özsüt kazandibi tarifi / Ev Yapımı Kazandibi Tarifi – Evdeki Pastane

Özsüt Kazandibi Tarifi

özsüt kazandibi tarifi

Kazandibi Tarifi

Kazandibi Nasıl Yapılır?

Evde kolayca hazırlayabileceğiniz, dışarda yediğiniz lezzeti aratmayan kazandibi tarifi paylaşıyoruz. Tavuk göğsü tatlısını andıran kazandibi, özellikle sütlü tatlılar da yanık lezzetini sevenler için mükemmel bir tatlı Bu tarife isterseniz tavuk parçaları da ekleyebilirsiniz. Fakat biz kazandibi tarifimizde tavuk parçalarına yer vermedik. Peki, kazandibi nasıl yapılır? İşte kazandibi tarifi

Birinci adım: 6 su bardağı süt, 1 su bardağı toz şeker, 3 yemek kaşığı pirinç unu ve 3 yemek kaşığı mısır nişastasını derin bir tencereye alın.

İkinci adım: Karışımı bir çırpma teli yardımıyla pürüzsüz bir hal alana kadar karıştırın ve kıvam alana kadar pişirin.

Üçüncü adım: Son olarak tereyağını ekleyip tatlının sıcaklığıyla erimesini sağlayarak karıştırın.

Dördüncü adım: Yağlanmış bir fırın tepsisinin tüm yüzeyini 4 yemek kaşığı pudra şekeri ve 1 tatlı kaşığı tarçın karışımıyla kaplayın. Üzerine iki kepçe muhallebiyi eşit miktarda yayın.

Beşinci adım: Tepsiyi ocak üzerinde çevire çevire karışımı yakın. Yakma işlemi bittiğinde kalan muhallebiyi de tepsiye dökün. Üzerini bir spatula yardımıyla düzeltin.

Son adım: Buzdolabına kaldırıp kıvam alması için soğuttuğunuz tatlıyı, ince uzun dilimlere ayırın ve spatula yardımıyla kıvırarak rulo şeklinde sarın.

Afiyet olsun. 

Kazandibi

17 Ağustos

Osmanlı mutfağından günümüze kadar ulaşan kazandibi, tavuk göğsünün karamelize edilmiş halidir. Tepsiye dökülen şekerler yakılarak tavuk göğsü ile birleşmesi sağlanır. Ana malzemeleri nişasta, pirinç unu ve süttür. Kalsiyum bakımından zengin olan bu tatlıya, Balkan ülkelerinde de yer verilir. Hafif olduğu için özellikle ramazan aylarında sık sık tüketilir. Malzemeleriniz hazırsa, 'Evde kolay kazandibi nasıl yapılır?' birlikte görelim.

1 Porsiyon Kazandibi Kaç Kaloridir?

• Kazandibinin bir porsiyonu, yaklaşık kaloridir. Şeker ve karbonhidrat değeri yüksek olduğu için, diyabet hastalarının ölçülü bir şekilde tüketmesi önerilir. Dilerseniz benzer şekilde hazırlanan muhallebi tarifini deneyebilirsiniz.

Öğle aralarında veya akşam yemeklerinden sonra ikram edilen sütlü tatlılar sizin de damak zevkinize hitap ediyorsa, derviş tatlısı olarak da bilinen keşkül tarifine göz atabilirsiniz.

Hazırlanma Süresi : 15 dakika

Pişirme Süresi : 15 dakika

Kaç Kişilik: 6 Kişilik

Bu Tarifi Ne Kadar Beğendiniz?

Bu Tarifi 3 Kişi Kaydetti

Malzemeler

• 4 su bardağı süt
  • su bardağı tozşeker
  • 2 çorba  kaşığı mısır nişastası
  • 2 çorba kaşığı buğday nişastası
  • 2 çorba kaşığı pirinç unu
  • 1 paket vanilya
  • 15 gr margarin
  • 1 çay bardağı file badem

Tepsi için

• 15 gr margarin
  • 3 çorba kaşığı tozşeker
  1. Mısır ve buğday nişastaları, pirinç unu ve vanilyayı bir kapta harmanlayın. su bardağı süt ekleyip çırpma teli ile karıştırın.
  2. Kalan süt ve tozşekeri tencereye alın. Kısık ateşte karıştırarak ısıtın. Pirinç unlu karışımı azar azar ekleyin.
  3. Muhallebi kıvamını alınca  1 kaşık margarin ve file bademi ilave edin. İyice karıştırıp ocaktan alın.
  4. Yuvarlak bir tepsiyi 1 kaşık margarinle yağlayıp 3 kaşık şekeri tepsinin dibini kaplayacak şekilde serpiştirin.
  5. Hazırladığınız muhallebiyi tepsiye dökün. Tepsiyi sık sık çevirerek  orta ateşte 15 dakika pişirin. Soğuyunca servis tabağına ters çevirip kare  şeklinde dilimleyin. Servis yapın. Afiyet olsun.

Servis Önerisi

Çay ile birlikte servis edebilirsiniz.

Püf Noktası

• Muhallebi kıvamını tutturabilmek için, katı malzemeleri elekten geçirin.
  • Kıvamı koyu olursa tekrar ocağa alın ve azar azar süt ekleyin. Kıvamı sıvı olduğunda ise nişasta ve un ilave edin.
  • Karıştırma işlemini yarım bırakmayın ve mutlaka tahta kaşık kullanın.
  • Muhallebiyi hazırladıktan sonra kenarda ılıması için bekletin
  • Karamelize işlemi için esmer şeker kullanabilirsiniz. Şekerler yapışkan bir kıvama geldiğinde, üst kısmına muhallebi dökebilirsiniz.
  • Orijinal kazandibi tavuk göğsü ile hazırlanır. Klasik tavuk göğsü tarifine de bakabilirsiniz. 

Pastane lezzetlerinden enfes bir sütlü tatlıyı sofralarınıza taşıyacak olan Ev Yapımı Kazandibi Tarifi, sade ve basit anlatımı ile Evdeki Pastane sayfamızda bilgilerinize sunulmuştur.

Geleneksel kazandibi lezzetini özleyenlerin bu tarifi mutlaka denemelerini ve ikramlarında yer vermelerini öneririz.

Konuklarınıza da lezzetinden emin olarak sunacağınız Ev Yapımı Kazandibi Tarifi, Happyfoodss YouTube kanalının sesli anlatımlı olarak hazırlayıp paylaştığı videodan sizlere aktarılmaktadır.

Tatlının yapımında kullanılan malzemelerin tam ölçülü listesi, aşağıda yazılı olarak da verilmiştir.

Kolay gelsin ve afiyet olsun.

Malzeme Listesi

Muhallebisini hazırlamak için;

• 1 litre (5 su bardağı) süt
  • 2 yemek kaşığı buğday ya da mısır nişastası
  • 3 yemek kaşığı un
  • 1 paket vanilya
  • 1 su bardağından 1 parmak eksik toz şeker

Tabanı için;

• 1 yemek kaşığı oda sıcaklığında yumuşamış tereyağı ya da margarin
  • 3 yemek kaşığı toz şeker

Videolu Anlatım

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir