mahlepten salep yapımı / Yalancı Salep (Gerçeğini Aratmayan Tadıyla) - Nefis Yemek Tarifleri

Mahlepten Salep Yapımı

mahlepten salep yapımı

Gerçek salep nasıl yapılır? Salebin faydaları nelerdir?

Gerçek salep nasıl yapılır? Salebin faydaları nelerdir?

Soğuklarla en çok yakışan içecek; besleyici içeriği ve mis gibi tarçın kokusu ile saleptir. İçeriğinde bulunan protein ve kalsiyum değeri ile içimi kadar vücut için de değerleri olan salebin faydaları nelerdir? Gerçek salep nasıl yapılır? İşte, nefis salep tarifi

Kış aylarının vazgeçilmezlerinden biri olan salep hepimizin çok sevdiği, içimizi ısıtan vazgeçilmez bir keyif kaynağıdır. Aslında salep keyiften çok daha fazlasıdır. Sağlığımız açısından faydası çoktur salebin, ancak bunun için katkısız ve doğal yapılmış olmalıdır. Peki, salep nasıl yapılır? Salebin faydaları nelerdir? 

salebin faydaları nelerdir

salebin faydaları nelerdir

Salepin faydaları nelerdir?

Kış aylarında severek içtiğimiz salebin vücudumuza olan faydaları;

• Göğüs hastalıklarını dindirir

• Öksürük ve bronşiti giderir

• Zihni güçlendirir

• Basur hastalığının tedavisinde kullanılır

• Adeti düzenler

• Bağırsaktaki kurtların düşürülmesine yardımcı olur

• Kan şekerini aniden çıkarmadan, tatlı ihtiyacını giderir

• Yağ yakma hızını artırır

• Baş ağrısını dindirir

• Kabızlık ve şişkinliği giderir, sindirimi kolaylaştırır.

salep nasıl yapılır

salep nasıl yapılır

Gerçek Salep Tarifi

Katkısız ve doğal bir salep yapmak istiyorsanız bir aktardan 50 gram kadar saf toz salep alarak evde sütle karıştırıp nefis aromalı bir salep elde edebilirsiniz.

Malzemeler;

-1 litre süt

-1 silme tatlı kaşığı saf toz salep

-1 çorba kaşığı toz şeker

-Arzuya göre 1 paket vanilya ve 1 adet çubuk tarçın

-Üzeri için toz tarçın 

Yapılışı;

İlk olarak toz şeker ve toz salebi kuru bir kabın içinde karıştırın. Bir tencereye koyduğunuz sütü kısık ateşte kaynatın. Diğer tarafta karıştırdığınız salep ve şeker karışımını kaynayan süte azar azar karıştırarak bir çırpma teli ile sürekli karıştırın. Tencerenin dibini tutmaması ve pütürlü olmaması için salebi kaynarken sürekli olarak karıştırmaya devam edin. Salep kıvam alana kadar pişirmeye devam edin. Salebin türüne göre kıvam alma süresi değişebilir. Siz kendi salebinizi salep kıvamına gelene kadar karıştırarak kısık ateşte pişirmeye devam edin. Köpük oluşmaya başlayınca salebin kıvama geldiğini anlayabilirsiniz. Salep, olması gereken kıvama ulaştığında fincanlara paylaştırarak üzerine bolca tarçın serpebilirsiniz.

Evde yaptığınız 1 su bardağı ( mg.) salep; kaloridir. 

Merhabalar Sevgili Dostlar,

Çocukluğumuzdaki o gerçek dondurma lezzetini özleyenlerdenseniz tam size göre harika bir tarifim var. Üstelik içinde öyle yumurta vs de yok, sadece 3 malzeme ile nefis mi nefis dondurma yapmak çok kolay.

Salep, süt ve şeker ama salepin karışım değil saf salep olması lazım. Aktardan kullanımlık alabilirsiniz.

Ben fazlaca yaptım bu nedenle yarısını dondurma makinesine koydum yarısını normal kapta dondurucuya attım. Dondurma makinem eski ve haznesi dondurucuda soğuyanlardan olunca dondurmaya istediğim kıvamı vermeye yetmedi. İyice sakızlanan dondurmayı da diğerinin yanına dondurucuya atım.

Sonrasında her iki kaptaki dondurmayı da saat başı dolaptan çıkarıp mikser ile çırptım. Hatta bir noktada iyice buzlanınca el blenderından geçirdim. Sonuç muazzam bir doku ve lezzet oldu.

Dondurma makinesi varsa 6 saatte, yoksa 10 saat civarında o sakızlanmış maraş dondurması kıvamı geliyor.

Ben 1 gece dinlediğinde lezzetinin daha da oturduğunu düşünüyorum. Evdeki herkesin çok seveceğine eminim. Videolu tarifi en kısa zamanda youtube kanalımda olacak.

Tarifimi denediğinizde benimle instagram da paylaşmayı unutmayın :)

Sizin uyguladığınız tariflerimi hikayemde sizin fotoğraflarınızla paylaşmayı çok isterim :) Instagram hesabım: @mutfaksirlari 

Sevgiler…

Evde Salepli Gerçek Dondurma Tarifi İçin Malzemeler

• 1 tepeleme yemek kaşığı saf salep
  • 2 litre süt
  • 2 su bardağı toz şeker (istenirse yarım bardak azaltılabilir)

Evde Salepli Gerçek Dondurma Tarifi Nasıl Yapılır?

1. 1 yemek kaşığı toz şeker ve salepi karıştırıp tencereye alın. Soğuk sütün bir kısmını üstüne ilave edin ve çırpın.
  2. Kalan sütüde salebin topaklanmaması için azar azar ekleyip çırpıp ilave edin.
  3. Orta ateşte kıvam alıncaya kadar pişirin. Kaynayan karışıma toz şekeri ilave edin. 10 dakika daha karıştırarak pişirin.
  4. Pişen karışımı ocaktan alın, kaymak tutmaması için ara ara karıştırarak soğutun.
  5. Soğuyan karışımı varsa dondurma makinasına yoksa direk dondurmayı saklayacağınız kaba alarak dondurucuya alın.
  6. Saat başı dolaptan çıkarıp mikserden geçirin. 6 ila 10 saat arası bu işlemi tekrarlayın ve dondurma istediğiniz kıvama geldiğinde servis yapın.

nest...

batman iftar saati 2021 viranşehir kaç kilometre seferberlik ne demek namaz nasıl kılınır ve hangi dualar okunur özel jimer anlamlı bayram mesajı maxoak 50.000 mah powerbank cin tırnağı nedir