индикаторы на приборной панели форд фокус 1 / Лампа подсветки приборной панели, купить на Форд Фокус 1: , , , , Бензин

Индикаторы На Приборной Панели Форд Фокус 1

индикаторы на приборной панели форд фокус 1

eunic-brussels.eu

Geneviève Grad

Radnice Prahy 10 sídlí ve Strašnicích ve Vinohradské ulici. Foto: archiv

Centrum bude občanům Prahy 10 asistovat při hledání a získávání pomoci od městské části, kraje či státu. Nabídne také kontakty na sociální pracovníky, zaměstnance bytového odboru, úřadu práce nebo občanskoprávní poradny. Klienti se v případě potřeby dozví, kde vyhledat právní pomoc nebo další služby, například finanční poradenství zaměřené na prevenci proti zadlužení.

„Sociální systém je složitý, chceme lidem usnadnit orientaci a pomoci jim řešit situaci, kvůli které se na úřad obrátili. Může to být jednoduché předání kontaktu či nasměrování na sociálního pracovníka, ale někdy je potřeba hodně empatie a také více času, než zjistíme, jakou pomoc návštěvník centra potřebuje. Například, když se na nás obrátí tatínek dvou dětí, jemuž náhle zemřela žena, a on si neví rady, co dál,“ řekl David Kašpar (STAN), místostarosta Prahy 10 pro sociální oblast a rodinnou politiku.

V posledních několika měsících fungovalo centrum ve zkušebním režimu a už během této krátké doby se podle Kašpara ukázalo, jak jsou jím nabízené služby potřebné. Na pracovnici centra se obrátilo několik desítek lidí, ať už osobně, emailem nebo telefonicky. Hledali pomoc při orientaci v systému sociálních a návazných služeb nebo nevěděli, kam se obrátit a jaké jsou možnosti řešení složité osobní, rodinné či bytové situace.

„Pilotní provoz Sociálního centra potvrdil potřebu takového kontaktního místa, které bude fungovat jako rozcestník a spolehlivý kompas při hledání adresné pomoci pro danou životní situaci,” dodal starosta Prahy 10 Martin Valovič (ODS). 

Nejčastěji se na centrum obraceli lidé mezi třiceti a šedesáti lety osobně. Přes 85 procent z nich mělo trvalé bydliště na Praze 10, a z velké většiny zatím nespolupracovali ani se sociálním pracovníkem, ani s žádnou pomáhající organizací. Hledali informace o sociálních službách (35 procent), bytové problematice (24 procent), zdravotních službách (19 procent) či informace o sociálních dávkách (14 procent).

Dlouhodobým cílem je služby centra dále rozvíjet, tak aby zde každý, kdo se na něj obrátí, našel pomoc. Z toho důvodu si pracovníci centra povedou anonymizované statistiky o poskytnutých službách. Tyto záznamy poslouží pouze k vyhodnocení a případné úpravě poskytovaných služeb.

Sociální poradenské centrum
Úřad městské části Praha 10, Vinohradská /
Pondělí a středa – I –
Tel.:   
Email: SZP@PRAHACZ

Nicole z Četníků milovala děsivého a duševně nemocného muže. Geneviève Grad žije v ústraní

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Rozverná dcera strážmistra Cruchota je nejslavnější rolí této blondýny, která svého času rozbušila nejedno chlapské srdce. To svoje dala muži, který byl závislý na plastických operacích a změnil se v monstrum. Geneviève Grad letos oslaví osmdesátku.

Článek

Když poletovala v kraťounkých sukýnkách v rozpáleném letovisku Saint-Tropez a dováděla k šílenství svého filmového otce Louise de Funèse, bylo jasné, že tato talentovaná mladá žena má před sebou hvězdnou kariéru. Ale nestalo se tak. Vlivem souhry několika různých okolností a událostí se Geneviève Grad v poměrně mladém věku zcela stáhla z filmového světa. A kdyby jen z filmového. V jednu chvíli doslova zmizela.

Foto: Geneviève Grad official Facebook

Skoro nikdo o ní nic nevěděl a vlastně ani neví. Jen pár perliček a útržků, protože Geneviève rozdala jen pár rozhovorů a nikdy ne o svém životě, jen vždy zodpověděla pár otázek ohledně natáčení. Ale kdo hledá, najde a kdo chce vědět, vše si zjistí. Najednou vyplouval na povrch jeden střípek za druhým, který složil mozaiku života této krásné modrooké ženy. Proč zahodila nadějnou kariéru?

Foto: Bigmatbasket/Creative Commons/4,0 mezinárodní

Mohl za to Igor Bogdanoff, obskurní to figurka francouzského šoubyznysu, který se svým dvojčetem Gríškou propadl plastickým operacím natolik, že se z původně pohledných dvojčat stalo něco tak strašného, že lidé při jejich spatření doslova zvraceli?

Zkusme se podívat blíže na životní příběh roztomilé Nicole - Geneviève Grad.

Já architektkou nebudu. Chci tančit a zpívat.

Geneviève Gabrielle Grad je válečným dítětem. Talentovaná žena se narodila 5. července  v Paříži, dokonce ne v nemocnici, ale doma při překotném porodu. O sourozencích se nikdy nezmínila, nedají se dohledat, takže se předpokládá, že byla jedináčkem. Matka Nene (také Nina nebo Nena) Grad byla architektka, otec Robert Jean Grad byl povoláním typograf - pracoval v novinách France-Soir. Byl alsaského původu a pocházel z vesnice La Wantzenau.

O dětství Geneviève existuje jen málo informací a vesměs kusých, ale přesto něco ze svého života Geneviève prozradila. Matka z ní chtěla mít architektku a odmalička ji brala na stavby všech svých projektů - to však Geneviève vůbec nebavilo.

Chodila na hodiny tance a zpěvu. Zvláště v tanci excelovala - mrštná a neuvěřitelně ohebná dívka zaujala i slavnou primabalerinu, která ji chtěla angažovat do velkého divadla. Ale Geneviève odmítla - balet nebyl nic pro ni. Byl málo živelný, živočišný, ona chtěla tančit doslova jako o život a moderní tance. A navštěvovala herecký kurs u Beatrice Dussanne.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Z Říma do Saint Tropez aneb Angelika, nebo Nicole?

V roce , kdy jí bylo patnáct let, si dívky náhodu všiml filmový producent a nabídl jí práci v Římě. Otec zprvu nechtěl mladičkou dceru pustit na tak dalekou cestu, ale nakonec si dal říct. První účinkování Geneviève před kamerou se nedochovalo, ale rozhodně nešlo o marnou námahu. Objevil ji totiž producent Michel Boisrond.

Díky němu dostala v roce  roli v dramatu Jedna noc na pláži a ještě ve stejném roce se objevila v dobrodružném filmu Kapitán Fracass, kde po boku Jeana Maraise doslova zazářila. Poté natáčela jeden film za druhým a svůj velký taneční a pěvecký talent zúročila na divadelních scénách. Už jako populární herečka vystoupila ve filmech Arsene Lupin či Sandokan nebo Moloch.

V roce  se zúčastnila konkurzu na film Angelika, markýza andělů. Konkurzu na hlavní úlohu se zúčastnily také Jane Fonda, Brigitte Bardot či Catherine Deneuve. Roli bujné a zlobivé markýzy skutečně dostala. Jenže ji přemluvil Jean Girault na roli zcela jinou - také to měla být role rozevláté a rozesmáté dívky - Nicole Cruchotové. Takže ve slavné Angelice zazářila Michelle Mercier.

Foto: Genevieve Grad official Facebook

Legendární četníci a nervové zhroucení

Geneviève Grad se jako neposlušná a zlobivá dcera cholerického strážmistra Cruchota v nesmrtelném podání Louise de Funèse objevila ve třech filmech četnické série - Četník ze Saint Tropez, Četník v New Yorku a Četník se žení. Chytlavou ústřední píseň z prvního filmu Douliou Douliou Saint Tropez nazpívala sama Geneviève.

Talentovaná rošťácká modrooká blondýnka uchvátila i herce z četnických filmů - Louis de Funès, který nevycházel s nikým, snad jen s Michelem Galabru, si svou filmovou dceru zamiloval a nechal se slyšet, že by ji bral i za dceru skutečnou. Geneviève byla po celou dobu natáčení zahrnována dárečky a kytičkami od ostatních četnických kolegů a představitel Merlota, Christian Marin, jí měl dokonce psát milostné básničky.

Zdálo by se, že slibně rozjetá kariéra bude pokračovat i nadále a Geneviève bude stálou hvězdou francouzské kinematografie. Jenže se někde stala chyba. Herectví ji prý přestalo naplňovat, uspokojovat, začala mít psychické problémy a nesmířila se s popularitou.

Byla unavená a vyčerpaná. Účast na dalších četnických filmech rezolutně odmítla, byť s ní všichni počítali a dokonce se museli narychlo přepisovat scénáře. Byl na ní vyvíjen takový nátlak, že po dotočení filmu LeDémoniaque se rozhodla, že zmizí.

Foto: Bogdanoff official Facebook

Můj Igor, můj princ, má láska. Bohužel.

Útočiště nalezla v Gers, kde žili její přátelé, manželský pár šlechticů. Měla nasmlouváno ještě natáčení tří filmů, byla čestná, takže své závazky splnila, ale tyto filmy už upadly do zapomnění. Vždy se objevila na natáčení, natočila co měla a černé auto jejích přátel ji odvezlo zpět do Gers na rodinné sídlo.

S nikým nemluvila, mimo natáčení seděla stranou a odmítala jakékoliv rozhovory. Nervové zhroucení souviselo i s přílišným tlakem od producentů a režisérů, kteří ji neustále pronásledovali. Chtěla mít klid.

Jenže poblíž přátel, u kterých pobývala zavřená jako zakletá princezna, stojí zámek Saint-Lary. Rodinné sídlo starého šlechtického rodu. A tam se seznámila s Igorem Bogdanoffem. A zamilovala se tak, že úplně ztratila hlavu. V té době byl Igor velice pohledný a jeho proměna v monstrum začala plíživě, leč zamilovaná Geneviève to brala jen jako výstřednost svého vyvoleného. Otěhotněla a páru se narodil syn Dimitri.

Foto: Igor B./Creative Commons/3,0 unported

Igor a Griška - géniové, kteří se zbláznili

Na Igora a Gríšu Bogdanoffovi se musíme podívat blíže, protože jejich příběh je vlastně velice zajímavý, smutný a zoufalý. Igor Bogdanoff (též Bogdanov) se stejně jako jeho bratr Grigorij (Gríška, Gregory) narodil  srpna  ve zmíněném sídle v Saint-Lary. Jejich otec byl ruský umělec tatarského původu. Jmenoval se Jurij Michajlovič Ostasenko-Bogdanov. Často si říkal princ Bogdanov, ale zda byl skutečně urozeného původu se neví.

Matka dvojčat se jmenovala Maria Dolores Franciszka Kolowrat-Krakowska. Podle dokumentů je jejím otcem hrabě Hieronymus von Colloredo-Mansfeld. Oba bratři měli české kořeny - jejich babička patřila ke šlechtickému rodu Kolowratů v Čechách.

Foto: François Collard/Creative Commons/3,0 unported

Igor Bogdanoff byl starší z bratrů, o 45 minut. Oba od dětství čerpali vědomosti z bohaté knihovny rodinného sídla a projevila se u nich nesmírná inteligence, kterou dvojčata zúročila ve studiu - Igor vystudoval sémiotiku a pak obhájil doktorát z teoretické fyziky. Gríška se stal doktorem matematiky na Pařížském institutu politických studií.

Oba byli velice populární ve francouzské televizi, kde měli vlastní pořad o science fiction. Jenže pak jim, obrazně řečeno, hráblo. No, obrazně - doslova. Griška byl co se týče žen plachý, lamačem srdcí byl spíše Igor, ale to bylo tak jediné, co oba bratry rozdělovalo. Naopak je znenadání spojila vášeň k plastickým operacím. Postupem let se velice pohlední bratři změnili v obludná monstra. Zřejmě trpěli nějakou duševní chorobou, závislostí na plastických operacích.

Foto: GuillaumeG/Creative Commons/3,0 unported

Nikdy totiž nepřiznali, že by nějaký zákrok podstoupili. Dokonce na zlé jazyky podávali trestní oznámení za pomluvu. Zkrátka - zbláznili se a oba najednou. Velice zajímavý fakt o dvojčatech - přemluvil jeden druhého, kdo koho, nebo to byl společný nápad? To se asi nedozvíme. Každopádně během pár let vypadali jako z kabinetu příšer. Lidé před nimi utíkali, děti vyděšeně křičely. Dvojčata se stala spíše smutnými klauny, kteří byli zváni do různých obskurních show.

Duševní choroba pokračovala a vypadali čím dál více jako zmutovaní mimozemšťané. A jak se zbláznili oba naráz, oba naráz také zemřeli - na covid. Šest dní po sobě na přelomu roku / Měli společný pohřeb a spolu jsou i pochováni. Ač Geneviève Grad dávno s Igorem nebyla, lidé si jí všimli při pohřbu - stála úplně stranou maskovaná černými brýlemi a šátkem.

Pokud si chcete o příběhu dvojčat Bogdanoffových zjistit více, stačí zadat jejich jména do vyhledávače - naleznete i fotografie z jejich mládí, kdy jsou to skutečně krásní muži.

Foto: ManoSolo/Creative Commons/3,0 unported

Konec kariéry, začátek nového života a klidné stáří

Ale zpět k Geneviève. S Igorem se rozešla, nejen, že ji děsil svou proměnou, ale bála se ho. Trpěl výbuchy vzteku a mohutně podporovaný bratrem, který každou jeho přítelkyni nesnášel, dokonce zpochybnil otcovství Dimitriho - prý si ho upletla s někým jiným. Poslední kapkou byla další plastická operace, kterou bratři podstoupili. A navíc se zjistilo, že to s jejich vzděláním nebude tak horké - jejich dizertační práce měly být plné nesmyslů a chyb.

Vzala syna a zmizela z dosahu šíleného a děsivého otce svého dítěte. Odstěhovala se na venkov, do Vendome, kde se seznámila s Annie Chaplin, jednou z dcer Charlieho Chaplina. Spolu s ní organizovala kulturní život a obchodovala se starožitnostmi. Pracovala i v televizi, ale ne před obrazovkou - stala se produkční pro TF1. Poslední film natočila v roce  a vůbec se nepovedl.

Foto: Wikimedia Commons/volná licence

Geneviève v půlce  let pověsila herectví na hřebík a publicitě se úzkostlivě vyhýbala a vyhýbá. Na jaře  se po jedenáctileté známosti vdala za architekta Jeana Guillaumeho. Potomka s ním ale nemá. A na veřejnosti se vůbec neobjevuje a dle svých slov již neobjeví. Konečně je prý šťastná, má radost ze syna a letos oslaví osmdesáté narozeniny.

Krásná, talentovaná a okouzlující Geneviève Grad *5. červenec

Prameny:

Geneviève Grad: que devient l'actrice des Gendarmes à Saint Tropez, ex-compagne d'Igor Bogdanoff ? - Voici

Geneviève Grad - La biographie de Geneviève Grad avec eunic-brussels.eu

Geneviève GRAD: Rodokmen podle eunic-brussels.eu (wikifrat) – Geneanet

Bratři, kteří podstoupili plastickou operaci. Kdo jsou bratři Bogdanoffové: příběh podivných a neoficiálních pseudovědců a showmanů (eunic-brussels.eu)

Geneviève Grad - Wikipedie, otevřená encyklopedie (eunic-brussels.eu)

Genevieve Grad - Životopis

Rodina je posvátná. I Ježíš do rodiny vstupuje a je její součástí. Modleme se za ochranu tohoto posvátného společenství. Dnes se někde nabízí možnost obnovy manželského slibu lidem žijícím v platném církevním manželství.

VSTUPNÍ ANTIFONA

Pastýři spěchali a nalezli Marii a Josefa i děťátko položené v jeslích.

VSTUPNÍ MODLITBA

Posiluj nás, Bože, ať v každodenním životě následujeme příklad Svaté rodiny a svůj pozemský domov naplňujeme společenstvím lásky, abychom v nebeském domově dosáhli věčné odměny a radosti. Skrze tvého Syna…

1. ČTENÍ

Tato kniha vznikla ve 2. stol. př. Kr. jako soubor rad mladému muži připravujícímu se na život. Náš text je zaměřen na stárnoucí rodiče. Nejde tedy primárně o poučení nezletilých dětí.

Sir 3,a (řec. )

Pán chtěl, aby otec byl od dětí ctěn, a potvrdil právo matky u potomstva. Kdo ctí otce, usmiřuje své hříchy, kdo si váží matky, jako by sbíral poklady.
Kdo ctí otce, dočká se radosti na vlastních dětech a bude vyslyšen, když se modlí. Kdo ctí otce, bude dlouho žít, kdo poslouchá otce, občerstvuje svou matku.
Synu, ujmi se svého otce, když zestárne, a netrap ho, dokud je živ. Slábne-li mu rozum, ber na něj ohled a nepohrdej jím, když ty jsi v plné síle. Nezapomene se ti, žes měl soucit s otcem, započítá se ti jako náhrada za tvé hříchy.

Varianta Gn 15,; 21,
Kdo vyjde z tvého lůna, ten bude po tobě dědit.

Čtení z první knihy Mojžíšovy.

Hospodin se obrátil na Abráma ve vidění těmito slovy: "Neboj se, Abráme, já jsem tvůj štít, tvá odměna je převeliká." Abrám řekl: "Pane, Hospodine, co mi dáš? Nemám děti, dědicem mého domu bude damašský Eliezer." Abrám pokračoval: "Nedal jsi mi potomka, bude po mně dědit jeden z lidí mého domu." Tu mu Hospodin řekl: "Ten po tobě dědit nebude; kdo však vyjde z tvého lůna, ten bude po tobě dědit." Vyvedl ho ven a pravil: "Pohlédni na nebe a spočítej hvězdy, můžeš-li je spočítat!" - a dodal: "Tak (četné) bude tvé potomstvo!" (Abrám) Hospodinu uvěřil, a ten ho za to uznal za spravedlivého. Hospodin navštívil Sáru, jak slíbil, a splnil Sáře dané slovo. Sára počala a porodila Abrahámovi v jeho stáří syna, jak to Bůh předpověděl. Abrahám dal svému narozenému synovi, kterého mu Sára porodila, jméno Izák.

ŽALM

V záhlaví žalmu je označení „poutní píseň“. Lze si tedy představit rodinu putující do chrámu, kdy rodiče s hrdostí pohlížejí na své děti. A pak je snadné připojit se k radostné chvále i prosbě za děti i celou rodinu.

Odpověď: Blaze každému, kdo se bojí Hospodina, kdo kráčí po jeho cestách.

Blaze každému, kdo se bojí Hospodina, – kdo kráčí po jeho cestách. – Budeš jísti z výtěžku svých rukou, – bude ti blaze a dobře.
Tvá manželka bude jako plodná réva – uvnitř tvého domu. – Tvoji synové jako výhonky oliv – kolem tvého stolu.
Hle, tak bývá požehnán muž, – který se bojí Hospodina. – Ať ti Hospodin
požehná ze Siónu, – abys viděl štěstí Jeruzaléma – po všechny dny svého života.





Varianta Žl ,


Hospodin sám je náš Bůh, pamatuje věčně na svoji smlouvu.

Oslavujte Hospodina, vzývejte jeho jméno,
hlásejte mezi národy jeho díla.
Zpívejte mu, hrejte mu,
vypravujte o všech jeho divech!

Honoste se jeho svatým jménem,
ze srdce ať se radují, kdo hledají Hospodina!
Uvažujte o Hospodinu a jeho moci,
hledejte stále jeho tvář!

Pamatujte na divy, které učinil,
na jeho zázraky a rozsudky jeho úst,
potomstvo Abraháma, jeho služebníka,
synové Jakuba, jeho vyvoleného!

Pamatuje věčně na svoji smlouvu,
na slib, který ustanovil pro tisíc pokolení,
na smlouvu, kterou sjednal s Abrahámem,
na svou přísahu Izákovi.

2. ČTENÍ

V protikladu k „pozemským sklonům“ (Kol 3,) křesťané jednají novým způsobem, jak ukazuje náš text. Výzva určená jednotlivým členům rodiny je spíše letmým povzbuzením než propracovanou normou (podobně v Ef 5,).

Kol 3,

Bratři! Jako od Boha vyvolení, svatí a milovaní projevujte navenek milosrdné srdce, dobrotu, pokoru, mírnost a trpělivost. Snášejte se a navzájem si odpouštějte, má-li kdo něco proti druhému. Pán odpustil vám, proto odpouštějte i vy. A nadto nade všechno mějte lásku, neboť ona je svorník dokonalosti.
Ať ve vašem srdci vládne Kristův pokoj: k němu jste byli povoláni v jednom těle. Buďte za to vděční. Kristova nauka ať je u vás ve své plné síle: moudře se navzájem poučujte a napomínejte. S vděčností zpívejte Bohu z celého srdce žalmy, chvalozpěvy a duchovní písně. Cokoli mluvíte nebo konáte, všecko dělejte ve jménu Pána Ježíše a skrze něho děkujte Bohu Otci.
Ženy, buďte svému muži podřízeny, jak se to sluší na křesťanky. Muži, mějte svou ženu rádi a nechovejte se k ní mrzoutsky. Děti, ve všem svoje rodiče poslouchejte, jak se to patří u křesťanů. Otcové, nedrážděte svoje děti, aby neztrácely odvahu.



Varianta Žid 11,

Abrahám, Sára a Izák věřili.

Čtení z listu Židům.

(Bratři!) Protože Abrahám věřil, uposlechl (Boží) výzvy, aby se vystěhoval do země, kterou měl dostat v dědičné držení; vystěhoval se, ačkoli nevěděl, kam jde. I (neplodná) Sára uvěřila, a proto dostala sílu stát se matkou, a to přes svůj pokročilý věk, protože se spolehla na toho, který ten slib dal. A tak z jednoho muže, a to už vetchého, vzešlo tolik (potomků) jako hvězd na nebi a jako písku na mořském břehu, který nikdo nespočítá. Protože měl Abrahám víru, přinesl Izáka v oběť, když ho (Bůh) zkoušel. Svého jediného syna chtěl obětovat, třebaže mu bylo slíbeno: `Od Izáka budeš mít potomky.' On totiž uvažoval takto: Bůh má dost moci, aby vzkřísil třebas i mrtvé. Proto také (Izáka) dostal nazpátek i jako předobraz

ZPĚV PŘED EVANGELIEM

Aleluja. Mnohokrát a mnoha způsoby mluvil Bůh v minulosti k našim předkům skrze proroky. V této poslední době však promluvil k nám skrze svého Syna. Aleluja.

EVANGELIUM

Příběh evangelia odpovídá požadavku Tóry (Lv 12), aby matka byla po čtyřiceti dnech od porodu rituálně očištěna tím, že přinese do jeruzalémského chrámu oběť. Zároveň každý prvorozený chlapec byl zasvěcen Bohu.

Lk 2,

Když nadešel den očišťování podle Mojžíšova Zákona, přinesli Ježíše do Jeruzaléma, aby ho představili Pánu, jak je psáno v Zákoně Páně: „Všechno prvorozené mužského rodu ať je zasvěceno Pánu!“ Přitom chtěli také podat oběť, jak je to nařízeno v Zákoně Páně: pár hrdliček nebo dvě holoubata.
Tehdy žil v Jeruzalémě jeden člověk, jmenoval se Simeon: byl to člověk spravedlivý a bohabojný, očekával potěšení Izraele a byl v něm Duch svatý. Od Ducha svatého mu bylo zjeveno, že neuzří smrt, dokud neuvidí Pánova Mesiáše.
Z vnuknutí Ducha přišel do chrámu, právě když rodiče přinesli dítě Ježíše, aby s ním vykonali, co bylo obvyklé podle Zákona. Vzal si ho do náručí a takto velebil Boha:
„Nyní můžeš, Pane, propustit svého služebníka podle svého slova v pokoji, neboť moje oči uviděly tvou spásu, kterou jsi připravil pro všechny národy: světlo k osvícení pohanům a k slávě tvého izraelského lidu.“
Jeho otec i matka byli plni údivu nad slovy, která o něm slyšeli. Simeon jim požehnal a jeho matce Marii prohlásil: „On je ustanoven k pádu a k povstání mnohých v Izraeli a jako znamení, kterému se bude odporovat – i tvou vlastní duši pronikne meč – aby vyšlo najevo smýšlení mnoha srdcí.“
Také tam byla prorokyně Anna, dcera Fanuelova z Aserova kmene. Byla značně pokročilého věku: mladá se vdala a sedm roků žila v manželství, potom sama jako vdova – bylo jí už čtyřiaosmdesát let. Nevycházela z chrámu a sloužila Bohu posty a modlitbami ve dne v noci. Přišla tam právě v tu chvíli, velebila Boha a mluvila o tom dítěti všem, kdo očekávali vykoupení Jeruzaléma.
Když vykonali všechno podle Zákona Páně, vrátili se do Galileje do svého města Nazareta.
Dítě rostlo a sílilo, bylo plné moudrosti a milost Boží byla s ním.

ANTIFONA K PŘIJÍMÁNÍ

Náš Bůh se ukázal na zemi a stýkal se s lidmi.

MODLITBA PO PŘIJÍMÁNÍ

Prosíme tě, dobrotivý Otče, ať se v nás tento svátostný pokrm stane zdrojem síly, abychom žili podle příkladu Svaté rodiny a po všech pozemských strastech radovali se navěky v jejím společenství. Skrze Krista, našeho Pána.

K ZAMYŠLENÍ

Maria přichází do chrámu jako zbožná židovka. Nabízí Bohu prvorozeného syna: „Bůh mi dal syna a já dávám svého syna Bohu.“ Darovat své milované dítě může člověk jen tehdy, když Bohu skutečně důvěřuje. Maria uvěřila, že Bůh je milující dárce života, který neubližuje.

TEXTY K ROZJÍMÁNÍ NA TENTO TÝDEN

PONDĚLÍ 1. 1. Slavnost Matky Boží Panny Marie

1. čtení Nm 6,

Hospodin řekl Mojžíšovi: „Řekni Árónovi a jeho synům: Tak budete žehnat izraelským synům; budete jim říkat:
‘Ať tobě Hospodin požehná a ochraňuje tě! Ať tobě Hospodin ukáže svou jasnou tvář a je ti milostivý! Ať Hospodin obrátí k tobě svou tvář a dopřeje ti pokoje!’
Budou vzývat moje jméno nad izraelskými syny a já jim požehnám.“


Žalm 67
Odpověď: Bože, buď milostiv a žehnej nám!

Bože, buď milostiv a žehnej nám, – ukaž nám svou jasnou tvář, – kéž se pozná na zemi, jak jednáš, – kéž poznají všechny národy, jak zachraňuješ.
Nechť se lidé radují a jásají, – že soudíš národy spravedlivě – a lidi na zemi řídíš.
Ať tě, Bože, velebí národy, – ať tě velebí kdekterý národ! – Kéž nám Bůh žehná, – ať ho ctí všechny končiny země!

2. čtení Gal 4,
Bratři! Když se naplnil čas, poslal Bůh svého Syna, narozeného ze ženy, podrobeného Zákonu, aby vykoupil lidi, kteří podléhali Zákonu. Tak jsme byli přijati za syny. A protože jste synové, poslal nám Bůh do srdce Ducha svého Syna, Ducha, který volá: „Abba, Otče!“ Už tedy nejsi otrok, ale syn a jako syn také dědic skrze Boha.


Zpěv před evangeliem
Aleluja. Mnohokrát a mnoha způsoby mluvil Bůh v minulosti k našim předkům skrze proroky. V této poslední době však promluvil k nám skrze svého Syna. Aleluja.

Evangelium Lk 2,

Pastýři pospíchali do Betléma a nalezli Marii a Josefa i děťátko položené v jeslích. Když ho uviděli, vypravovali, co jim bylo o tom dítěti pověděno. Všichni, kdo to slyšeli, podivili se tomu, co jim pastýři vyprávěli. Maria však to všechno uchovávala v srdci a rozvažovala o tom. Pastýři se zas vrátili. Velebili a chválili Boha za všechno, co slyšeli a viděli, jak jim to bylo řečeno.
Když uplynulo osm dní a dítě mělo být obřezáno, dali mu jméno Ježíš, jak ho nazval anděl, než bylo počato v mateřském lůně.
Rozjímání na týden

Komentář: Lk 2,
Pastýři zvěstují a vyprávějí. Předsevzetí do nového roku: ani já si nechci nechávat radostnou zvěst jen pro sebe!

ÚTERÝ 2. 1.

1. čtení 1 Jan 2,

Slyšeli jste to už na začátku, ať to tedy ve vás zůstane!

Čtení z prvního listu svatého apoštola Jana.

Milovaní! Kdo je lhář, ne-li ten, kdo popírá, že Ježíš je Mesiáš? To je antikrist, kdo popírá Otce i Syna. Kdo popírá Syna, nemá ani Otce. Kdo vyznává Syna, má také Otce. Vy však jste to slyšeli už na začátku, ať to tedy ve vás zůstane! Když to, co jste slyšeli už na začátku, zůstane ve vás, i vy zůstanete v Synu i v Otci. A to je přislíbení, které nám on sám slíbil: věčný život. To všechno jsem vám napsal o těch, kdo by vás rádi svedli k bludu. (Co se však týká) vás: Duch Svatý, kterého jste od něho přijali, zůstává ve vás, a nepotřebujete, aby vás někdo poučoval. Vás poučuje o všem jeho Duch, a to je pravda a žádná lež. Zůstávejte v něm, jak jste o tom byli poučeni. Ano, děti, zůstávejte v něm! To vám pak dodá radostné důvěry, až se objeví, a při jeho příchodu nebudeme od něho s hanbou odmítnuti.

Mezizpěv Žl 98,ab.3cd-4

Uzřely všechny končiny země spásu našeho Boha.

Zpívejte Hospodinu píseň novou,
neboť učinil podivuhodné věci.
Vítězství je dílem jeho pravice,
jeho svatého ramene.

Hospodin uvedl ve známost svou spásu,
před zraky pohanů zjevil svou spravedlnost.
Rozpomenul se na svou dobrotu a věrnost
Izraelovu domu.

Všechny končiny země uzřely
spásu našeho Boha.
Jásejte Hospodinu, všechny země,
radujte se, plesejte a hrejte!

Zpěv před evangeliem Žid 1,

Aleluja. Mnohokrát a mnoha způsoby mluvil Bůh v minulosti k našim předkům skrze proroky. V této poslední době však promluvil k nám skrze svého Syna.

Evangelium Jan 1,

Za mnou přichází ten, jenž jest přede mnou.

Slova svatého evangelia podle Jana.

Toto je Janovo svědectví, když k němu židé z Jeruzaléma poslali kněze a levity, aby se ho otázali: "Kdo jsi?" Vyznal to a nezapřel. Vyznal: "Já nejsem Mesiáš." Zeptali se ho: "Co tedy jsi? Eliáš?" Řekl: "Nejsem." "Jsi ten Prorok?" Odpověděl: "Ne." Řekli mu tedy: "Kdo jsi? Ať můžeme dát odpověď těm, kdo nás poslali. Co říkáš sám o sobě?" Řekl: "Já jsem hlas volajícího na poušti: `Vyrovnejte cesty Pánu', jak řekl prorok Izaiáš." Ti poslaní byli z farizeů. Zeptali se ho: "Proč tedy křtíš, když nejsi ani Mesiáš, ani Eliáš, ani ten Prorok?" Jan jim odpověděl: "Já křtím vodou. Mezi vámi stojí ten, koho vy neznáte; ten, který má přijít po mně; jemu nejsem hoden rozvázat řemínek u opánků." To se stalo v Betánii na druhé straně Jordánu, kde Jan křtil.

Komentář: Jan 1,
Jan převádí pozornost od své osoby k Ježíšovi. Kéž i já svědčím, že uprostřed nás je ten, kterého neznáme.

STŘEDA 3. 1.

1. čtení 1 Jan 2,29 – 3,6

Žádný, kdo v něm zůstává, nehřeší.

Čtení z prvního listu svatého apoštola Jana.

Milovaní! Víte, že (Bůh) je spravedlivý. Proto také buďte přesvědčeni, že každý, kdo žije spravedlivě, je z něho narozen. Hleďte, jak velikou lásku nám Otec projevil, že se (nejen) smíme nazývat Božími dětmi, ale (že jimi) také jsme! Proto nás svět nezná, že nepoznal jeho. Milovaní, už teď jsme Boží děti. Ale čím budeme, není ještě zřejmé. Víme však, že až on se ukáže, budeme mu podobní, a proto ho budeme vidět tak, jak je. Každý, kdo skládá tuto naději v něho, uchovává se čistý, jako on je čistý. Kdo páchá hříchy, přestupuje (Boží) zákon - hřích je totiž přestoupení (Božího) zákona. A víte, že on přišel, aby hříchy odstranil. On však je bez hříchu. Žádný, kdo v něm zůstává, nehřeší. Žádný, kdo hřeší, (nikdy) ho neviděl ani nepoznal.

Mezizpěv Žl 98,cd

Uzřely všechny končiny země spásu našeho Boha.

Zpívejte Hospodinu píseň novou,
neboť učinil podivuhodné věci.
Vítězství je dílem jeho pravice,
jeho svatého ramene.

Všechny končiny země uzřely
spásu našeho Boha.
Jásejte Hospodinu, všechny země,
radujte se, plesejte a hrejte!

Hrejte Hospodinu na citeru,
na citeru a s doprovodem zpěvu,
za hlaholu trub a rohů,
jásejte před králem Hospodinem!


Zpěv před evangeliem Jan 1,14aa

Aleluja. Slovo se stalo tělem a přebývalo mezi námi. Všem, kdo ho přijali, dal moc stát se Božími dětmi.

Evangelium Jan 1,

Hle, beránek Boží.

Slova svatého evangelia podle Jana.

Na druhý den (Jan) viděl Ježíše, jak jde k němu, a řekl: "Hle, beránek Boží, který snímá hříchy světa! To je ten, o kterém jsem řekl: `Po mně přijde ten, který má větší důstojnost, neboť byl dříve než já.' Ani já jsem ho neznal, ale proto jsem přišel křtít vodou, aby byl zjeven izraelskému národu." A Jan vydal svědectví: "Viděl jsem, jak Duch sestoupil jako holubice z nebe a zůstal na něm. Ani já jsem ho neznal, ale ten, který mě poslal křtít vodou, mi řekl: 'Na koho uvidíš sestupovat Ducha a zůstávat na něm, to je ten, který křtí Duchem Svatým.' A já jsem to viděl a dosvědčuji: To je Syn Boží."

Komentář: Jan 1,
Ježíš je pravý obětní beránek. Skrze něj máme přístup k Otci volný. Vážíme si toho?

ČTVRTEK 4. 1.

1. čtení 1 Jan 3,

Nemůže páchat hříchy, protože se narodil z Boha.

Čtení z prvního listu svatého apoštola Jana.

Milé děti, od nikoho se nenechte svést. Kdo žije spravedlivě, je spravedlivý, jako i Bůh je spravedlivý. Kdo se dopouští hříchu, je z ďábla, protože ďábel hřeší od začátku. Boží Syn přišel proto, aby ďáblově činnosti udělal konec. Žádný, kdo se narodil z Boha, nedopouští se hříchu, neboť v něm zůstává Boží životní síla; nemůže páchat hříchy, protože se narodil z Boha. Podle toho se rozeznají děti Boží a děti ďáblovy: kdo nežije spravedlivě, není z Boha; ani ten, kdo nemiluje svého bratra.

Mezizpěv Žl 98,

Uzřely všechny končiny země spásu našeho Boha.

Zpívejte Hospodinu píseň novou,
neboť učinil podivuhodné věci.
Vítězství je dílem jeho pravice,
jeho svatého ramene.

Zahuč, moře a vše, co je naplňuje,
svět i všichni, kdo jej obývají.
Řeky, tleskejte rukama,
hory, spolu zajásejte.

Před Hospodinem, že přišel,
že přišel, aby spravoval zemi,
aby spravoval svět ve spravedlnosti
a národy podle práva.

Zpěv před evangeliem Žid 1,
Aleluja. Mnohokrát a mnoha způsoby mluvil Bůh v minulosti k našim předkům skrze proroky. V této poslední době však promluvil k nám skrze svého Syna.

Evangelium Jan 1,

Našli jsme Mesiáše.

Slova svatého evangelia podle Jana.

Druhý den Jan stál se dvěma ze svých učedníků. Pohlédl na Ježíše, jak jde kolem, a řekl: "Hle, beránek Boží!" Ti dva učedníci slyšeli, co říká, a šli za Ježíšem. Ježíš se obrátil a viděl, že jdou za ním. Zeptal se jich: "Co byste chtěli?" Odpověděli mu: "Rabbi" - to přeloženo znamená Mistře - "kde bydlíš?" Řekl jim: "Pojďte a uvidíte!" Šli tedy, viděli, kde bydlí, a ten den zůstali u něho; bylo kolem čtyř hodin odpoledne. Jeden z těch dvou učedníků, kteří to od Jana slyšeli a šli za ním, byl Ondřej, bratr Šimona Petra. Ten nejdříve nalezl svého bratra Šimona, řekl mu: "Našli jsme Mesiáše!" - to přeloženo znamená Kristus - a přivedl ho k Ježíšovi. Ježíš na něj pohlédl a řekl: "Ty jsi Šimon, syn Janův. Budeš se jmenovat Kéfas," to je v překladu Petr (Skála).

Komentář: Jan 1,
Jaké kouzlo osobnosti muselo z našeho Pána vyzařovat! Jak se druzí cítí v mé přítomnosti? Órigenés říká: Když chceš někoho přivést k Ježíši, ukaž mu, kde bydlíš!

PÁTEK 5. 1.

1. čtení 1 Jan 3,

Přešli jsme ze smrti do života, protože milujeme bratry.

Čtení z prvního listu svatého apoštola Jana.

Milovaní! To je to poselství, které jste slyšeli už na začátku: máme se navzájem milovat. Ne jako Kain, který byl ze zlého ducha a zabil svého bratra. A proč ho zabil? Protože jeho skutky byly špatné, ale skutky jeho bratra byly spravedlivé. Bratři, nic se nedivte, že svět vás nenávidí. My víme, že jsme přešli ze smrti do života, a proto milujeme bratry. Kdo nemiluje, zůstává ve smrti. Každý, kdo nenávidí svého bratra, je vrah - a víte, že žádný vrah nemá v sobě trvalý a věčný život. Z toho jsme poznali Lásku: že Kristus za nás položil svůj život. Také my jsme povinni položit život za své bratry. Jestliže má někdo majetek a vidí, že jeho bratr je v nouzi, ale zavře před ním svoje srdce - jak v něm může zůstávat Boží láska? Děti, nemilujme jen slovem a jazykem, ale činem, doopravdy! Podle toho poznáme, že jsme z pravdy, a to uklidní před ním naše svědomí, když by nám něco vyčítalo, neboť Bůh ví všechno dokonaleji a lépe než naše svědomí. Milovaní, jestliže nás svědomí neobviňuje, dodá nám to radostné důvěry v Boha.

Mezizpěv Žl ,

Plesejte Hospodinu, všechny země!

Plesejte Hospodinu, všechny země,
služte Hospodinu s radostí,
vstupte před něho s jásotem!

Uznejte, že Hospodin je Bůh:
on nás učinil, a my mu náležíme,
jsme jeho lid a stádce jeho pastvy.

Vstupte do jeho bran s díkem,
do jeho nádvoří s chvalozpěvem,
slavte ho, žehnejte jeho jménu!

Neboť Hospodin je dobrý,
jeho milosrdenství je věčné,
po všechna pokolení trvá jeho věrnost.



Zpěv před evangeliem

Aleluja. Zazářil nám posvěcený den, pojďte, národy, a klaňte se Pánu, neboť dnes sestoupilo na zemi veliké světlo.

Evangelium Jan 1,

Ty jsi Boží Syn, ty jsi král Izraele.

Slova svatého evangelia podle Jana.

Ježíš se rozhodl, že půjde do Galileje. Potkal Filipa a vyzval ho: "Pojď za mnou!" Filip pocházel z Betsaidy, města Ondřejova a Petrova. Filip potkal Natanaela a řekl mu: "Našli jsme toho, o kterém psal Mojžíš v Zákoně i proroci! Je to Ježíš, syn Josefův z Nazareta." Natanael mu namítl: "Může z Nazareta vzejít něco dobrého?" Filip odpověděl: "Pojď a podívej se!" Ježíš uviděl Natanaela, jak k němu přichází, a řekl o něm: "To je pravý Izraelita, v kterém není lsti." Natanael se ho zeptal: "Odkud mě znáš?" Ježíš mu odpověděl: "Viděl jsem tě dříve, než tě Filip zavolal, když jsi byl pod fíkovníkem." Natanael mu na to řekl: "Mistře, ty jsi Boží Syn, ty jsi král Izraele!" Ježíš mu odpověděl: "Proto věříš, že jsem ti řekl: `Viděl jsem tě pod fíkovníkem'? Uvidíš ještě větší věci." A dodal: "Amen, amen, pravím vám: Uvidíte nebe otevřené a Boží anděly vystupovat a sestupovat na Syna člověka."

Komentář: Jan 1,
Chci k Pánu a k jeho církvi přistupovat bez předsudků. Ostatně: co dobrého může vzejít ze mě samotného…?

SOBOTA 6. 1. Slavnost Zjevení Páně

1. čtení Iz 60,

Hospodinova velebnost září nad tebou.

Čtení z knihy proroka Izaiáše.

Vstaň, rozsviť se, Jeruzaléme, neboť vzešlo tvé světlo a Hospodinova velebnost září nad tebou! Hle, tma zahalí zemi a temnota národy, nad tebou však zazáří Hospodin, jeho velebnost se zjeví nad tebou. Národy budou kráčet v tvém světle a králové v tvé vycházející záři. Rozhlédni se kolem a podívej se: ti všichni se shromáždili, přišli k tobě. Zdaleka přicházejí tvoji synové, na zádech jsou přinášeny tvoje dcery. Spatříš to a zazáříš, radostí se zachvěje a rozšíří tvé srdce, neboť tě zaleje bohatství moře, poklady národů přijdou k tobě. Záplava velbloudů tě přikryje, dromedáři z Midjanu a Efy, přijdou všichni ze Sáby, přinesou zlato a kadidlo, rozhlásí Hospodinovu chválu.

Mezizpěv Žl 72,

Budou se ti, Hospodine, klanět všechny národy země.

Bože, svěř králi svou pravomoc,
svou spravedlnost královskému synu.
Ať vládne tvému lidu spravedlivě,
nestranně tvým ubohým.

V jeho dnech rozkvete spravedlnost a hojnost pokoje,
dokud nezanikne luna.
Bude vládnout od moře k moři,
od Řeky až do končin země.

Králové Taršíše a ostrovů přinesou dary,
králové Arábie a Sáby zaplatí daně.
Všichni králové se mu budou klanět,
všechny národy mu budou sloužit.

On vysvobodí chudáka, který se dovolává pomoci,
ubožáka, jehož se nikdo neujímá.
Smiluje se nad nuzným a chudým,
zachrání ubožákům život.



Druhé čtení Ef 3,a

Nyní bylo oznámeno, že také pohané mají stejná dědická práva.

Čtení z listu svatého apoštola Pavla Efesanům.

(Bratři!) Slyšeli jste, že Bůh mě pověřil pracovat pro vás na díle milosti. Ve zjevení mi totiž bylo oznámeno to tajemství. V dřívějších pokoleních to lidé nevěděli, ale nyní to bylo odhaleno (z osvícení) Ducha jeho svatým apoštolům a kazatelům mluvícím pod vlivem vnuknutí: že totiž také pohané mají stejná dědická práva, že jsou údy téhož těla a že stejně i jim platí ona zaslíbení skrze Ježíše Krista, (když uvěří kázání) evangelia.



Zpěv před evangeliem

Aleluja. Viděli jsme jeho hvězdu na východě a přišli jsme se poklonit Pánu. Mt 2,2

Evangelium Mt 2,

Přišli jsme od východu poklonit se králi.

Slova svatého evangelia podle Matouše.

Když se Ježíš narodil v Betlémě v Judsku za času krále Heroda, přišli do Jeruzaléma mudrci od východu a ptali se: "Kde je ten narozený židovský král? Uviděli jsme jeho hvězdu na východě, a proto jsme se mu přišli poklonit." Když to uslyšel král Herodes, ulekl se a s ním celý Jeruzalém. Svolal všechny velekněze a učitele Zákona z lidu a vyptával se jich, kde se má Mesiáš narodit. Řekli mu: "V Betlémě v Judsku, neboť tak je psáno u proroka: `A ty, Betléme v judské zemi, nejsi vůbec nejmenší mezi judskými předními městy, protože z tebe vyjde vládce, který bude panovat mému izraelskému lidu.'" Tehdy si Herodes tajně zavolal mudrce a zevrubně se jich vyptal na dobu, kdy se ta hvězda objevila, poslal je do Betléma a řekl: "Jděte a důkladně se na to dítě vyptejte. Až ho najdete, oznamte mi to, abych se mu i já přišel poklonit." Když krále vyslechli, vydali se na cestu. A hle - hvězda, kterou viděli na východě, šla před nimi, až se zastavila nad místem, kde bylo dítě. Jakmile uviděli hvězdu, zaradovali se nevýslovnou radostí. Vstoupili do domu a spatřili dítě s jeho matkou Marií, padli na zem a klaněli se mu. Otevřeli své pokladnice a obětovali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Ve snu dostali pokyn, aby se k Herodovi už nevraceli, proto se vrátili do své země jinou cestou.

Komentář: Iz 60,
Zdaleka přicházejí národy, i ti, které jsme nezvali. Možná rozhlásí Hospodinovu chválu lépe než my, kteří jsme v křesťanství zabydlení.

 

*****************************************

 

SOUVISEJÍCÍ:

 

KRÁTKÁ REFLEXE NEDĚLNÍHO TEXTU 
eunic-brussels.eu

 

NEDĚLNÍ KÁZÁNÍ
(i přímluvy na základě biblických textů)
eunic-brussels.eu

 

AKTUÁLNÍ PŘÍMLUVY
na každou neděli na základě současného dění:
eunic-brussels.eu

 

Neděle PRO DĚTI, pracovní listy atd.
eunic-brussels.eu 
 

VIDEO / AUDIO  K NEDĚLNÍM ČTENÍM

"Lomecká vigilie" od P. Josefa Prokeše z poutního místa Lomec u Vodňan
eunic-brussels.eu 

Úvody od P. Vojtěcha Kodeta eunic-brussels.eu
eunic-brussels.eu

Kázání P. Josefa Prokeše z poutního místa Lomec u Vodňan
eunic-brussels.eu

 

LITURGICKÝ KALENDÁŘ 
eunic-brussels.eu 

 

BOHOSLUŽBY V PŘÍMÉM PŘENOSU
Bohoslužby v přímém přenosu pravidelně vysílá Radio Proglas a televize Noe.
eunic-brussels.eu  
eunic-brussels.eu 

editovat zdroj]
editovat zdroj]

Wolfe se od roku snažil tři roky o inscenování svých děl, avšak bez úspěchu, mj. i kvůli jejich přílišné rozsáhlosti. Divadlo Theatre Guild také odmítlo jeho hru Vítejte v našem městě. Nakonec v říjnu odplul do Evropy, kde chtěl pokračovat v psaní. Z Anglie odcestoval do Francie, Itálie a Švýcarska. Na své cestě zpět potkal Aline Bernsteinovou (–), scénickou výtvarnici divadla Theatre Guild. Měla dvě děti se svým o 18 let starším manželem, burzovním makléřem. Od října žili spolu s Wolfem, vztah trval následujících pět let. Byl sice turbulentní a někdy bojovný, ale měl silný vliv na Wolfeho tvorbu. Po návratu z Evropy v létě začal Wolfe psát první verzi románu O Lost, který se vyvinul do díla s názvem K domovu pohleď, anděle! (Look Homeward, Angel). Šlo o autobiografický román, rodinnou kroniku, ve které se Wolfe vrátil ke vzpomínkám na život v Asheville, včetně osudů obyvatel matčina penzionu na Spruce Street. V knize se městečko nazývá Altamont a penzion Dixieland. Svou rodinu pojmenoval Gantovi, sebe Eugen, otce Oliver a matku Eliza.

Originální rukopis O Lost měl o sto stran (66 tisíc slov) víc a Wolfe v něm více experimentoval, než v konečné verzi K domovu pohleď, anděle!. Editace byla provedena Maxwellem Perkinsem z vydavatelství Scribner 's, nejprominentnějším knižním editorem těch dob, který také pracoval s Ernestem Hemingwayem a Francisem Scottem Fitzgeraldem. Wolfe mu vyjádřil svou vděčnost za disciplinovanou editaci. Říká se, že Wolfe v něm našel vzor postavy otce v tomto románu. Perkins byl otcem pěti dcer, Wolfe si k němu patrně vytvořil synovský vztah také. Perkins zkrátil děj a zaměřil se na charakter Eugena, jehož předobrazem byl sám Wolfe.

Román byl publikován jedenáct dní před krachem burzy v roce Byl dedikovaný Aline Bernsteinové. Brzy po vydání románu se však Wolfe vrátil do Evropy a svůj vztah s Bernsteinovou ukončil. Publikace románu způsobila v jeho rodném městě Asheville rozruch, protože se v něm dalo demaskovat více než dvě stě místních postav. I někteří členové Wolfovy rodiny byli rozrušení ze svých portrétů v románu, ale jeho sestra Mabel mu napsala, že si je jistá, že měl nejlepší úmysly. Wolfe se pak Ashevillu raději vyhýbal osm let.

K domovu pohleď, anděle! se stal bestesellerem krom USA také ve Spojeném království a Německu.

Po více než čtyřech letech (Wolfe v té době žil v Brooklynu) vydalo nakladatelství Scribner’s jeho druhý román The October Fair. Byl to vícedílný rozsáhlý epický příběh. Po zvážení obchodních možností, Perkins podmínil vydání jeho extrémním zkrácením a vytvořením jednoduchého bestsellerového rozsahu, který byl nakonec nazván Of Time and The River (O času a řece). Román byl skutečně komerčně úspěšný, ještě více než K domovu pohleď, anděle! Postava Esther Jackové byla založena na osobě Aline Bernsteinové.

Od roku zastupoval Wolfovy zájmy literární agent Maxim Lieber. Na jeho radu Wolfe opustil vydavatelství Scribner's a upsal se vydavatelství Harper and Row. Jedním z důvodů odchodu bylo též připisování úspěchu jeho románů Perkinsovi a jeho editaci, což Wolfe těžce nesl.

Wolfe strávil ve letech hodně času v Evropě, zvláště v Německu, kde měl mnoho přátel. Nicméně v roce byl svědkem incidentu diskriminace židovské menšiny, co ho rozrušilo a změnil na Německo svůj názor. Vrátil se do Ameriky a vydal povídku popisující zmíněný incident pod názvem I Have to Tell You v periodiku The New Republic. Kvůli jejímu publikování byly Wolfovy knihy německou vládou zakázány, stejně tak byl Wolfovi zakázán pobyt v zemi.

V roce poprvé od vydání svého prvního románu navštívil rodné Asheville.

Poslední etapa[editovat

Na jednu stránku pozveme čítankové klasiky, současné veršotepce i písničkáře. Někteří jsou hlubokomyslní, jiní rozvernější. Nejlepší básničky pro recitační soutěž však závisejí také na talentovaných interpretech a přátelském publiku, jak dokazují inspirativní diskutéři pod naším článkem.

Dobrá poezie vystihuje zážitky a fantazie, které většinou vnímáme podobně, ale nedokážeme popsat svými vlastními slovy. Musejí se kvalitní básničky pro recitační soutěž rýmovat? Samozřejmě, že ne! Musejí nutně obsahovat zastaralá slova a neřešitelné hádanky? Pochopitelně, že nikoli! Nejlepší poetové často používají obyčejný jazyk, jakým mluví matky na svoje děti. Právě proto zůstávají nadčasoví &#; aktuální ještě desítky, stovky, ba tisíce roků poté, co odešli takříkajíc na věčnost.

Seifert, Skácel, ale také Žáček nebo Dědeček

Dobří básníci svými texty pronikavě popisují radost &#; smutek &#; naději &#; zklamání &#; lásku &#; vztek &#; zkrátka niterné pocity, důvěrně známé všem lidem. Pomáhají nám, abychom zůstávali duchovně spolu, i když třeba zrovna nemáme poblíž nikoho, koho bychom mohli fyzicky obejmout. Níže najdete povedené básničky pro recitační soutěž, které napsali:

Hezké i zábavné básničky pro recitační soutěž

Josef Václav Sládek miloval český venkov a jeho přírodu. Josef Kožíšek obohatil naši mateřštinu legendární básničkou o polámaném mravenečkovi a zároveň byl odborníkem na univerzální nadnárodní jazyk &#; esperanto. Jiří Wolker patřil mezi první české skauty, ale bohužel zemřel velmi mladý na tuberkulózu. Jaroslav Seifert dostal za svoji poezii dokonce i Nobelovu cenu.

Jan Zahradníček vymyslel celou básnickou sbírku ve vězení, přestože tam neměl papír ani psací potřeby. Také Oldřich Mikulášek byl později dlouho zakázaným autorem, naštěstí však mohl psát aspoň soukromě, například o své rodné Moravě. František Hrubín založil legendární dětský časopis Mateřídouška a přitom byl odvážným občanem, který se zastával utiskovaných kolegů. Zdeněk Kriebel dál přednost literatuře před paragrafy, kterým se původně věnoval coby právník.

Josef Kainar měl problematické dětství, svůj smutek však později dokázal vyjádřit skvělými jazzovými a bluesovými texty. Jana Skácela poslali nacisté na otrocké práce, ale naštěstí přežil a mohl vystudovat filosofii. Emanuel Frynta dovedl k dokonalosti nonsensovou poezii, když povýšil nesmysl na humor.

Milan Kundera po sovětské okupaci emigroval, poté dosáhl světového úspěchu jako prozaik a svoji poezii zavrhl. Zdeněk Svěrák napsal oskarový film i řadu zlidovělých písniček a pohádek. Václav Hrabě nevědomky dodal slova několika perfektním songům, ačkoli nešťastnou náhodou zemřel ještě předtím, než byly zhudebněny. Karel Kryl se dočkal demokracie, avšak zklamaný následným vývojem zanedlouho poté zesnul. Jiří Žáček vystudoval stavařinu, ale nakonec píše veleúspěšné básničky pro děti.

Jiří Dědeček dokáže inteligentně podat i svoje politické postoje. Ondřej Hník a Radek Malý jakožto vitální čtyřicátníci představují nejnovější poezii.

Josef Václav Sládek: LESNÍ STUDÁNKA

Znám křišťálovou studánku,
kde nejhlubší je les,
tam roste tmavé kapradí
a vůkol rudý vřes.

Tam ptáci, laně chodí pít
pod javorový kmen,
ti ptáci za dne bílého,
ty laně v noci jen.

Když usnou lesy hluboké
a kolem ticho jest,
tu nebesa i studánka
jsou plny zlatých hvězd.

Další Sládkovy verše na vás čekají ZDE.

Josef Kožíšek: POLÁMAL SE MRAVENEČEK

Polámal se mraveneček,
ví to celá obora,
o půlnoci zavolali
mravenčího doktora.

Doktor klepe na srdíčko,
potom píše recepis,
třikrát denně prášek cukru,
bude chlapík jako rys.

Dali prášku podle rady,
mraveneček stůně dál,
celý den byl jako v ohni,
celou noc jim proplakal.

Čtyři stáli u postýlky,
pátý těšil: &#;Neplakej,
pofoukám ti na bolístku,
do rána ti bude hej.&#;

Pofoukal mu na bolístku,
pohladil ho po čele,
hop a zdravý mraveneček
ráno skáče z postele.

Jiří Wolker: POKORA

Stanu se menším a ještě menším,
až budu nejmenším na celém světě.

Po ránu, na louce, v létě
po kvítku vztáhnu se nejmenším.
Zašeptám, až se obejmu s ním:
„Chlapečku bosý,
nebe dlaň o tebe opřelo si
kapičkou rosy,
aby nespadlo.“

Další básničky pro recitační soutěž, sepsané Jiřím Wolkerem, najdete ZDE.

Jaroslav Seifert: ROZHOVOR

Kde bydlí víla?
Asi v mechu,
celou noc tančí bez oddechu,
pak věneček si odstrojí
a ustele si pod chvojí.

A co má k jídlu?
Místo kávy
do hrníčku si sbírá z trávy
třpytivé rosné krůpěje
a ráno si je ohřeje.

A to jí stačí?
Stačí asi,
je živa jenom z vůně, z krásy
a na usměvavý ret
dá lupen růže, který slét.

A viděl jsi ji?
Jenom v šeru,
větřík hrál jako na citeru.
Myslel jsem, někdo neznámý,
a lampa ve tmě zhasla mi.

A byla hezká?
Jistě byla.
Je hezká každá, když je víla.
A druhého dne jsem tam zdvih
pár kvítečků už povadlých.

Jiné básničky pro recitační soutěž, podepsané Jaroslavem Seifertem, naleznete ZDE.

Jan Zahradníček: POZDRAV

Posílal jsem ti pozdrav po měsíci,
jak oknem hleděl na mne skrze mříž.
Mezi nás prostřena noc šelestící,
na druhém konci okno tvé, kde spíš.

Mezi nás prostřena noc červencová,
a na dně noci stromy ve vánku.
Větev za větví zvěstují si slova,
jež domov šeptá dětem do spánku.

Mezi nás prostřena ta šumná země,
zem smrčin, žit a potoků a střech.
Tak daleko, jak od tebe je ke mně,
i blízko tak, já cítím její dech&#;

Spi, s dětmi spi, ať oddych poskytne ti
noc pod čelenkou vlhkých letních hvězd,
ta zem, na niž jsme přivedli své děti,
jež s tebou si ji budou věčně plést.

I já zde zaslech v nočním šelestění,
jako když ve spánku se obracíš.
Bylo to bílých rukou zaúpění,
či měsíc pohladil mě skrze mříž?

Další básničky pro recitační soutěž, zveršované Janem Zahradníčkem, najdete ZDE.

Oldřich Mikulášek: POHÁDKA O BRNĚNSKÉM KROKODÝLOVI

Byl jednou jeden krokodýl
a ten přeplaval řeku Nil.

A že měl hlad, tak plaval dál,
nevečeřel a nesnídal.

Chviličku plaval, chvilku lez
a v noci chrápal jak pařez.

Putoval mořem, přes hory,
kde rostou samé brambory,

a dostal se až do Brna,
kde teče řeka stříbrná.

Zprvu byl hodný jako psík
a říkali mu jezevčík.

Zprvu byl hodný, ale pak
probudil se v něm strašný drak.

Když plazíval se přes hory,
byly mu dobré brambory,

teď poroučel si k snídani
holoubky, slípky, krocany.

K obědu chtěl drak ještě zvlášť
strakatou krávu na guláš,

a že měl hlad tak veliký,
poručil si i knedlíky.

I řekli si, drak musí pryč,
a hodili mu sežrat klíč.

A jak ten klíček spolkl drak,
uzamkl si svůj požerák

a nemohl už sežrat ani
maličký hrášek ke snídani.

Nejprve hubl den co den
a zdál se celý proměněn.

A jak mu ubývalo sil,
z draka se stal zas krokodýl.

Nejedl, nepil, jenom spal
a chrápal jako kdysi.

Tak lehký byl, že vylétal
ke stropu, kde teď visí!

Možná, že pořád ještě spí,
ale už nic ho nevzbudí&#;

Spí si a spí si a spí si.

František Hrubín: DO ŠKOLY

Nechte potok potokem,
potok, ten vám neuteče,
už tu tekl před rokem
a dál teče, stále teče.

Honem, honem do školy,
celá třída už vás hledá,
uteče vám abeceda,
hoňte ji pak po poli,
v potoku i nad potokem,
nechytíš ji ani skokem.

Další náměty naleznete ZDE.

Zdeněk Kriebel: SEDMITEČNÁ

Nešiko, cos asi psala,
že sis kabát pokaňkala?
Půjč si nový od oveček,
vždyť máš na svém sedm teček.

Nikdo ti je neumyje.
Já to znám. Já jich mám&#;!

A co jsem se, holka malá,
pro kaňky už naplakala!
Vím, co řeknu. Řeknu: „Mami,
psala jsem si s verunkami.“

Jiné básně pro recitační soutěž objevíte rovněž ZDE.

Josef Kainar: VELRYBA

Taková stará velryba,
ta už se ani nehýbá.

Všechno zná a všude byla,
oceány prošmejdila,
vzhůru, dolů a pak znova,
od Japonska dolů k pólu,
přes ta moře Sargasová,
zná i létající ryby,
i co které želvě chybí,
který žralok se kde žení,
i proč voda suchá není,
ví, proč racek v bouři křičí
a proč moře není ničí &#;
je to moudrá stará teta.
Strašně stará.
Pětsetletá.

A jak si tak v moři spí,
kolem plují sardinky,
rozpustilé dívčinky.
&#;Tiše, holky! Teta dřímá!&#;

&#;Proč ta teta dřímá stále?&#;

&#;Stará teta dřímá stále,
že už je jí moře malé.&#;

Jan Skácel: NADĚJE S BUKOVÝMI KŘÍDLY

Novému ránu rožnem svíci
je neznámé a nemá tváře
jak anděl v dřevu lípy spící
a čekající na řezbáře

Někdy se anděl na nás hněvá
anděla máme každý svého
a naděje má z buku křídla
a srdce z dřeva lipového

Poezii Jana Skácela výborně zhudebňuje Hradišťan.

Emanuel Frynta: TYGR

Když tygr jede do Paříže,
nebo i třeba někam blíže,
vždycky si s sebou veze mříže,
protože totiž dobře ví, že
jakmile bude bez mříží,
tak se s ním nikdo nesblíží &#;
naopak, každý se mu vzdálí.
Ubohý tygr, chudák malý!

Fryntovy humorné básničky pro recitační soutěž čtěte ZDE nebo ZDE.

Milan Kundera: VĚRNOST

Rok k roku vrší se vráska k vrásce.
Do vlasů babí léto slétlo podzimně.
A ona v rozpacích a náhlé bázni ptá se:
&#;Máš ještě&#; máš mne rád? A neopustíš mě?&#;

On dlouze dívá se na známé rysy její,
v nichž plachý dívčí stud zas vidí po časech,
a šeptá: &#;Kdyby bylo stokrát podzimněji,
co lásce po mládí? Co lásce po kráse?

Tak jako pták je zavřen pod poklopem nebe
a nemá z něho kudy ven,
tak já do tvého života jsem navždy
uzavřen.&#;

Další poetické texty Milana Kundery otevřete ZDE.

Zdeněk Svěrák: BYL RODIČ A MĚL DĚCKO

Byl rodič a měl děcko,
to bylo jeho všecko,
spolu žili, vodu pili,
jedli chléb a koláče.

Ti dva si spolu hráli,
když mohli, tak se smáli.
Někdy taky přišly mraky,
tak se dali do pláče.

A život s nimi uhání
dál cestou necestou.
To dítě náhle, bez ptaní,
tu stojí s nevěstou.

Je rodič a má děcko
a je to jeho všecko,
spolu žijou, vodu pijou,
jedí chléb a koláče.

A najednou jsi dědou,
máš hlavu celou šedou.
Je to, hochu, k smíchu trochu,
částečně i do pláče.

A století se překulí
a stává se to zas.
Jsi dítě s bílou bambulí
a pak máš bílý vlas&#;

(Mimochodem, recitovat můžeme i texty Jiřího Suchého.)

Václav Hrabě: VARIACE NA RENESANČNÍ TÉMA

Láska je jako večernice
plující černou oblohou
Zavřete dveře na petlice!
Zhasněte v domě všechny svíce
a opevněte svoje těla
vy
kterým srdce zkameněla

Láska je jako krásná loď
která ztratila kapitána
námořníkům se třesou ruce
a bojí se co bude zrána

Láska je bolest z probuzení
a horké ruce hvězd
které ti sypou oknem do vězení
květiny ze svatebních cest

Láska je jako večernice
plující černou oblohou
Náš život
hoří jako svíce
a mrtví
milovat nemohou.

Texty Václava Hraběte zhudebnil například Vladimír Mišík.

Karel Kryl: DĚKUJI

Stvořil Bůh, stvořil Bůh ratolest,
bych mohl věnce vázat,
děkuji, děkuji za bolest,
jež učí mne se tázat.
Děkuji, děkuji za nezdar,
jenž naučí mne píli,
bych mohl, bych mohl přinést dar,
byť nezbývalo síly.
Děkuji, děkuji, děkuji.

Děkuji, děkuji za slabost,
jež pokoře mne učí,
pokoře, pokoře pro radost,
pokoře bez područí.
Děkuji, za slzy děkuji,
ty naučí mne citu,
k živým, již, k živým, již žalují
a křičí po soucitu.
Děkuji, děkuji, děkuji.

Pro touhu, pro touhu po kráse
děkuji za ošklivost,
za to, že, za to, že utká se
láska a nevraživost.
Pro sladkost, pro sladkost usnutí
děkuji za únavu,
děkuji, za ohně vzplanutí
i za šumění splavu.
Děkuji, děkuji, děkuji.

Děkuji, děkuji za žízeň,
jež slabost prozradila,
děkuji, děkuji za trýzeň,
jež zdokonalí díla.
Za to, že, za to, že miluji,
byť strach mi srdce svíral,
beránku, děkuji,
marně jsi neumíral.
Děkuji, děkuji, děkuji, děkuji, děkuji.

Písně Karla Kryla jsou dostupné ZDE.

Jiří Žáček: ODEMYKY ZAMYKY

Odemyky zamyky,
rozvažte se, jazyky!

Povězte mi v řeči lidí,
co kdo slyší, co kdo vidí.

A z těch slabik, slov a vět
vykouzlíme celý svět.

Další texty Jiřího Žáčka, a navíc ilustrace, najdete ZDE.

Jiří Dědeček: BŘÍDIL

Byl jednou jeden břídil,
který všechno sám řídil.

No a jak léta plynula,
přidal se truhlík, bambula,

budižkničemu s mamlasem,
nekňuba, trouba s ťulpasem,

ba i ten ňouma s popletou.
A to je tečka za větou.

Ondřej Hník: Mlha a déšť

Řekla mlha dešti,
že jí hlava třeští
z bubnování na střechy,
z toho tance kapek.

Že jí z té vody
rozmoknou záda,
že má svůj závoj
nade vše ráda.

Řekl déšť mlze:
„Neboj se, maličká,
vždyť ty jsi z té vody
utkaná celičká.“

Podobné básně k recitaci visí ZDE.

Radek Malý: Říkačka

Velké ryby Malé ryby
Každý člověk dělá chyby

Velké moře Malé moře
Každý skrývá svoje hoře

Velké vlny Malé vlny
Přání máš, a to se splní

Ať mi moře ruku podá
Přihořívá? Samá voda

Další básničky pro recitační soutěž napsali například i:

Petr Woff

Petr Woff

Autor podniká v médiích a marketingu. Jako novinář se zaměřuje především na ekonomiku, právo a aktuální trendy. Přitom analyzuje statistiky internetových vyhledávačů, studuje primární zdroje a využívá svoje sociologické vzdělání. Autorské profily má také na eunic-brussels.eu a Skutečeunic-brussels.eu

Kde se natáčela Princezna a půl království?

Honza zabije draka a získá princeznu a půl království. A tam, kde jiné pohádky končí, naše začíná. Princezně se totiž obyčejný Honza nelíbí, stejně tak jejím královským rodičům. Neumí se chovat, jeho způsoby vzbuzují všeobecné pohoršení a to není nic proti tomu, když se na zámku objeví jeho rodiče. Princezna si zoufá, král s královnou taky, jenže královský slib je královský slib.

Princezna a půl království.

Na scénu přichází bývalý princeznin nápadník, panovník sousedního království, sobecký král Egon, který princeznu nechal napospas drakovi. Ta se nechá obelstít jeho výmluvami a odpustí mu. Honza má princeznu upřímně rád a když pochopí, jak je z celé situace nešťastná, svatbu zruší a vrátí se do rodné chalupy.

Princezna odjíždí s Egonem do jeho království, jenže tam teprve pozná jeho pravou povahu. Když chce utéct, Egon ji uvězní. Naštěstí se podaří uniknout princezninu rádci, učiteli dvorské etikety rytíři Valeriánovi. Ten věří, že jediný, kdo může princeznu zachránit, je Honza. Dokáže se ale Honza naučit dvorské mravy tak, aby mohl nepozorován vniknout na Egonův zámek a už podruhé princeznu zachránit? To je úkol stejně těžký jako zabít draka, zvláště když Egon nenechal nic náhodě a zatykače na Honzu s Valeriánem visí na každém rohu.

Princezna a půl království.

Autorem vtipného scénáře je Petr Hudský, pohádku natočil režisér Karel Janák. V hlavních rolích vidíme Matouše Rumla jako Honzu, Evu Josefíkovou jako princeznu, Jakuba Prachaře jako krále Egona a Marka Ebena v roli rytíře Valeriána.

Zajímavé lokace pro film

Král Štěpán, královna i princezna Kateřina sídlí na hradě Bouzov. Celé jméno princezny zní: Kateřina Adriana Markéta Eliška princezna z Arkádie, hraběnka z Mormoku, vévodkyně z Elveru a Juditiných plání, baronka z Cornelu.

Princezna a půl království.

Honza bydlí ve vesnici, což je skanzen Veselý kopec u Hlinska.

Veselý kopec, skanzen Hlinsko.

Egonova Lhota byla natočena v nedalekém skanzenu Betlém přímo v Hlinsku.

Dračí jeskyni a okolní skály najdete v Moravském krasu u jeskyně Pekárna.

Princezna si stěžuje na nemoc její oblíbené sovy Cecílie u pavilonu Přátel venkova na mostku přes Mlýnský náhon ve Veltrusech. Zámecký park si ostatně zahraje v několika dalších scénách. Poznáte ho podle originálních mostků.

Egonův Hradec je ve skutečnosti Kolín. Ve filmu je vidět chrám svatého Bartoloměje. Egonova škola je bývalá farní škola. Egonovo pekařství sídlí v Regionálním muzeu, dříve Červinkovský dům.

Egonův zámek představuje zámek Hradec nad Moravicí.

Hradec nad Moravicí.

Obrazárna a další interiéry uvnitř Egonova zámku jsou ovšem umístěny v Hrádku u Nechanic.

Princezna a půl království.

Hospodská scéna se odehrává v Hamerské krčmě ve Svobodných Hamrech.

Svatba Egona s Kateřinou v pohádkovém kostele svatého Egona je inscenovaná v kostele svatého Jana Křtitele v Sudicích.

eunic-brussels.eu Kde se natáčely filmy

Anděl na horách - Tatranská Lomnica

Anděl Páně - Kašperk, Křivoklát, Český Šternberk

Bílé peklo / Weisse Hölle  -  Bernina

Casino - Las Vegas 

Četníci z Luhačovic - Luhačovice

Dvanáct měsíčků - Rožnov pod Radhoštěm

Harry Potter - Londýn, Alwick

Hastrman - Holanské rybníky

Hra o trůny - Island, Chorvatsko, Irsko

Klammer - Jízda na hraně - Patscherkofel, Zwickenberg

Krakonošovo tajemství - Příchovice, Kost, Veselý kopec

Křižáček - Apulie, Sardinie, Kalábrie

Liebe - Rujana

Peklo s princeznou - Hřensko, Frýdlant, Kouřim

Poslední závod - Krkonoše

Pravý rytíř - Roštejn, Landštejn, Loket, Kestřany

Princezna a půl království - Bouzov, Hradec nad Moravicí, Hrádek u Nechanic

Princezna zakletá v čase - Křivoklát, Bouzov, Točník, Žebrák, Sobotín

Princezna a písař - Ploučnice

Schindlerův seznam - Krakov

Svatební cesta do Jiljí - Krkonoše, Lužnice, Berounka

Svatojánský věneček - Rabštejn, Uherčice, Nežárka

Tajemství staré bambitky - Lemberk

Tři oříšky pro Popelku - Moritzburg, Švihov

Tři životy - Helfenburk, Lipnice

Vrchní prchni! - Praha, Špindlerův Mlýn, Karlovy Vary

Zlatokopové z Arkansasu - Český kras

Želary - Oravská Magura

Diskuse

Diskuze k článku

INU

No nevím. Ale když člověk sleduje tyhle moderní pohádky, tak proti těm starým dávno natočeným nestojí ani za mák. Jestkli je to herci, provedením těžko říci. Té jejich popularity těžko dosáhnou

  • Autor Honza
  • Datum a čas
Reaguj

Celkem 1 příspěvek v diskuzi

Přidat nový příspěvek



editovat zdroj]

V roce odevzdal velký objem rukopisného materiálu, více než jeden milion slov, svému editorovi Edwardovi Aswellovi, načež opustil New York a odešel na západ. Po cestě se zastavil na Purdue University, kde dával hodiny tvůrčího psaní. Pak strávil dva týdny cestováním po 11 amerických národních parcích na západě. Wolfe psal Aswellovi, že se dosud ve své tvorbě příliš soustředil na svou rodinu, a že teď by chtěl získat širší perspektivu. V červenci však onemocněl na zápal plic, když byl právě na návštěvě u bratra Freda v Seattlu. Strávil tam tři týdny v nemocnici. Jeho sestra Mabel zavřela svůj penzion ve Washingtonu a odjela do Seattlu, aby se o něj starala. Nastaly však další komplikace a byla mu diagnostikována tuberkulóza mozku.

Dne 6. září ho poslali do Baltimore do Johns Hopkins Hospital k nejslavnějšímu neurologovi v zemi Dr. Walteru Dandymu. Operace odhalila, že choroba napadla již celou pravou stranu mozku. Aniž znovu získal po operaci vědomí, zemřel 18 dní před svými narozeninami. Jeho poslední dílo, cestovní deník z dvoutýdenního výletu po přírodních rezervacích, bylo nalezeno v jeho věcech krátce po skonu.

Ve svých posledních dnech Wolfe napsal dopis Perkinsovi, ve kterém ho požádal o to, aby editorem jeho dosud nepublikovaných děl byl znovu on.

Thomas Wolfe je pohřben v Riverside Cemetery v Asheville, vedle svých rodičů.

Dílo a jeho kritické přijetí[editovat editovat zdroj]

  • K domovu pohleď, anděle! (Look Homeward, Angel, )
  • Of Time and the River ()
  • From Death to Morning ()
  • The Story of a Novel ()
  • The Lost Boy ()
  • The Web and the Rock ()
  • You Can't Go Home Again ()
  • The Hounds of Darkness
  • The Hills Beyond ()
  • Mannerhouse: A Play in a Prologue and Four Acts ()
  • A Western Journal: A Daily Log of the Great Parks Trip, June July 2, ()
  • Short Novels of Thomas Wolfe ()
  • The Mountains: A Play in One Act; The Mountains: A Drama in Three Acts and a Prologue ()
  • Welcome to our City: A Play in Ten Scenes ()
  • The Collected Stories ()
  • O Lost: A Story of the Buried Life ()

Korespondence[editovat

Thomas Wolfe

ikona

Tento článek není dostatečně ozdrojován, a může tedy obsahovat informace, které je třeba ověřit.

Jste-li s popisovaným předmětem seznámeni, pomozte doložit uvedená tvrzení doplněním referencí na věrohodné zdroje.

Možná hledáte: Tom Wolfe.

Thomas Clayton Wolfe (3. říjnaAsheville – záříBaltimore) byl americkýspisovatel.

Napsal čtyři dlouhé romány a mnoho novel, dramatických prací a fragmentů románů. Je známý mícháním vysoké originální, poetické, rapsodické a impresionistické prózy s autobiografickým psaním. Jeho knihy napsané a publikované ve dvacátých a třicátých letech století živě reflektují tehdejší americkou kulturu a společnost a jsou filtrovány přes Wolfův senzitivní, sofistikovaný a analytický úhel pohledu. Stal se velmi slavným ještě v průběhu vlastního života.

Po jeho brzké smrti jeho současník William Faulkner řekl, že Wolfe byl nejlepší spisovatel jejich generace. Wolfe měl značný vliv i na slavného beatnického spisovatele Jacka Kerouaca, autory Raye Bradburyho či Philipa Rotha. Zůstává jedním z nejdůležitějších spisovatelů moderní americké literatury, byl též jedním z prvních mistrů autobiografické fikce. Je považován za nejslavnějšího autora pocházejícího ze Severní Karolíny.

Životopis[editovat

nest...

© 2024 Toko Cleax. Seluruh hak cipta.