomize sistemler, mikrogam, otoanalizörler, cam veya porselen malzemeler, elektronik terazi ve mikrodalga fırın gibi aletleri kullanır. Bu pozisyonda çalışan kişiler, alet ve cihazların kullanımı ve bakımı konusunda gerekli bilgi ve birikime sahip olmalıdır.

Patoloji Laboratuvar Teknikleri Bölümü Mezunu İş Olanakları Nelerdir?

Patoloji laboratuvar teknikleri iş imkanı birçok kurum tarafından sağlanır. Patoloji laboratuvar teknikleri bölümünden mezun olan adaylar genellikle devlet veya özel hastanelerde çalışma imkanı bulurlar. Patoloji laboratuvar teknikleri mezunları patoloji ve sitoloji laboratuvarlarında, tıp fakültelerinin laboratuvarlarında, histoloji laboratuvarlarında, adli tıp kurumu patoloji laboratuvarlarında, laboratuvarlara malzeme-cihaz temini sağlayan şirketlerde ve moleküler patoloji laboratuvarlarında çalışırlar. Patoloji laboratuvar teknikleri bölümü mezunları ÖSYM tarafından yapılan KPSS'ye giriş yaparak devlet memuru olmaya hak kazanır. Atama için gerekli olan puanı alan adaylar devlet hastanelerinde sağlık memuru olarak sözleşmeli veya kadrolu olarak görev alır. Bölümden mezun olan adaylar resmi kurumlar bünyesinde ya da özel sektörde çalışabilirler. Kariyerlerini bu alanda inşa etmek isteyen bölüm mezunları Kariyer.net'te yer alan patoloji teknikeri iş ilanlarına başvuru yapabilirler.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir