biber patlican kizartmasi / Domates Soslu Patlıcan Ve Biber Kızartma - Nefis Yemek Tarifleri

Biber Patlican Kizartmasi

biber patlican kizartmasi

Kuru Biber Kızartması Tarifi

Kuru Biber Kızartması

Daha önceden bu arkadaşı bakın arkadaş diyorum yiyecek yemek, lezzet falan değil bu arkadaşı duymuşluğum var. Ama bir türlü denememiştim.  Yazıklar olsun bana diyim :) Geçen günlerime yazık.

Hazırlık:10 dak. Pişirme:10 dak.

Kuru Biber Kızartması Malzemeleri

• 10 adet kuru patlıcan
  • 10 adet kuru biber
  • 1 adet domates
  • 3-4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 çay kaşığının ucuyla tuz
  • üstü için:
  • 1 kase yoğurt
  • 2 diş sarımsak

Kuru Biber Kızartması Nasıl Yapılır?

• Kuru patlıcan ve kuru biberleri iplerinden çıkarın ve güzelce yıkayın. Süzün. Tencereye alın üzerine kaynar su koyup kısık ateşte kapağı kapalı halde yumşayana kadar haşlayın. Çok yumşarsa parçalanır,
  • Haşlanan sebzeleri süzüp suyundan kurtulun. İki üç parça halinde kesin. Zeytinyağı koyduğunuz tavayı kızdırın. Sebzeleri ekleyin ve kızartın. Çok fazla kızarmayacak yağda suyu gitsin ve biraz kızarsın. Kızarma işleminin sonuna doğru domates rendesini ekleyin, tuz ekleyip karıştırın. Suyunu çektirin.
  • Servis tabağına alın. Bir kasede ezilmiş sarımsak ve yoğurdu karıştırın Servis tabağına aldığınız kızartmanın üzerine dökün. İsterseniz bu şekilde isterseniz yoğurtla kızartmayı karıştırarak servis edin. Ben kızartmanın içindeki domates sosundan 2-3 yemek kaşığı ayırıp yoğurdun üzerine döktüm.

Kategoriler:Kızartma Tarifleri , Meze Tarifleri

Sosyal Medya Hesaplarımız:

Yorumlar:

Soslu Patlıcan Biber Kızartma

Soslu Patlıcan Biber Kızartma Tarifi için,

Patlıcanları alacalı soyup küp küp doğruyoruz.

Biberleri de yaklaşık aynı boyutlarda doğrayıp kızgın yağda kızartıyoruz, servis tabağına alıyoruz.

Ayrı bir tavada 2 kaşık sıvıyağda soyup doğramış olduğumuz domatesleri ve doğradığımız sarımsakları pişiriyoruz.

Tuzu ve kimyonu ilave ettikten sonra sıcak sıcak kızartmanın üzerine döküyoruz.

İsterseniz hemen, isterseniz soğuduktan sonra servis yapabilirsiniz.

Soslu Patlıcan Biber Kızartma hazır.

Afiyet olsun!

RESİMLİ ANLATIM :

Soslu Patlıcan Biber Kızartmain it

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Domatesin en güzel zamanlarında benim favori tariflerim hep soslu kızartmalar oluyor. Patlıcan kızarması da bunların içinde en sevdiklerimden biri. Zaten bence ya domates sos ya da sarımsaklı yoğurt yoksa patlıcan kızartmasının da tadı yok.

Size verdiğim domates sos tarifi içindeki sirke sosun lezzetinin tavan yapmasını sağlıyor. Hani o kayınvalidenizin çok lezzetli soslu kızartmalarının sırrı bu :) Tabi biraz şeker de var işin içinde ama zamanında domateslerle yaparsanız gerek yok. Ayrıca kesinlikle salça da kullanmanıza gerek yok.

Ben karışık kızartma değil de sadece patlıcan kızartacaksam mutlaka küp küp doğruyorum. Alacalı soyduğunuz patlıcanları uzunlamasına 4 parçaya ayırdıktan sonra iri küpler halinde doğramanız yeterli.

Ayrıca tuzlu su içinde bekletmeniz hem acısını almasını hem de daha az yağ çekmesini sağlayacak. Yine az yağ çekmesi için bol, derin ve kızgın yağda kızartmanız gerekiyor.

Sos için ayrıca bir mutfak sırrı vereyim :) Domates sosa ayrıca sıvı yağ kullanmak yerine kızartma yağından 2 kaşık atarsanız daha da lezzetli olacaktır.

Sevgiler…

Domates Soslu Patlıcan Kızartma Tarifi İçin Malzemeler

• 5 adet orta boy patlıcan
  • 1,5 litre su
  • tuz
  • Kızartmak için sıvı yağ

Domates Sos için:

• 4 adet orta boy domates
  • 3 diş sarımsak
  • tuz
  • karabiber
  • 1 tatlı kaşığı toz şeker
  • 1 çorba kaşığı sirke
  • 2 yemek kaşığı sıvı yağ

Domates Soslu Patlıcan Kızartma Tarifi Nasıl Yapılır?

1. Patlıcanları alacalı soyun, boyuna ikiye bölün, her iki yarımı da tekrar boyuna 2 ye bölün ve küp küp doğrayın.
  2. 1,5 litre suyun içine tuz katın ve doğradığınız patlıcanları içine atarak 15-20 dakika dinlendirin.
  3. Sudan aldığınız patlıcanları süzün ve havlu kağıt üstüne alarak kurulayın.
  4. Kızartma tenceresinde bol yağda kızarın ve tekrar havlu kağıt üstüne alarak fazla yağını çektirin.
  5. Domateslerin kabuklarını soyun, isterseniz tavla zarı büyüklüğünde küp küp doğrayın isterseniz rendeleyin. Sarımsakları ince ince kıyın.
  6. Tavaya iki yemek kaşığı sıvı yağ koyun ve kızdırın, sarımsak ve domatesleri tavaya ilave edin.
  7. Tuz, karabiber, şeker ve sirkeyi ilave ederek 10 dakika suyunu çekene kadar soteleyerek pişirin.
  8. Servis tabağına aldığınız patlıcanların üzerine sıcak sosu dökün. Ilık ya da soğuk olarak servis yapın.

Sarımsaklı domates soslu, patlıcan biber kızartması nasıl yapılır? İstenilen miktarda patlıcan ve sivri biber alınır. Patlıcanlar alacalı veya tam soyulur, peşinden istenilen şekilde ve boyda doğranır. Doğranan patlıcanlar tuzlu su içinde yarım saat dinlendirilir. Sivri biber ise, yıkanırsa kızartırken patlar. Bu nedenle sivri biberi yıkadığınızda kurulamanız gerekir. Ardından, üzeri delinir. Sivri biber istenirse parçalara bölünür veya bütün bırakılır.

Fazla kızgın olmayan kızartma yağı içerisinde sivri biberler kızartılır ve bir tabak içine alınır. Ardından, su içinden patlıcanlar çıkarılır ve sıkılarak suyu çıkarılır. Peşinden patlıcanlar kızgın yağ içinde hafif kızarıncaya kadar kızartılır ve tabağın içerisine alınır. Kızarmış biber ve patlıcanların miktarına uygun olacak sayıda domates rendelenir. İstenilen miktarda sarımsak doğranır ve bir kap içinde bekletilir.

Geldik sarımsaklı domates sosu hazırlamaya; tava içerisine çok az sıvı yağ konur ve sarımsaklar hafif kavrulur. Üzerine rendelenmiş domates, bir çay kaşığı şeker ilave edilir ve diriliği gidinceye kadar kavrulur. Peşinden karabiber, kimyon, pul biber. tuz ilave edilir ve karıştırılır. Bu işlemi yaparken kısık ateşte yaparsanız, ideal domates sosu kıvamına ulaşırsınız. Sos hazır olunca, patlıcan biber ilave edilir, az tuz serpilir ve malzemeleri örtecek miktarda sıcak su konularak malzemeler suyunu çekinceye kadar pişirilir.

Kızartma tavasını ocaktan almaya yakın, kızartmanın miktarına göre bir veya iki tatlı kaşığı üzüm sirkesi ilave ederseniz kızartmanız enfes olur. Yalnız, sirke ilavesinde ölçüyü kaçırmamanız şiddetle tavsiye edilir. Sirkeyi şişesinden ilave etmeyin. Dikkat ederseniz, kızartmaya sirke ilavesinde, bir çorba kaşığı sirkeyi kızartmaya ilave edin demedim. Ya ne dedim, bir iki tatlı kaşığı sirke ilave edin dedim. İki tatlı kaşığı dolusu sirke, bir çorba kaşığı dolusu sirke ölçüsüne eşittir. Çabamı anlamışsınızdır.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir